05. septembra 2007

Slovenky si poradili aj so Švédskom

Slovenská basketbalová reprezentácia žien vyhrala aj vo svojom druhom vystúpení v dodatkovej kvalifikácii o postup na majstrovstvá Európy 2007 v Taliansku, keď v stredu v Poprade zdolala Švédsko ...

POPRAD 5. septembra (WEBNOVINY) - Slovenská basketbalová reprezentácia žien vyhrala aj vo svojom druhom vystúpení v dodatkovej kvalifikácii o postup na majstrovstvá Európy 2007 v Taliansku, keď v stredu v Poprade zdolala Švédsko 73:64 (42:36). Tréner Vladimír Karnay sa musel opäť zaobísť bez Luisy Michulkovej a v základnej päťke dal príležitosť Regine Palušnej namiesto Anny Jurčenkovej. Tá sa mu za to odvďačila vynikajúcim výkonom a takmer bezchybnou streľbou - premenila desať z jedenástich pokusov z hry aj oba trestné hody. Spolu s kapitánkou Zuzanou Žirkovou sa najväčšou mierou zaslúžili o triumf nad severankami.

Najbližšie sa slovenské basketbalistky predstavia v kvalifikačnej C-skupine na budúci týždeň v stredu 12. septembra o 18.00 h v Košiciach proti Ukrajine. Tohto súpera v sobotu v Kyjeve zdolali 66:61.

C-skupina:
Slovensko - Švédsko 73:64 (20:19, 22:17, 17:17, 14:11)
Zostava a body SR: Palušná 22, Žirková 21, Jalčová 13, Lásková a Luptáková po 2, ( Kováčová 5, Jurčenková a Ivanová po 4, Borovičková, Kupčíková a Oravcová)
Najviac bodov Švédska: Bartholdová 15, Liljestrandová 14
TH: 19/14 - 17/10, fauly: 18 - 18, trojky: 16/1 - 19/6, rozhodovali: Vojnovič (Srb.) a Serban (Rum.), 900 divákov

Slovenky minuli prvé štyri strelecké pokusy, no napriek tomu sa po presných strelách Palušnej a Láskovej ujali vedenia 4:0. V závere tretej minúty hry trafili konečne aj hostky, spoza trojkovej hranice bola úspešná Liljestrandová.V ďalšom priebehu prvej desaťminútovky sa tímy často striedali vo vedení, domáce viedli 8:4, následne Švédky 10:8, vďaka košu Palušnej šesť sekúnd pred koncom úvodnej štvrtiny ju slovenské basketbalistky nakoniec vyhrali 20:19. Domácemu tímu vyšiel lepšie vstup do II. štvrtiny. Rýchlo si vypracoval šesťbodový náskok a v 16. min viedol už 35:27. Do šatní išli oba tímy za stavu 42:36 v prospech domácich, na začiatku druhej polovice však Slovenky opäť zaspali. Kôš trafila až po 171 sekundách z trestného hodu Jalčová, ktorá následne pridala aj dvojku a o chvíľku ju napodobnila Žirková - 47:39. Keď hostky odpovedali siedmimi bodmi v rade, slovenské družstvo podržala tradične kapitánka Žirková a znemožnila súperovi vyrovnať. Stodeväť sekúnd pred koncom tretej štvrtiny už zverenky V. Karnaya viedli o 11 bodov (57:46), no dovolili súperovi sedembodovou šnúrou znížiť. Pred poslednou desaťminútovkou svietilo na ukazovateli skóre 59:53 v prospech domácich, ich nedorozumenie využila v úvode Elin Eldebrinková, ale Slovenky ďalej držali šesťbodový náskok. V druhej časti poslednej štvrtiny už mali domáce hráčky duel jednoznačne pod kontrolou a severankám nedovolili zápas zdramatizovať.

Hlasy:
Vladimír Karnay (tréner SR): "Myslím si, že súper nás ničím novým prekvapiť nedokázal. Rozhodli individuality. Žirková je európska stálica, od nej sa takéto výkony očakávajú. Skvelá bola Palušná, ktorá zahrala výborný zápas a oplatila Švédkam prehru z MS do19 rokov v Bratislave. Trénera vždy poteší, keď mu takýto ťah, ako mne s Palušnou v základe, vyjde."

Zuzana Žirková (kapitánka SR): "Ťažko sa mi dnešný duel hodnotí. Nehrali sme podľa našich predstáv a naša hra je zatiaľ nejaká strnulá. Jeden úsek hráme veľmi dobre a potom zase veľmi zle v obrane aj v útoku. Ale víťazstvo je víťazstvo a na priebeh sa už nikto pozerať nebude. Máme dva body a to je rozhodujúce."

Alena Kováčová (pivotka SR): "Najmä som rada, že sme vyhrali. Myslím si, že to nebol až taký vydarený zápas, vieme hrať aj lepšie. Dnes nám to tam nepadalo. Ja osobne som momentálne po zranení, a preto potrebujem čas sa rozohrať. Regina Palušná hrala veľmi dobre."

Regina Palušná (pivotka SR): "V prvom rade som šťastná, že sme vyhrali. Určite ma však teší aj to, že mne osobne sa darilo. Hrala som proti hráčke, ktorú poznám už tri roky, a preto ma nemala čím prekvapiť. Tréner mi už pred zápasom povedal, že pôjdem do základnej päťky.