07. júna 2015

Slovenské hádzanárky prehali v prvom zápase baráže v Španielsku 19:25

Slovenské hádzanárky.

Slovenské hádzanárky. Foto: TASR/Henrich Mišovič

Las Palmas 7. júna (TASR) - Slovenské hádzanárky prehrali v nedeľu v prvom barážovom stretnutí o postup na MS 2015 v Las Palmas s domácim Španielskom 19:25.

Zverenky trénera Dušana Poloza dlho držali s favorizovanými vicemajsterkami Európy krok a v prvom polčase dokonca dlho viedli. Druhé dejstvo už patrilo domácim a Slovenky tak budú mať v budúcotýždňovej odvete v nedeľu 14. júna v Šali (14.15 h) náročnú úlohu zmazať šesťgólové manko súpera a postúpiť na decembrový šampionát do Dánska.

Slovenky naposledy štartovali na MS ešte v roku 1995 v Rakúsku a Maďarsku, kde obsadili 12. miesto.

Priebeh zápasu

Slovenky začali na Kanárskych ostrovoch vo veľkom štýle. Aktívnou hrou v obrane i útoku zaskočili favorita a v prvom polčase boli dlho lepším tímom. V 3. minúte síce inkasovali ako prvé, Súkenníková ale o chvíľu neskôr po rýchlom protiútoku otočila skóre na 2:1 a odvtedy Slovenky držali náskok. Oporou bola brankárka Gubiková, jej spoluhráčkam vpredu vychádzala streľba z diaľky i nábehy pred bránkovisko a Horňáková z pozície pivota zvýšila v 11. minúte už na 8:6 pre hostí. Až potom sa "zobudili" aj Španielky, v bránke začala úradovať Navarrová a Cabral Barbosová tromi gólmi za sebou zariadila náskok pre domáce 10:9 v 19. minúte. Tóthová potom zneškodnila dva sedemmetrové hody, v útoku sa ale Slovenkám prestalo dariť a pri odchode do kabín tak prehrávali o dva góly 11:13.

Po sľubnej prvej časti slovenskému tímu vstup do druhého polčasu nevyšiel. Takmer sedem minút nedokázali skórovať ani raz - Trehubová zo sedmičky trafila iba pravú žrď, Súkenníková nepremenila únok z krídla a náskok domácich narástol na 15:11. Slovenkám sa prestali dariť kombinácia, navyše začali kopiť technické chyby a tak v 39. minúte zaostávali už o päť gólov - 13:18. Na druhej strane kontrovala najmä agilná Jakubisová, ale na rozbehnuté domáce to už bolo primálo. Španielky chytili zápas pevne do rúk a štvrťhodinu pred koncom viedli 21:15. Kouč hostí nezastavil domácu lavínu ani oddychovým časom, súperky v ofenzíve koncertovali a v 51. minúte svietilo na tabuli skóre 25:16. Slovenky ešte v závere zdvihli hlavy a dokázali skorigovať na rozdiel šiestich gólov.
Prvý zápas baráže o postup na MS 2015 v hádzanej žien
Las Palmas:
Španielsko - Slovensko 25:19 (13:11)

Najviac gólov Španielska:
Cabral Barbosová 6/2, Mangueová 5, Martinová 5/3. Zostava a góly SR: Gubiková, Tóthová, Medveďová - Jakubisová 4, Trehubová 3, Školková 3, Horňáková 3, Dubajová, Súkenníková 2, Beňušková 3/3, Rebičová 1, Bíziková, Rajnohová, Czaniková, Michnová, Minárčíková. Rozhodovali: Andorka, Hucker (obaja Maď.), vylúčenia: 2:3, 7m hody: 8/5 - 4/3, 2200 divákov.