Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

12. apríla 2006

Slávni umelci moderného umenia sa predstavia v SNGV Slovenskej národnej galérii (SNG) bude od štvrtka sprístupnená výstava zo zbierok Múzea moderného umenia v Saint-Étienne Métropole - od Gilberta a Georga po Jeana-Marca Bustamanteho. Riaditeľka SNG ...Zdieľať

BRATISLAVA 12. marec (WN/SITA) - V Slovenskej národnej galérii (SNG) bude od štvrtka sprístupnená výstava zo zbierok Múzea moderného umenia v Saint-Étienne Métropole - od Gilberta a Georga po Jeana-Marca Bustamanteho. Riaditeľka SNG Katarína Bajcúrová na dnešnej tlačovej besede povedala, že galérii sa okrem slávnych mien moderného umenia podarilo priviesť aj slávneho európskeho kurátora Lóránda Hegyiho. Hlavnou myšlienkou výstavy, okrem prezentácie umenia, je poukázať na to, že Bratislava a Slovensko patria do Európy. "Dôležitá je autenticita umenia, nie to, odkiaľ autor pochádza a akým jazykom hovorí," povedal Hegyi.

Výstava je rozdelená do troch sekcií. Prvú tvoria tzv. ready made diela Jeana-Marca Bustamanteho a Bertranda Laviera, ktorý lavíruje medzi realitou a umením a publikom už neraz svojou tvorbou zneistil. Ange Leccia môže návštevníkov zaujať dielom Chcem čo chcem, ktorého súčasťou sú dve motorky Honda. V sekcii súčasná maľba a kresba sa predstavia Jean-Pierre Bertrand, Pascal Pinaud a Bernard Frize, ktorí sa snažia ísť mimo štandardných prvkov. Osobitnou skupinou sú diela Gilberta a Georga, ktorí sa pohybujú medzi pop artom a sociálnou kritikou. Christian Boltanski sa v Bratislave prestaví dielom Archív mŕtvych Švajčiarov. "My vidíme len skrinky s fotografiami zosnulých, autor tak zobrazuje tajomstvá, ktoré si mŕtvi zobrali do hrobu a pred nami zostávajú ukryté," povedal o diele Hegyi.

Saint-Étianne okrem tejto výstavy spolupracuje so SNG aj na iných projektoch. V roku 2013 spolu s Bratislavou kandidujú na európske mesto kultúry.

FOTO : SNG


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slovenskí operátori zaostávajú v e-mailovej komunikácii
<< predchádzajúci článok
Ku koncu marca sa v SR zaregistrovalo 16 482 áut do 3,5 tony