Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. októbra 2017

SLOVÁCI, POZOR NA OPHELIU: Hurikán dorazí k pobrežiu ÍrskaMeteorologická agentúra Írska varuje pred zostatkami hurikánu Ophelia, ktoré pravdepodobne začiatkom týždňa zasiahnu Írsko. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
 

Bratislava 16. októbra (TASR) – Meteorologická agentúra Írska varuje pred zostatkami hurikánu Ophelia, ktoré pravdepodobne začiatkom týždňa zasiahnu Írsko. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVaEZ) na svojej internetovej stránke.

"Očakávajú silnejšie dažde sprevádzané silným vetrom," konštatuje rezort diplomacie. Veľvyslanectvo SR v Dubline preto vyzýva Slovákov nachádzajúcich sa v oblastiach Írska, ktoré podľa predpovedí môžu byť zasiahnuté zrážkami, aby sa riadili pokynmi miestnych úradov.

Ministerstvo zároveň odporúča slovenským občanom v prípade cestovania do Írska využiť službu dobrovoľnej registrácie.

Úrady v Írsku vyhlásili na časti svojho územia najvyšší - červený - stupeň ohrozenia, ktoré pre ostrov predstavuje blížiaci sa hurikán.

Platí v grófstvach Cork, Kerry, Clare, Galway a Mayo, kde dnes očakávajú silný vietor, ktorý môže v náporoch dosiahnuť rýchlosť 130 kilometrov za hodinu. Existujú aj obavy, že vysoké vlny na mori by mohli zaplaviť pobrežné oblasti.

V iných regiónoch meteorologická služba zatiaľ vyhlásila nižší, oranžový stupeň.

Viaceré meteo weby informujú ľudí v Írsku, že hurikán Ophélia je veľmi nebezpečný. Situáciu sledujeme.

Hurikán Ophélia

 Akoby tých hurikánov nebolo už dosť! Na Írsko sa valí hurikán Ophélia. Viaceré meteo weby informujú ľudí, že ide o veľmi nebezpečnú situáciu, ktorá môže viesť k poškodeniu majetku prinajhoršom i ohroziť život. Národná meteorologická služba varuje, „aby sa prítomní na ostrove riadili pokynmi a kontrolovali pravidelné aktualizácie.“

Portál severe-waether.eu uvádza, že v Írsku SA čakáva veľmi silná a ničivá veterná smršť s prudkým nárazom.

"Veľmi silný vietor po celom Írsku, vo Walese a Severnom Írsku sa pohybuje rýchlosťou 120-150 km/h, lokálne môže dosiahnuť až 160 km/h. Vo vysokých nadmorských výškach môže vietor dosiahnuť rýchlosť až až o190 km/h," uvádza sa na stránke.

Už počas víkendu úrady v Írsku vyhlásili na časti územia ostrova najvyšší - červený - stupeň ohrozenia. Ide o grófstvach Cork, Kerry, Clare, Galway a Mayo, kde dnes očakávajú silný vietor s nápormi s rýchlosťou 130 kilometrov za hodinu. Existujú aj obavy, že vysoké vlny na mori by mohli zaplaviť pobrežné oblasti. Na zvyšku územia platí nižší, oranžový, stupeň ohrozenia.
 

Ophelia očami Slovenky NikolySlovenka Nikola, ktorá už roky žije v írskom meste Galway priblížila exkluzívne pre čitateľov teraz.sk aktuálny stav v meste: "Stále sledujem nové správy. Naša spoločnosť už zavrela všetky obchody v Írsku a Severnom Írsku. Dostali sme smsky s varovaním, varujú nás aj na Facebooku či Twitteri. Všetky školy a univerzity už zatvorili, zrušili sa termíny v nemocniciach, odporúčajú nám zostať doma a nikam nechodiť. Sledujem situáciu z okna, celé to k nám má ešte len doraziť. V niektorých oblastiach Írska už majú aj výpadky elektriny. Niektoré noviny píšu, aby ľudia zostali doma, lebo je to "otázka života a smrti"..."

Nikola tiež informovala, že ona je síce v poriadku, ale jej manžel, ktorý je šoférom autobusu musel ísť do práce. "Niektoré spoločnosti zrušili servis, vlaky niektoré nepremávajú a niektoré majú už teraz veľmi veľké meškania," dodala.

Rezort zahraničia upozorňuje Slovákov, ktorí sa nachádzajú na miestach, ktoré by mohol hurikán zasiahnuť, aby dbali na zvýšenú bezpečnosť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kurdi a USA vedená koalícia rokujú o situácii okolo irackého Kirkúku
<< predchádzajúci článok
BLAŠKO: BSK potrebuje nové myšlienky, musí sa viac otvoriť ľuďom

SLOVÁCI, POZOR NA OPHELIU: Hurikán dorazí k pobrežiu Írska - diskusné fórum čitateľov