07. septembra 2010

Slováci dobili Moskvu, zdolali Rusko a sú na čele tabuľky

Rusko - Slovensko 0:1 (0:1)

Slovenskí futbaloví reprezentanti zvíťazili v utorňajšom stretnutí B-skupiny kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2012 v Moskve nad domácim Ruskom najtesnejším rozdielom 1:0 a dosiahli nesmierne cenný výsledok. O jediný presný zásah sa na štadióne Lokomotivu postaral v 27. min z prvej slovenskej strely na domácu bránku Miroslav Stoch, ktorý využil zaváhanie ruského gólmana Igora Akinfejeva. Pre Stocha to bol tretí gól v najcennejšom drese. "Zborná" bola počas celého duelu aktívnejším mužstvom, mala častejšie loptu na svojich kopačkách, dostávala sa do šancí, no obrana SR na čele s gólmanom Jánom Muchom ml. náporu odolala.

V šiestom vzájomnom dueli s Ruskom dosiahli Slováci druhé víťazstvo, okrem toho majú na konte tri remízy a jednu prehru (skóre 6:5).
Pre oba tímy to bolo druhé vystúpenie v aktuálnej eliminácii o účasť na ME 2012. V úvodnom dueli si Slováci aj Rusi pripísali zhodne po tri body po triumfoch 1:0 nad Macedónskom, resp. 2:0 nad Andorrou. Najbližšie sa zverenci trénera Vladimíra Weissa st. predstavia rovnako v rámci B-skupiny kvalifikácie ME 2012 v piatok 8. októbra v Jerevane proti domácemu Arménsku, Rusi cestujú do Írska.

Kvalifikácia ME 2012 - B-skupina - výsledok:
Gól: 27. Stoch, ŽK: 33. Žirkov - 37. Kucka, rozhodovali: Frank De Bleeckere - Peter Hermans, Walter Vromans (všetci Belg.)
Rusko: Akinfejev - Aňukov, V. Berezuckij, Ignaševič (81. Biľaletdinov), Žirkov - Širokov, Semšov (61. Bystrov), Zyrjanov - Dzagojev, Pogrebňak (71. Pavľučenko), Aršavin
Slovensko: J. Mucha ml. - Zabavník, Škrtel, Saláta, Hubočan - Karhan (73. Sapara), Zd. Štrba - Hamšík, Kucka (58. Jendrišek), Stoch (90.+ Pečalka) - Hološko

Ruskí reprezentanti vybehli na hostí od úvodných minút, obrana SR sa musela mať neustále na pozore. Prvú strelu na Muchu vyslal v 3. min po Aršavinovom centri Semšov, slovenský gólman vyrážal na rohový kop. V 7. min "vyprášil" rukavice hosťujúcej brankárskej jednotky z 25 metrov aj Širokov. O minútu neskôr sa prvýkrát dostali na dlhšie na polovicu súpera aj zverenci trénera Vladimíra Weissa st., Stoch však poslal svoj priamy kop vysoko nad. V 10. min urobil pri rozohrávke chybu Hubočan, no Pogrebňakovi nevyšla narážačka s Dzagojevom. V 17. min sa po odrazenej lopte dostal k strele z diaľky Kucka, ale jeho pokus nemieril medzi tri žrde. Ruskí reprezentanti naďalej hrozili, nebezpeční boli najmä zo štandardných situácii. Do polovice prvého dejstva zahrávala "zborná" až poltucet rohov, obrana SR však zakaždým dokázala loptu odvrátiť. V 26. min sa po peknej kombinácii dostal k strele zvnútra šestnástky Semšov, svoj pokus však poslal len nad. O minútu neskôr sa do prvej šance dostali Slováci a hneď bol z toho gól. Akinfejevovi nevyšiel odkop po "malej domov", lopty sa zmocnil Stoch a svojím typickým spôsobom spoza šestnástky ju poslal do ruskej siete. Pokus zakončovateľa tureckého Fenerbahce Istanbul ešte jemne tečoval domáci obranca Vasilij Berezuckij. Rusi sa z inkasovaného gólu okamžite spamätali a svojho protivníka zatlačili pred jeho šestnástku. Defenzíva hostí však pracovala spoľahlivo a postupne sa zo zovretia dokázala vymaniť aj preto, že v strede poľa pracovala až trojica záložníkov Štrba, Karhan a Kucka. V 44. min sa po okulahodiacej kombinácii predsa len dostal do obrovskej šance Pogrebňak, z 10 metrov ale pohladil svojou strelou len bočnú sieť Muchovej bránky. Na opačnej strane kontroval tesne pred odchodom do kabín ešte dravým prienikom a zakončením Kucka, Akinfejev svoje mužstvo tentoraz podržal.
Hosťom sa vydaril nástup do druhého polčasu, keď už v 46. min postupoval do šestnástky Hološko, nenašiel však spätnou prihrávkou spoluhráča. O dve minúty na to potiahol akciu Hamšík, prihral Stochovi a jeho strelu k bližšej žrdi vyrazil Akinfejev na roh. Domáci potom zapli na vyššie obrátky a v 50. min Zyrjanov rozvlnil sieť, gól však pre postavenie mimo hry neplatil. V 51. min strieľal nepresne Žirkov a v 56. min nevyužil stopercentnú šancu ani Aršavin, ktorú svoju strelu ľavačkou z piatich metrov obtrel len o ľavú žrď. Pred uplynutím hodiny hry spadol po súboji Hubočana s Aňukovom v slovenskom pokutovom území domáci obranca, pokutový kop sa však nepískal. Tlak semifinalistu ME 2008 sa stupňoval, strieľaný center striedajúceho Bystrova v 66. min zachytil Mucha. V 69. min sa v šestnástke dostal k strele Bystrov, účinne ju zblokoval Škrtel a do bezpečia odkopol Hubočan. V 78. min ponúkol center do šestnástky Aňukov, pred Dzagojevom zachraňoval Škrtel. Ďalšiu šancu na vyrovnanie mali Rusi v 85. min, priamy kop spomenutého Dzagojeva približne z 20 metrov - výborne vyrazil Mucha. V 90. min postupovali dvaja Slováci Stoch a Hološko na jediného domáceho obrancu, ale útočník Besiktasu akciu pokazil. Na druhej strane nedočiahol na Aršavinovu prihrávku Biľaletdinov. V nadstavenom čase už ani jedno mužstvo neskórovalo a Slováci sa mohli tešiť z nesmierne cenného triumfu.

6. Andorra 1 0 0 1 0:2 0

Zostávajúci program utorkových zápasov "slovenskej" B-skupiny kvalifikácie o postup na futbalové majstrovstvá Európy 2012 do Poľska a na Ukrajinu (časy sú uvedené v SELČ):
20.00 h: Macedónsko - Arménsko (Skopje, rozhoduje: Espen Berntsen /Nór./)
20.45 h: Írsko - Andorra (Dublin, rozhoduje: Leontios Trattou /Cypr./).