05. augusta 2006

Slovenské hliadky 3xC1 a 3xK1 žien o 0,02 s štvrté

PRAHA 5. augusta (WEBNOVINY- od vyslaného redaktora Zdena Suchého) - Neuveriteľná smola sprevádzala slovenských pretekárov v sobotnej predpoludňajšej súťaži družstiev 3xC1 a 3xK1 žien na jubilejných 30. majstrovstvách sveta vo ...

PRAHA 5. augusta (WEBNOVINY- od vyslaného redaktora Zdena Suchého) - Neuveriteľná smola sprevádzala slovenských pretekárov v sobotnej predpoludňajšej súťaži družstiev 3xC1 a 3xK1 žien na jubilejných 30. majstrovstvách sveta vo vodnom slalome v Prahe-Troji. Obom hliadkam patrilo vo výsledkovej listine najnepopulárnejšie 4. miesto a obom chýbalo na stupeň víťazov presne rovnako - 0,02 sekundy. Singlisti figurovali už po prvej jazde na štvrtej pozícii, za tri dotyky bránok dostali až 6 trestných sekúnd a na vedúcich Francúzov strácali takmer 9 sekúnd.

"Vôbec sme nemali prehľad, koľko sme toho naťukali, ja napríklad vôbec neviem o tom, že by som mal dotyk," hneval sa v cieli Alexander Slafkovský, ktorý sa na trati prvého kola zrazil s Michalom Martikánom. V druhej jazde sa časovo zlepšili, ale dosiahli až piaty najrýchlejší čas. Opäť sa nevyhli penalizácii a nakoniec skončili tesne za stupňom víťazov. "To nie je ani desať centimetrov. V tej rýchlosti to sa vôbec nedá postrehnúť, je to smola. Nezajazdili sme tak, ako sme si predstavovali, je to škoda," vravel v cieli Juraj Minčík. "Smola, ale taký je šport. Musíme si zvyknúť, že špička sa vyrovnáva a aj vo vodnom slalome sa o stotiny sekundy vyhráva aj prehráva. My sme o toľko prehrali. Priznám sa, že v súťaži družstiev sa na taký malý rozdiel nepamätám. Urobili sme na trati niekoľko chýb, za ktoré sme zaplatili. V prvej jazde sme mali sporné dotyky bránok, ale na to sa nemôžeme vyhovárať. Ale to, na čo sme sem prišli, sa odohrá v nedeľu," pridal sa Michal Martikán, ktorý si na svoju jubilejnú desiatu medailu zo svetového šampionátu musí počkať minimálne do individuálnych pretekov C1. "Môžeme si za to sami. Keby sme zajazdili náš štandard, určite by sme mali medailu. Dnes sme neboli vo svojej koži," uzavrel Alexander Slafkovský. Titul si vybojovali Nemci v zostave Stefan Pfannmöller, Nico Bettge a Jan Benzien, striebro patrí domácim Čechom a bronz si vybojovali slalomári z Veľkej Británie. Obhajcovia titulu z minulého roka z Penrithu Francúzi skončili až na 11. mieste.
Taký istý kalich horkosti ako kanoisti si vypili aj slovenské kajakárky. Aj ony boli po prvej jazde štvrté, v druhej ale zajazdili najrýchlejší čas. Stačilo to však iba na zníženie náskoku družstiev pred nimi a nakoniec im na pódium chýbali presne rovnako ako mužom - dve stotiny sekundy. Od zlata ich delili presne 4 sekundy. "Prvá jazda bola v našom podaní zlá. Všetky tri sme veľmi chceli, ale niekedy to jednoducho nejde. Každá sme raz ťukli, nemáme si čo vyčítať. Taký je šport, dnes nám to nevyšlo. Treba sa čo najrýchlejšie otriasť a skoncentrovať sa na nedeľnú individuálnu súťaž," realisticky zhodnotila výkon celého tria najskúsenejšia Elena Kaliská. "To nie je možné! Veď to sa ani nedá odmerať!" - hromžila Gabriela Stacherová a potom už pokojnejšia pokračovala: "Prvá jazda nám nevyšla, ale druhá bola pocitovo dobrá. Je to na zlosť. Ale azda si budeme viac ceniť úspechy, ktoré, dúfam, prídu v budúcnosti." Jana Dukátová vynášala svoj kajak z kanála a pozerajúc sa na výsledkovú tabuľku neveriacky krútila hlavou: "Vedeli sme, ako skončili muži, určite mi ani nenapadlo, že dopadneme rovnako. Mrzí ma to. Už teraz sa však všetky koncentrujeme na nedeľnú súťaž," uzavrela Jana Dukátová. Titul v kategórii kajakárok si vybojovali Francúzky v zostave Mathilde Picheryová, Emilie Ferová, Marie Gaspardová, striebro patrí obhajkyniam titulu z minulého roka Češkám, bronz si vybojovali Nemky. V sobotu popoludní majstrovstvá sveta pokračujú semifinálovými a finálovými jazdami kajakárov a deblistov.

Výsledky

3xC1:
1. Nemecko (Stefan Pfannmöller, Nico Bettge, Jan Benzien) 233,24 (2 trestné sekundy), 2. Česko (Tomáš Indruch, Jan Mašek, Stanislav Ježek) 237,68 (4), 3. Veľká Británia (David Florence, Stuart McIntosh, Daniel Goddard) 245,51 (4), 4. Slovensko (Michal Martikán, Alexander Slafkovský, Juraj Minčík) 245,53 (10)