19. novembra 2008

Slovan porazil České Budějovice

Hokejisti Slovana Bratislava vyhrali v zápase C-skupiny Ligy majstrov na domácom ľade nad českým tímom HC Mountfield České Budějovice 5:3. Slovenský šampión si pripísal prvé víťazstvo vo svojom ...

BRATISLAVA 19. novembra (WEBNOVINY) - Hokejisti Slovana Bratislava vyhrali v zápase C-skupiny Ligy majstrov na domácom ľade nad českým tímom HC Mountfield České Budějovice 5:3. Slovenský šampión si pripísal prvé víťazstvo vo svojom treťom zápase v prestížnej súťaži ako aj finančnú prémiu 50-tisíc eur. Belasým vedenie zabezpečil už v 1. min duelu Vaic po peknej prihrávke Laža spoza bránky a ďalšie dva góly pridali ešte v úvodnom dejstve Hujsa a Döme. Po bezgólovej druhej tretine České Budějovice v 45. min znížili Gulašom a v 54. min zažila Samsung Aréna šok, keď Huml upravil na 3:2 a o 15 sekúnd Mertl vyrovnal. O minútu však rozjasal divákov Kukumberg, ktorý ponad lapačku poslal puk do Kovářovej bránky. Slovan napokon udržal víťazstvo, ktoré poistil gólom do prázdnej bránky Lažo a do tabuľky C-skupiny si belasí pripísali prvé tri body a posunuli sa na 2. miesto pred České Budějovice. Posledný zápas základnej skupiny čaká zverencov Róberta Pukaloviča v stredu 3. decembra o 16.00 h SEČ v Ufe, ak nezískajú aspoň bod, skončia v tabuľke na 3. priečke. Ufa je už istým postupujúcim do semifinále. Slovan Bratislava - HC Mountfield České Budějovice 5:3 (3:0, 0:0, 2:3) Góly: 1. Vaic (Lažo), 15. Hujsa (Kuľha, Hreus), 18. Döme (Pavlas), 55. Kukumberg (Uram), 60. Lažo (Kropáč) - 45. Gulaš (Macháček), 54. Huml (Kůrka), 54. Mertl (Hřebejk) Vylúčení: 5:8 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Laaksonen, Levonen - Sormunen, Nieminen, 4883 divákov Zostavy: Slovan: Hovi - Devečka, Sersen, Pavlas, J. Kováčik, Hlavačka, Bohunický, M. Hruška, Huba - Lažo, Vaic, Kropáč - Kuľha, Hreus, Hujsa - Uram, Kukumberg, Döme - Gráčik, Liščák, Baček České Budějovice: Kovář - Toman, Gřegořek, Jareš, Poživil, Macháček, Vydarený, Mucha, Sičák - M. Hudec, Huml, Kůrka - Bílek, Duda, Veselý - Kotrla, Kuchejda, Gulaš - Mertl, Hřebejk, Květoň Domácemu Slovanu ideálne vyšiel úvod stretnutia a už v 57. sekunde otvoril skóre Vaic, keď ho našiel spoza bránky zadovkou Lažo. O niekoľko momentov neskôr sa snažil vyrovnať strelou od modrej Gřegořek, jeho pokus však Hovi spoľahlivo kryl. Hosťom sa následne podarilo ubrániť drvivému tlaku Slovana počas presilovky, keď domáci mali v početnej výhode viac priestoru ako v domácej súťaži a pred brankárom Kovářom doslova "horel ľad". Neskôr mal gól na hokejke Kropáč, ktorý sa natlačil až pred gólmana hostí, ten však jeho úmysel vystihol. V 15. min sa potvrdilo staré známe nedáš - dostaneš. Najprv kapitán Českých Budějovíc Veselý neprekonal Hoviho, aby na druhej strane po Kuľhovom prieniku a Hreusovom nastrelení puku do Kovářa, ktorý ho vyrazil iba pred seba a následne ho Hujsa poslal do siete - 2:0. V 18. min využil Döme fatálnu chybu Kovářa za bránkou a pohodlne zasunul puk do opustenej svätyne hostí. Druhú dvadsaťminútovku začali aktívnejšie hostia, no postupne ich zvýšené snaha ustala, hra upadla do podpriemeru a Slovanisti sa prispôsobili štýlu súpera. V 25. min Vaic tečoval strelu Devečku od modrej iba do žrde a o chvíľu zaváhal J. Kováčik pred poloprázdnou bránkou hostí. V 29. min mal výhodu trestného strieľania Hujsa, ale na Kovářa nestačil. České Budějovice pohrozili vo vlastnom oslabení, keď obrane Slovana unikli Huml a Duda, Hovi však stál na správnom mieste. Slovan v závere druhého dejstva nevyužil ani takmer dvojminútovú presilovku o dvoch hráčov. Hostia znížil až v III. tretine, keď sa v 45. min predral Gulaš až pred Hoviho, prehodil si puk z bekhendu na forhend a ponad lapačku fínskeho brankára skóroval - 3:1. Vzápätí mohol streliť gól aj Kůrka, ale Hovi jeho nájazd zneškodnil. Tlak Českých Budějovíc neustával, Hudec najprv nezachytil peknú prihrávku Gřegořeka a následne sám Gřegořek neprekonal Hoviho. V 54. min zažil bratislavský zimný štadión šok. Najprv Huml znížil na 3:2 a o 15 sekúnd Mertl dokonca vyrovnal na 3:3. Po krátkom prerušení hry, keď na nosidlách odniesli zdravotníci zraneného Hrušku, rozjasal domáce tribúny Kukumberg, ktorý po samostatnom úniku strelou ponad lapačku brankára hostí naklonil misky váh na stranu slovenského šampióna. Víťazstvo Slovana poistil v poslednej minúte gólom do prázdnej bránky Lažo. Aktuálna tabuľka: 1. Ufa 3 3 0 0 0 14:3 9 - istý postup do semifinále 2. Slovan Bratislava 3 1 0 0 2 9:12 3 3. České Budějovice 4 1 0 0 3 9:17 3 Pozn.: Počet zápasov, výhry (3 body), výhry po sam. nájazdoch (2 body), prehry po sam. nájazdoch (1 bod), prehry (0 bodov), skóre, body Hlasy: Róbert Pukalovič (tréner Slovana): "Z našej strany bol nástup do duelu podľa predstáv. Musíme sa ešte naučiť súpera doraziť, šance sme na to mali. Jeden strelený gól dokáže urobiť z duelu drámu, čo sa aj potvrdilo. Chlapcom patrí vďaka za to, že dokázali doviesť zápas do víťazného konca. Stále platí, že sa chceme pobiť o konečné 2. miesto v Ernest Bokroš (tréner Českých Budějovíc): "Myslel som si, že môj tím nebude nervózny, že budeme hrať uvoľnenejšie, ale bohužiaľ sme pokračovali v utrápenom výkone z českej ligy aj dnes. Nepomohla nám I. tretina, keď to s nami vyzeralo veľmi zle, pretože sme inkasovali už v 1. minúte. O to ťažšie sa nám hralo. Po prvom našom góle sa tím zobudil, ale potom sme rýchlo inkasovali a bolo rozhodnuté." Ľubomír Vaic (útočník Slovana): "V prvých dvoch tretinách sme boli určite lepší ako súper. Pred treťou tretinou sme si povedali, že pôjdeme trošku viac brániť, čo sa nám vypomstilo. Počas našich presilovkách sme nedali gól, pretože České Budějovice dobre bránili. Mali sme väčší hlad po víťazstve. Za stavu 3:0 sme nechceli inkasovať, ale našťastie sme potom strelili gól a víťazstvo potvrdili v úplnom závere." Roman Kukumberg (útočník Slovana): "To, že sa súper dokáže aj pri trojgólovom vedení zodvihnúť, som nečakal. Ale dovolili sme im to sami lacnými gólmi, ktoré sme dostali. V tejto sezóne sa to opakuje dosť často. Dobre, že sme sa nepoložili po góle na 3:3 a odpovedali najlepšie ako sme mohli, víťazným gólom. V poslednej tretine sme sa dostali pod tlak, lebo sme sa stiahli do defenzívy. Bola len otázka času, kedy tie góly inkasujeme." Jakub Kovář (brankár Českých Budějovíc): "Pri nešťastnom treťom inkasovanom góle som chcel z prvej rýchlo rozohrať puk, no nezbadal som, že hneď za mnou je súperov hráč. Mne sa rozohrávka nepodarila, puk zostal za mnou a súper ho poľahky strelil do bránky. Čo sa dá robiť. Podobné góly padajú minimálne raz za sezónu, musel som sa z toho pozviechať a nemohol som sa veľmi trápiť, lebo nás čakali dve tretiny. Mrzí ma to, ale aj takéto situácie patria k hokeju." René Vydarený (obranca Českých Budějovíc): "Keď mužstvo dostane gól už v 50. sekunde stretnutia, samozrejme, že je to cítiť na ďalšom priebehu hry. Slovan nás svojim rýchlym nástupom zaskočil a ťažko sa stretnutie otáča, keď v 50. min prehrávate 0:3. Náš brankár síce urobil veľkú hrúbku pri treťom góle, ale v ďalšom priebehu stretnutia zmaril päť, či šesť čistých šancí domácich, preto ho nemôžeme zatracovať. Napokon sme vyrovnali na 3:3 a nechýbalo veľa, aby sme tento zápas dotiahli aj do víťazného konca. Naše nádeje umierajú na tom, že nevieme dávať góly." Michal Hudec (útočník Českých Budějovíc): "Boli to rovnaké úvody zápasov, v Budějoviciach sme dali rýchly gól my. To sme teraz nechceli dopustiť, ale napokon sme aj tak inkasovali už v prvej minúte. Slovanu to určite pomohlo. My sme boli celú prvú tretinu akýsi pomalí, našťastie sa to potom aj z našej strany rozbehlo a vyzeralo to úplne inak. Vidno, že hráči Slovana sú skúsení a my sme mali zo začiatku problém, že v Bratislave je oveľa väčšia hracia plocha ako u nás. Domáci sa vedeli lepšie zorientovať, lepšie si prihrať. Aj preto tak vyzerala aj prvá tretina. Po nej to s nami vyzeralo hrozne, ale potom sme sa zorientovali a tento zápas od jeho polovice z nášho pohľadu vyzeral inak."