31. mája 2015

Slovenky prehrali aj s Lotyšskom. Jankovič: Sme psychicky úplne dole

Na archívnej snímke basketbalistky Slovenska.Tretí sprava tréner Maroš Kováčik, druhá sprava Dominika Baburová, vpravo Zuzana Brezániová. Foto: TASR/Milan Kapusta
Karlove Vary 31. mája (TASR) - Slovenské basketbalistky prehrali aj vo svojom záverečnom treťom vystúpení na medzinárodnom turnaji v Karlových Varoch s Lotyšskom vysoko 62:79. Zverenky Maroša Kováčika po troch prehrách obsadili posledné štvrté miesto, v prvom stretnutí podľahli reprezentácii Turecka 41:68, v druhom domácemu Česku 67:74.

Podujatie v českom kúpeľnom meste bolo súčasťou prípravy na blížiace sa majstrovstvá Európy v Maďarsku a Rumunsku. Po návrate z Česka čaká na Slovenky ešte sústredenie v Bratislave (2.-5. júna). "Odohráme ešte jeden zápas s Chorvátskom, malo by to byť v piatok 5. júna, doťahujeme však detaily," konštatoval pre TASR generálny manažér reprezentácie SR Daniel Jendrichovský.

Slovenské reprezentantky od začiatku stretnutia iba doťahovali náskok svojich súperiek a už v 6. minúte prehrávali po dvojke Jekabsone-Zogotovej o jedenásť bodov 4:15. V 13. minúte svietil na ukazovateli skóre stav 14:32 a Slovenky boli súce na uterák. Do polčasu však skresali manko na 27:37.

Vstup do tretej štvrtiny vyšiel Toliverovej, ktorá desiatimi bodmi pomohla slovenskému tímu znížiť na rozdiel šiestich bodov (37:43) a Jurčenková v 25. minúte korigovala dokonca na 39:43. O dve minúty neskôr však Basko-Melnbardeová trojkou upravila na 41:51. Lotyšky vyhrávali i 58:46, v 37. minúte 67:55 i 70:58, aby sa napokon tešili z víťazstva o sedemnásť bodov - 79:62.

ME - príprava:

Slovensko - Lotyšsko 62:79 (27:37)

zostava a body SR: Toliverová 16 (2 trojky), Bálintová 11, Jurčenková 8, Hruščáková 5, Kiššová 4 (Páleniková 7, Vyňuchalová 6, Krč-Turbová 5, M. Tetemondová 0, D. Baburová 0, Lazárová 0, Janoščíková 0), najviac bodov Lotyšska: Jekabsone-Zogotová 25 (7 trojok), Putninová 22 (4 trojky), Steinbergová 18 (2 trojky).

TH: 10/8 - 21/15, trojky: 4:14, fauly: 26:16, 5 faulov: Tetemondová (SR).

štvrtiny: 14:23, 13:14, 19:21, 16:21.

Hlasy po zápase:

Peter Jankovič, asistent trénera SR: "Mali sme zlý vstup do stretnutia, nezachytili sme úvod a doťahovali sme sa po celý zápas. Družstvo Lotyšska dnes malo neuveriteľnú úspešnosť streľby spoza trojkového oblúka, až štrnásť striel padlo do koša, čo je v takomto stretnutí naozaj veľa. Mali sme však náznaky, že sme sa dostali späť do hry, no po individuálnych chybách sa súper znova vzdialil na dvojciferný rozdiel. V závere sme to akousi frustráciou vzdali. Musíme popracovať na mentálnej stránke, pretože sme psychicky úplne dole a takto nemôžeme vycestovať na ME."