18. marca 2010

Slovan krôčik od postupu, Nitra vyrovnala sériu

Radosť hráčov HC K-Cero Nitra po tom ako Miroslav Kováčik (v strede) prekonal brankára Imricha Petríka z HC 05 Banská Bystrica v 4. štvrťfinálovom zápase hokejovej play off medzi HC K-Cero Nitra - HC 05 Banská Bystrica Foto: ...

BRATISLAVA 18. marca (WEBNOVINY) - Víťaz základnej časti hokejovej extraligy Slovan Bratislava je už len krôčik od postupu do semifinále play-off. Zverenci trénera Antonína Stavjaňu vo štvrtkovom štvrtom súboji so Zvolenom zvíťazili síce až po samostatných nájazdoch, ale v sérii vedú 3:1 a čaká ich v nedeľu 21. marca domáci duel. Nitra v kvalitnom zápase bez väčších problémov zdolala Banskú Bystricu a vyrovnala stav série na 2:2. Znamená to, že tím Petra Oremusa sa na vlastný ľad minimálne ešte raz vráti.

Výsledky - štvrťfinále play-off - štvrté zápasy (hrá sa na 4 víťazstvá):

HK K Cero Nitra - HC’05 Banská Bystrica 4:1 (2:0, 1:1, 1:0) - stav série 2:2
Góly: 4. Gráčik (M. Štefanka, Vlk), 6. M. Kováčik (M. Slovák), 37. M. Kováčik (M. Slovák, Širokovs), 44. T. Chrenko (M. Slovák) - 29. Tománek (Frühauf)
Vylúčení: 9:6 na 2 min, navyše: Pardavý (B. Bystrica) na 10 min za napadnutie zozadu, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška, Jonák - Valach, Gašparík, 3825 divákov

Nitra: Lakosil - Ďurák, Špelda, Širokovs, Jass, König, Vlk, Ďurkech, M. Novák - S. Saliji, T. Chrenko, H. Ručkay - M. Slovák, M. Kováčik, Čaládi - Gráčik, M. Štefanka, Kmeč - Šinkovič, Dobrý, Uhnák
B. Bystrica: I. Petrík - Frühauf, Bauer, Kolba, Biro, Vizváry, Vantroba, Paľov, Bambúch - Tománek, Bulík, Pardavý - Padělek, M. Hlinka, Dian - Rumpel, Češík, Kútny - Liščák, Ľ. Sabol, Drotár

Domáci od úvodných minút pôsobili ako pokropení živou vodou a do svojho súpera sa pustili s vervou. Petríka v bránke Banskej Bystrice načal v štvrtej minúte Gráčik, keď prestrčil puk za bránkovú čiaru v neprehľadnej situácii - 1:0. Pri vylúčení Bira mali domáci o dve minúty neskôr presilovku, ktorú využili zásluhou Kováčika, ktorý sa pred bránkoviskom hostí najlepšie zorientoval - 2:0. Na vzniknutú situáciu hostia reagovali oddychovým časom, po ktorom vyrovnali hru. Po góle volala najmä šanca Bulíka, ktorého spoza bránky ideálne našiel Tománek. Dobré tempo hry vydržalo do konca prvej časti, no skóre sa už nezmenilo.

Prostredná perióda patrila hosťom. Do veľkej šance poslal Pardavý peknou prihrávkou Bulíka, no ten ani v druhom súboji s brankárom Lakosilom neuspel. V 29. minúte sa hostia dočkali kontaktného gólu. O bleskové využitie presilovky sa postaral Tománek, keď bekhendom dorazil tvrdú strelu Frühaufa - 2:1. Upokojujúci gól mal nachystaný Kováčik. Pre svoj druhý zásah v stretnutí si nakorčuľoval na prihrávku na modrú čiaru a po krátkom úniku mieril presne k ľavej žrdi - 3:1. V druhej časti ešte zaujal zákrok Pardavého na Ručkaya v strednom pásme, po ktorom kapitán hostí dostal osobný trest za napadnutie.

Tretia tretina sa niesla v euforickej, no i nervóznej atmosfére. O nitrianskom víťazstve rozhodol gól Chrenka zo 44. minúty. Domáci center zakončil únik dvoch na jedného presne nad lapačku Petríka - 4:1. Vzápätí mohol ten istý hráč pridať aj piaty gól. Prečíslenie troch na dvoch po prihrávke Salijiho zakončil len do betónu Petríka, ktorý sa stihol presunúť. Výborný zápas, ktorý mal všetko, čo by duelu play-off nemalo chýbať, pokračoval aj napriek jasnému skóre dobrým tempom. Do konca tretej tretiny však už gól nepadol a domáci vyrovnali stav série na 2:2.

Hlasy:
Peter Oremus (tréner Nitry): "Stretla sa tu skvelá partia chlapcov, Nitra je v tejto fáze súťaže veľmi silná. To, že po štyroch zápasoch hráme s Banskou Bystricou 2:2 na zápasy, hovorí za veľa. Máme pred sebou stretnutie na ľade súpera a urobíme všetko pre to, aby sme boli úspešní."
Milan Staš (tréner B. Bystrice): "Chceli sme zopakovať včerajší dobrý výkon. Žiaľ, súper dal rýchle dva góly, ktoré udali ďalší tón stretnutia. Dokázali sme si vytvoriť tlak, no v ňom sme dostali tretí gól a ten rozhodol zápas. Bolo to príliš emotívne, priveľa zbytočných šarvátok. Dúfam, že ďalšie zápasy budú iné."

HKm Zvolen - HC Slovan Bratislava 2:3 po sam. nájazdoch (1:2, 0:0, 1:0 - 0:0, 0:1) - stav série 1:3
Góly: 16. Marek Haščák (L. Čierny, Juraško), 53. Zdeněk Nedvěd (L. Čierny, P. Pucher) - 11. Róbert Huna (Hudec, Nedorost), 20. Kuľha (Bohunický, J. Kováčik), rozhodujúci sam. nájazd premenil Hujsa
Vylúčení: 6:5 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Ország, Višňovský - Zvrškovec, Smrek, 3989 divákov

Zvolen: J. Laco - Cebák, V. Urban, L. Čierny, Juraško, J. Valach, J. Suchý, Mašlonka - V. Baláž, Kóňa, Marek Haščák, Zdeněk Nedvěd, P. Pucher, Michal Chovan - P. Barinka, P. Szabo, Šimurda
Slovan: Konrád - Tesařík, S. Hudec, J. Kováčik, Bohunický, Štajnoch, Sersen, Tulupov - Róbert Huna, A. Nedorost, Richard Huna - Kuľha, Hujsa, Demel - Lažo, Lipiansky, Vaic - D. Skokan

Vo Zvolene produkovali oba tímy hokej previazaný taktikou, menej atraktívny a s dôrazom na disciplínu. Skóre mohol otvoriť v 5. min v presilovke Juraško, nestalo sa a do vedenia išli hostia, keď v 11. min z ľavého kruhu umiestnenou strelou prekonal Laca Róbert Huna. Domácim sa podarilo vyrovnať v oslabení. V 16. min sa do úniku dostal Haščák a bekhendovým blafákom poslal puk pod hornú žŕdku. Domáci mohli ísť do vedenia v 18. min, ale Nedvěd ani na viackrát nedokázal skórovať do odkrytej bránky Slovana. Zvolenčania inkasovali gól do šatne, keď 17 sekúnd pred klaksónom Laco kapituloval druhýkrát po tom, ako Kuľha prešiel po pravej strane až pred domácu svätyňu a upravil na 1:2.

V druhej tretine zaujala dorážka domáceho Barinku v 22. min, no Konrád bol pozorný. O dve minúty neskôr sa Hujsa dostal až pred Laca, ale neprekonal ho. V polovici zápasu mali v dvoch presilovkách po sebe šance hostia - Vaic a Demel, zblízka však neskórovali. V 34. min sa Nedvěd preštrikoval až pred Konráda, ale puk za jeho chrbát nedostal a gólom sa neskončilo ani minisólo Juraška v presilovke.

V tretej tretine mohli vyrovnať Barinka s Cebákom, ale Konrád bol pozorný. Na opačnej strane zvonila žŕdka zvolenskej bránky po Lažovej strele zblízka. V 48. min sa dostal do vyloženej šance opäť Lažo, ale prestrelil. Takmer 4-tisíc divákov sa vyrovnávajúceho gólu dočkalo v 53. min - po strele Čierneho sa z dorážky presadil Nedvěd. Domáci sa dostali do presilovkovej výhody pri zlom striedaní Slovana tesne pred koncom zápasu, no rozhodujúci gól nestrelili a to ani na začiatku predĺženia v hre 4 proti 3. V 65. min mal dobrú príležitosť Barinka.

O výsledku rozhodli napokon až samostatné nájazdy, hneď prvý premenil Hujsa, ďalšie dva odchytal v bránke Zvolena Kristín, ktorý inkasoval ešte gól od Laža v tretej sérií. Slovan tak na zápasy vedie 3:1 a o postupujúcom sa môže rozhodnúť už v nedeľu v Bratislave.

Hlasy:
Milan Hovorka (asistent trénera Zvolena): "Myslím si, že sme videli kvalitné a v tejto sezóne najlepšie stretnutie vo Zvolene. Sme radi, že sme ku kvalite duelu prispeli aj my a potešili sme divákov. Favoritovi sme boli vyrovnaným súperom a dokázali sme dvakrát vyrovnať. Veril som, že v predĺžení v presilovke štyroch proti trom rozhodneme, žiaľ nestalo sa. V samostatných nájazdoch mal Slovan kvalitných strelcov a to sa prejavilo. V dvoch domácich zápasoch sme ani raz nezvíťazili, ale nemôžem hráčom nič vyčítať - vydali zo seba všetko. Dúfam, že k týmto skvelým zvolenským divákom sa ešte raz vrátime."
Róbert Pukalovič (asistent trénera Slovana): "Potvrdilo sa, že každé stretnutie play-off je náročné a tím, ktorý je vo vedení, ešte nemá nič jasné. Zápas bol zaujímavý pre divákov, pred dobrou kulisou bol dramatický. Možno sa niekomu zdá, že na úkor kvality, ale duel play-off sa nehrá na krásu, ale na účel, ktorý sme splnili. V nájazdoch ukázali naši hráči svoje majstrovstvo a zručnosť."