Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. januára 2006

Slobodní ohlásili, že chcú odvolať ProkopovičaSlobodné fórum (SF) navrhne odvolanie ministra dopravy SR Pavla Prokopoviča.Zdieľať
Bude to už tretí minister, ktorý bude na januárovej schôdzi NR SR obhajovať svoju pozíciu - Smer navrhuje odvolanie ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca, HZDS zasa zbiera podpisy pod návrh na odvolanie ministra kultúry Františka Tótha. Podľa predsedníčky SF Zuzany Martinákovej je chyba, že sa nepodarilo tieto iniciatívy koordinovať, ale „už je situácia taká, aká je“. Čo sa SF týka, jeho poslanci podporia všetky tieto návrhy. Podľa ich líderky sa SF aktívne podieľalo na príprave návrhu na odvolanie Zajaca, výhrady má aj proti pôsobeniu Tótha - „boli sme proti tupým politickým nomináciám, bez akéhokoľvek odborného zázemia  a bez schopnosti komunikovať s obcou, ktorú má minister spravovať“, vyhlásila Martináková s tým, že minister musí mať podporu ľudí, kvôli ktorým sedí v kresle.

Opozičné strany majú dohodu o automatickej vzájomnej podpore návrhov na odvolanie členov vlády - keď jedna strana získa 30 podpisov, ostatní partneri majú za návrh hlasovať. Líderka slobodných však nepredpokladá, že sa ktoréhokoľvek člena vlády podarí odvolať. Opozícia nemá potrebných 76 hlasov a „koalícia uplatní svoj princíp, podľa ktorého vymení ministra, kedy chce, a nie hlasovaním v parlamente“, vysvetlila. Skeptická je aj proti možnosti, že by sa na stranu opozície pridali nezávislí poslanci, túto kategóriu dokonca už ani nechcela komentovať. „Nech hlasujú, ako chcú,“ poznamenala na ich adresu.

Dôvody návrhu na odvolanie ministra dopravy
l Odporučenie TwoOne ako najlepšieho investora pre letisko Bratislava a Košice, tento krok je podľa SF sprevádzaný pochybnosťami a poškodí záujmy SR.
l Kauza Slovenské aerolínie - nečinnosť ministerstva údajne umožnila firme Austrian Airlines zvýšiť základné imanie aerolínií, a tým ich „bez akéhokoľvek tendra a bez opory v zákone“ ovládnuť, prípad preveruje polícia.
l Nedodržiavanie zákona o slobodnom prístupe k informáciám.
l Neschopnosť ministerstva pripraviť včas všeobecne záväzné právne predpisy v oblasti cestnej premávky.

Alena Gottweisová


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prieskum: polovica neverí Dzurindovi
<< predchádzajúci článok
Zneužíval otec unesenú dcéru?

Slobodní ohlásili, že chcú odvolať Prokopoviča - diskusné fórum čitateľov