Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Pre ženy

12. mája 2012

Slovenská móda ožila v New YorkuV americkej módnej metropole sa v piatok večer predstavilo niekoľko mladých slovenských módnych tvorcov, ktorých prišla podporiť tanečníčka Ivana Surovcová či speváčka Dominika Stará, ktorá na prehliadke natáčala epizódu reality šou The Making of a Stara.Zdieľať
V piatok večer sa v New Yorku konal už siedmy ročník podujatia Slovak Fashion Night, na ktorom sa prezentujú mladí talentovaní módni tvorcovia zo Slovenska. Na tomto ročníku sa predstavili zástupcovia Vysokej školy výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave, víťazka súťaže Nove tváre módnej scény 2011 Annamária Kiss Kósa či návrhárka slovenského pôvodu žijúca v New Yorku Lucia Racek Hulsizer.

Húkanie sirén a škrípanie bŕzd odštartovalo kolekciu talentovaného českého návrhára Libora Komosného, ktorý študuje odevný dizajn v Bratislave. Jeho biele modely s čistými líniami z kolekcie Clinical a nemocničné lôžka s atraktívnymi sestričkami okamžite pritiahli pozornosť. Uznanie a obdiv si získala aj študentka Ema Klein s kolekciou Gothit. Spolu s Komosným reprezentovali Ateliér odevného dizajnu VŠVU v Bratislave pod vedením skúsenej pedagogičky Júlie Sabovej.

Ema Klein pre newyorské publikum vybrala extravagantné modely ušité z čierneho saténu, strieborného lurexu a bieleho hodvábu. Najväčší úspech zožala jej monumentálna večerná róba s provokatívnym strihom. Kleinovej „gothickú nevestu“ v svadobných minišatách s pompéznou dvojmetrovou vlečkou predviedla slovenská tanečníčka a modelka Ivana Surovcová. “Práve som bola na ceste do New Yorku, keď ma oslovili organizátorky z americko-slovenskej Nadácie +421 Foundation. Veľmi rada som podporila tento senzačný projekt. Ako Ghotická nevesta som sa cítila úžasne,“ uviedla Surovcová.

Víťazka súťaže Nové tváre módnej scény 2011 Annamária Kiss Kósa sa predstavila Newyorčanom s kolekciou Káva. Jej modely v odtieňoch od “capuccina“ až po tmavohnedú „arabicu“ navodili ovzdušie relaxu a elegancie. „Zameriavam sa na kontrasty a dvojfarebné kombinácie. Moje modely vyzerajú minimalisticky čisté, ale sú strihovo maximálne premyslené. Tým som sa chcela v New Yorku odlíšiť od iných,“ vyjadrila svoje dojmy po prehliadke Annamária.

Priestor na móle Slovak Fashion Night 2012 dostala aj módna návrhárka slovenského pôvodu žijúca v New Yorku Lucia Racek Hulsizer. V jej kolekcii prevládala pestrofarebnosť, odvážne kreácie a svieži mestský štýl. O účasť na Slovak Fashion Night prejavili záujem aj rakúski dizajnéri. Hosťujúcou hviezdou bola tentoraz víťazka viacerých medzinárodných súťaží mladých dizajnérov, Viedenčanka Eve Poleschinski.

Vizáž a účesy newyorských modeliek sa niesli v štýle „Old Hollywood glamour“. Vlasy zdobili široké vlny lemujúce tvár á la Veronika Lake a štyridsiate roky. Rúže a tiene mali výrazné pastelové farby. Vizáž modeliek vytvoril tím známeho kaderníka a stylistu hollywoodskych hviezd Martina Kissa Horňanského.

Súčasťou programu bolo aj vystúpenie finalistky slovenskej SuperStar Dominiky Starej, ktorá v USA práve nakrúca reality show o speváčke, ktorá hľadá umelecké šťastie za veľkou mlákou. Účasť na Slovak Fashion Night má byť epizódnou časťou amerického televízneho programu s názvom The Making of a Stara. Nakrúcanie reality show priamo na módnej prehliadke aj stredoeurópski návrhári pritiahli pozornosť viacerých amerických elektronických i printových médií. Na podujatí Slovak Fashion Night sa zúčastnili novinári z televíznych staníc NBC, CBC, MTV – Beauty channel, denníka The New York Times či magazínu New Yorker. O slovenských dizajnérov mali záujem aj zahraničné časopisy, ktoré v New Yorku zorganizovali fotenie módnych editoriálov s ich kolekciami. Vybrané zaujímavé avantgardné kúsky dizajnérov Emy Kleinovej, Libora Komosného a Annamárie Kiss Kósa nafotili na atraktívnych miestach v Bronxe vo futuristickom štýle.

(SITA)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Staré divadlo pripravuje festival Stretnutie
<< predchádzajúci článok
Krvou maľovaný obraz Amy Winehouse sa predal za tisíce eur

Slovenská móda ožila v New Yorku - diskusné fórum čitateľov