Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

27. augusta 2010

Skanska začína s R4 Košice - Milhosť za 78 mil. €Výstavba úseku rýchlostnej cesty R4 Košice - Milhosť, ktorá oficiálne začína v piatok popoludní poklepaním základného kameňa, by mala trvať dva a pol roka a ...Zdieľať
skanska Foto: www.fredrikostberg.com

BRATISLAVA 27. augusta (WEBNOVINY) - Výstavba úseku rýchlostnej cesty R4 Košice - Milhosť, ktorá oficiálne začína v piatok popoludní poklepaním základného kameňa, by mala trvať dva a pol roka a stáť 77,7 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty. Motoristi by tak mohli začať využívať 14-kilometrovú cestu po hranicu s Maďarskom približne na prelome rokov 2012 a 2013. Stavba cesty mala pôvodne začať v júni tohto roku, meškanie spôsobilo prehodnocovanie výsledkov tendra. Investícia bude spolufinancovaná z európskych prostriedkov v rámci Operačného programu Doprava. Stavba cesty začína tri týždne po tom, čo Národná diaľničná spoločnosť, a.s. podpísala 5. augusta zmluvu s vybraným dodávateľom, spoločnosťou Skanska SK, a.s.

Skanska získala zákazku vo verejnej súťaži s najlacnejšou ponukou, keď oproti predpokladanej cene prác 116,82 mil. eur bola nižšia o 39 mil. eur, čiže o tretinu. Diaľničná spoločnosť musela ponuky uchádzačov v tendri vyhodnotiť dvakrát, pretože Úrad pre verejné obstarávanie vrátil do súťaže vylúčenú skupinu firiem Strabag, s.r.o. a Váhostav - SK, a.s. Na výsledok tendra to však nemalo vplyv.

Generálny riaditeľ Skanska SK Tibor Kočvara po podpise zmluvy povedal, že v prvom rade budú využívať vlastné kapacity, ale aj miestne firmy a remeselníkov. S výstavbou cesty totiž súvisí aj značné množstvo sprievodných prác. Skanska chce na začiatku stavby využiť okolo 200 a na konci 300 vlastných pracovníkov. Skanska zamestnáva na Slovensku okolo 900 pracovníkov. Ďalšie stovky ľudí majú nájsť na stavbe prácu pri následných činnostiach.

"NDS za ponúknutú cenu očakáva kvalitu a plnenie termínov," povedal po podpise zmluvy s dodávateľom prevádzkový riaditeľ NDS Ľudovít Macháček. Na a nad úsekom R4 bude 15 mostov a protihlukové steny dosiahnu dĺžku 1 974 metrov. Minister dopravy Ján Figeľ označil za dôležité, aby aj susedia v Maďarsku postavili nadväzujúcu rýchlostnú komunikáciu, čo by umožnilo prepojenie našej R4 s Miskolcom.

Na otvorení stavby úseku R4 v areáli priemyselného parku Kechnec sa zúčastnia premiérka Iveta Radičová, minister dopravy Ján Figeľ, ako aj predseda Košického samosprávneho kraja Zdenko Trebuľa, primátor Miskolca Sándor Káli, zástupcovia NDS a Skansky.

Spoločnosť Skanska SK, a.s. pôsobí pod týmto menom od 1. apríla tohto roka po zlúčení šiestich firiem. V Obchodnom registri SR je spoločnosť zapísaná od 3. augusta 1994, jej predchodkyňami boli firmy Skanska BS, a.s. Prievidza od januára 2005 do konca marca tohto roka a predtým Banské stavby, a.s. Prievidza od augusta 1994 do januára 2005. Skanska SK má základné imanie 1,66 mil. eur, zastrešuje osem závodov.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ženy v S. Arábii za pokladňami vydržali iba krátko
<< predchádzajúci článok
SDKÚ chce čisto pravicovú koalíciu, KDH nie