20. septembra 2008

Slováci zvíťazili v Írsku v basketbale po dráme v predĺžení

Vo svojom štvrtom vystúpení v C-skupine B-divízie kvalifikácie ME 2009 v basketbale zvíťazili slovenskí reprezentanti v írskom Dubline nad domácim výberom po veľkej dráme v predĺžení 95:88 (50:46). ...

DUBLIN 20. septembra (WEBNOVINY) - Vo svojom štvrtom vystúpení v C-skupine B-divízie kvalifikácie ME 2009 v basketbale zvíťazili slovenskí reprezentanti v írskom Dubline nad domácim výberom po veľkej dráme v predĺžení 95:88 (50:46). Pre oba tímy to bol posledný zápas prvej polovice kvalifikačných bojov, pričom Slováci si obhájili práve pred Írmi 3. priečku v skupine. V sobotu je ešte na programe súboj Luxembursko - Švédsko (19.30 h). Kvalifikácia ME 2009, B-divízia, C-skupina - sobotňajší výsledok: Írsko - Slovensko 88:95 po predĺž. (25:30, 21:20, 12:17, 22:13 - 8:15) Najviac bodov: Bracey 22, Grace 20, McGrath 15 - R. Rančík 24, Leško a Sýkora po 16 Slovákom už opäť s Rančíkom v základnej zostave vyšiel úvod. V 2. min viedli 6:0 a o dve minúty neskôr 13:7. V prvom polčase slovenskí reprezentanti kontrolovali vývoj a prehrávali iba raz - v 8. min 21:23. Tesne pred veľkou prestávkou stiahli Íri náskok hostí na 4 body (46:50). V tretej štvrtine oba tímy zlepšili defenzívu. Slovákom trvalo takmer štyri minúty, kým strelili prvý bod. V 27. min najlepší strelec Írov v kvalifikácii McGrath poslal domácich do vedenia (56:55). Vzápätí Gavel neuspel pri trojkovom pokuse a Pandula nepremenil ani jeden trestný hod. V závere tretej desaťminútovky sa slovenskí hráči opäť strelecky prebudili a najmä zásluhou Sýkoru s Rančíkom domácim odskočili na rozdiel 9 bodov (58:67). Írski hráči sa nevzdávali a päť minút pred koncom Bracey trojkou znížil na štvorbodový rozdiel (68:72). Skvelý McGrath upravil piatimi bodmi v rade 2:16 min pred koncom na 75:77. Päťdesiat sekúnd pred záverom riadneho hracieho času domáci po koši Braceya vyrovnali na 77:77, no Gavel ešte raz poslal Slovákov do trojbodového vedenia. Írsky Larranaga 20 sekúnd pred koncom trojkou vyrovnal na 80:80 a vynútil si päťminútové predĺženie. Aj v ňom boli Slováci stále o krok vpredu, ale Íri sa skvelým finišom opäť postarali o drámu. Minútu pred koncom McGrath trojkou upravil na 88:90. V nervóznej koncovke Sýkora 12 sekúnd pred koncom premenil jednu z dvoch šestiek a zvýšil na 91:88. Vzápätí súper v útoku neuspel, nešportovo fauloval a Gavlák a Leško z čiary trestných hodov pečatili na konečných 95:88 pre Slovensko. SITA