06. septembra 2008

Slováci vyhrali nad Sev. Írskom 2:1

Slovenská futbalová reprezentácia zvíťazila v sobotňajšom úvodnom vystúpení v 3. kvalifikačnej skupine o postup na MS 2010 nad Severným Írskom 2:1 (0:0) a do tabuľky si pripísala veľmi ...

BRATISLAVA 6. septembra (WEBNOVINY) - Slovenská futbalová reprezentácia zvíťazila v sobotňajšom úvodnom vystúpení v 3. kvalifikačnej skupine o postup na MS 2010 nad Severným Írskom 2:1 (0:0) a do tabuľky si pripísala veľmi dôležité tri body. Úvod mali na Tehelnom poli lepší hostia, po prvej štvrťhodine však už prebrali iniciatívu zverenci trénera Vladimíra Weissa. V 37. min Jakubko po Ďuricovom centri rozvlnil sieť, ale hlavný arbiter Ivanov gól neuznal pre údajné postavenie mimo hry. Po zmene strán sa napokon domáci predsa len dočkali a prerušili dlhý post bez presného zásahu - už v 46. min prekonal severoírskeho brankára Taylora po Saparovom priamom kope Škrtel a v 70. min zvýšil na 2:0 zblízka Hamšík. Deväť minút pred koncom po nešťastnom vlastnom góle skorigoval na konečných 2:1 Ďurica. Okrem reprezentantov SR a Severného Írska účinkujú v 3. skupine kvalifikácie o postup na svetový šampionát v roku 2010, ktorý sa uskutoční v Juhoafrickej republike, aj Česko, Poľsko, San Maríno a Slovinsko. Práve s posledným menovaným tímom absolvujú Slováci nasledujúci duel, a to hneď v stredu 10. septembra o 20.45 h na Štadióne Ljudski vrt v Maribore. Výsledok: Slovensko - Severné Írsko 2:1 (0:0) Góly: 46. Škrtel, 70. Hamšík - 81. J. Ďurica (vlastný), ŽK: 3. Hamšík - 35. Gillespie, 69. Evans, 70. Brunt, rozhodovali: Ivanov - Golubev, Semionov (všetci Rus.), 5445 divákov Zostavy: Slovensko: Senecký - Pekarík, M. Škrtel, M. Petráš, J. Ďurica - Karhan (75. Zabavník) - Sapara, J. Kozák, Hamšík, Vittek (84. Mintál) - Jakubko (60. Švento) Severné Írsko: M. Taylor - A. Hughes, Craigan, Evans, McCartney - Baird (78. Shiels) - Gillespie (53. Feeney), Clingan, Davis, Paterson (66. Brunt) - Healy Úvod vyšiel na Tehelnom poli lepšie hosťom. V 7. min Clingan kolmicou vysunul Healyho, ktorý si obhodil Ďuricu, no obranca Saturnu stačil jeho strelu zblokovať. V 9. min vyslal Clingan prvý pokus na Seneckého a úvodnú desaťminútovku zakončil hlavičkou nad domácu svätyňu Baird. Slováci po prvý raz pohrozili v 12. min, keď po Pekaríkovom centri Craigan postrčil Jakubka, no Ivanov sa rozhodol penaltu nepískať. V 21. min ponúkol svoju typickú prihrávku Kozák, no aktívny Pekarík ani na dvakrát nenašiel spoluhráča. Obranca MŠK Žilina sa predviedol aj o štyri minúty neskôr, na jeho nebezpečné centre však Jakubko a ani Vittek nedočiahli a svoju strelu o niekoľko desiatok sekúnd poslal nad hosťujúcu bránku. V týchto momentoch mali Slováci jednoznačne viac z hry. V 37. min síce Jakubko po centri Ďuricu dostal hlavou loptu nekompromisne do siete, no asistent hlavného arbitra odmával postavenie mimo hry. Päť minút pred odchodom do kabín “posadil” Kozák svoj rohový kop na hlavu Petráša, ktorého zakončenie skončilo tesne mimo ľavej žrde. Na opačnej strane sa musel mať na pozore aj Senecký, no Healyho strela z približne 18 metrov šla mimo troch žrdí. Po zmene neubehlo ani 60 sekúnd a na Tehelnom poli predsa len vypukla slovenská radosť. Sapara vynikajúco zakrútil priamy kop po faule na Ďuricu a Škrtelova presná hlavička zapadla za chrbát Taylora. Reprezentanti SR prelomili trojzápasovú sériu bez streleného gólu, pre najlepšieho futbalistu SR 2007 Škrtela to bol piaty presný zásah v najcennejšom drese. V 51. min mohli “ostrovania” z podobnej situácie vyrovnať, Gillespieho roh však poslal McCartney hlavou prudko ale tesne nad. Hostia boli v ďalších minútach mierne aktívnejší, ich snaha však nepriniesla väčšie príležitosti. V 64. min sa dostal k zakončeniu Paterson, Senecký bezpečne zasiahol. O päť minút neskôr zahral rukou v domácej šestnástke Petráš, Ivanov ani tentoraz neukázal na biely bod. Naopak, zahrmelo opäť na druhej strane. V 70. min Kozákovu štandardku vrátil hlavou Ďurica a Hamšík sa z 10 metrov nepomýlil - 2:0. Od tohto okamihu Slováci prevzali iniciatívu a mohli pridať aj ďalšie góly, na Vitteka a Hamšíka však neprešli centre od striedajúcich Šventa, resp. Zabavníka. Deväť minút pred koncom riadneho hracieho času sa “zeleno-bieli” predsa len dočkali, keď si center Brunta neštastne vrazil do vlastnej siete Ďurica - 2:1. V 90. min mohol vyrovnať striedajúci Feeney, Senecký vyrážal na roh a vzápätí sa vyznamenal aj po hlavičke Evansa. Slováci odštartovali kvalifikáciu víťazstvom a ziskom dôležitých troch bodov. SITA