14. júla 2012

Slovenské basketbalistky zdolali Slovinky a vyhrali skupinu

Basketbalistky Slovenska zvíťazili v sobotňajšom kvalifikačnom stretnutí o postup na majstrovstvá Európy 2013 nad Slovinkami v ružomberskej Koniarni 93:54 (42:26) a s bilanciou 7 - 1 triumfovali v ...

basketbal RUŽOMBEROK 14. júla (WEBNOVINY) - Basketbalistky Slovenska zvíťazili v sobotňajšom kvalifikačnom stretnutí o postup na majstrovstvá Európy 2013 nad Slovinkami v ružomberskej Koniarni 93:54 (42:26) a s bilanciou 7 - 1 triumfovali v základnej C-skupine.

Postup na budúcoročný šampionát si zverenky Ivana Vojtka zabezpečili už v stredu víťazstvom v Holandsku, spoločne s nimi si miestenku na ME vybojoval v konečnom poradí druhý tím skupiny Litva (6 víťazstiev, 2 prehry).

Slovenky dali v úvodnej štvrtine až štyri trojky, vďaka ktorým si v 8. min utvorili dvojciferný náskok 20:7 v 8. min.

Slovinky síce pricestovali do Ružomberka v oklieštenom zložení, no 8-bodovou šnúrou dali najavo, že nepredajú kožu lacno.

V 12. min znížili na 15:20, no už zakrátko znova zaostávali dvojciferne 16:26. V druhej desaťminútovke sa zaskvela najmä Tetemondová, hráčka miestneho MBK Ružomberok, ktorá dvoma trojkami pomohla k náskoku 39:22 v poslednej minúte prvého polčasu.

Po obrátke si Slovenky s prehľadom udržiavali bezpečný odstup, a hoci ich bodová produkcia v tretej štvrtine v porovnaním s prvými dvoma desaťminútovkami mierne klesla, konštantne spoľahlivou hrou v obrane nedovolili Slovinkám pomýšľať na zvrat.

Sujová trojkou a Lukačovičová dvoma trestnými hodmi v 30. min natiahli slovenský náskok na 21 bodov - 60:39.

Záverečná štvrtina už jasne patrila celoplošne dominujúcim domácim hráčkam. Kubatovej trojka znamenala vedenie 65:41, dvojka Kmeťovej v 36. min priepastný 27-bodový náskok 77:50. Za vytrvalého potlesku ružomberských tribún poľahky dokráčali do vytúženého cieľa (93:54).

Výsledok - C-skupina - sobota:
Slovensko - Slovinsko 93:54 (20:13, 22:13, 18:13, 33:15)

Zostava a body SR: Kupčíková 12, Černáková 9, Lukačovičová 6, Kubatová 4, Jurčenková 0 (Sujová 16, Tetemondová 15/3 trojky, Jalčová 13/3 trojky, Kmeťová 10, Vyňuchalová 8, Minčíková 0)

Najviac bodov Slovinska: Trebečová 10, Ostermanová a Piršičová po 11
TH: 25/17 - 26/18, fauly: 20 - 24, trojky: 10 - 0, rozhodovali: Cmikiewicz (Poľ.), Koljenšič (Čierna Hora) a Reiter (Nem.), 1300 divákov

Reakcie:
Ivan Vojtko (tréner SR): "Zdolali sme Slovinky na ich palubovke, keď boli v kompletnom zložení, takže v odvete, kde nastúpili bez viacerých zranených hráčok, nebolo pochýb o našom víťazstve. Pravdaže, ak by mal súper k dispozícii najsilnejší výber, nebol by rozdiel v skóre taký výrazný. Znova sme sa nevyhli niektorým 'hluchým' úsekom, no zaslúžene sme zvíťazili."

Veronika Černáková (krídelníčka SR): "Každá z nás odviedla veľký kus práce, a hoci sme mali pár 'hluchých' minút, zaslúžeme sme zvíťazili výrazným rozdielom. Hrať pred domácim publikom bolo úžasné a veľmi motivujúce, ďakujeme divákom za vynikajúcu atmosféru. Som veľmi rada, že som si premiérovo zahrala v seniorskej reprezentácii a od trénera dostala príležitosť aj v základnej päťke. Bola som milo prekvapená a veľmi potešená."

Obrazom: Najkrajšie momenty 13. etapy na Tour de France