26. mája 2013

Slovenské volejbalistky zdolali aj Grécko, postúpili ďalej

V rozhodujúcom zápase na kvalifikačnom turnaji volejbalistiek v Poprade o postup na majstrovstvá sveta 2014 v Taliansku v E-skupine prvej fázy zvíťazili Slovenky nad Grékyňami 3:1 (-25, 21, 21, 11). ...

volejbalistka POPRAD 26. mája (WEBNOVINY) - V rozhodujúcom zápase na kvalifikačnom turnaji volejbalistiek v Poprade o postup na majstrovstvá sveta 2014 v Taliansku v E-skupine prvej fázy zvíťazili Slovenky nad Grékyňami 3:1 (-25, 21, 21, 11).

Stali sa víťazkami celého trojdňového turnaja a postúpili priamo do záverečnej tretej fázy kvalifikácie, ktorá sa uskutoční až v januári budúceho roka. Grékyne budú mať šancu na reparát v druhej fáze, ktorá je na programe v októbri tohto roka.

Grécko - Slovensko 1:3 (25, -21, -21, -11)

116 min, rozhodovali: Szabó (Maď.) a Popovič (Srb.), 800 divákov

Grécko: Christodoulouová (5 bodov), Chantavová (15), Lamprinidouová (9), Kiosiová (7), Ivanovová (10), Giotová (8), libero Kelesidouová (Papafotiouová /1/, Lamprousiová /0/, Genistaridiová /1/)
Slovensko: Drobňáková (13), Kóšová (7), Pereirová Soaresová (18), Kuciaková (11), T. Crkoňová (21), Dudová (9), libero Valachová (Bramborová /0/, Viestová /0/, Kubová /0/)

Lichtenštajnsko - Rakúsko 0:3 (-14, -8, -14)
67 min, rozhodovali: Antušák (ČR) a Charizanov (Bul.), 85 divákov

Lichtenštajnsko: Kaiserová (2 body), K. Hasslerová (3), M. Marxerová (3), C. Hasslerová (6), Nigschová (2), B. Marxerová (3), (Fricková /0/, Eppleová /0/, Meierová /0/, Vogtová /0/)
Rakúsko: Enzingerová (7), Wallnerová (19), Schöttlová (14), Ehrhartová (0), Daxböcková (7), Rimserová (8), libero Huberová (Finková /2/)

Konečná tabuľka E-skupiny:

1. Slovensko 3 3 0 9:3 8 - postup do záverečnej tretej kvalifikačnej fázy
2. Grécko 3 2 1 7:3 6 - postup do druhej kvalifikačnej fázy
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3. Rakúsko 3 1 2 5:6 4 - z ďalších bojov o postup sú vyradené
4. Lichtenštajnsko 3 0 3 0:9 0 - z ďalších bojov o postup sú vyradené

Slovenky mali dobrý vstup do zápasu. Hneď na začiatku viedli 4:1, ale na prvý technický oddychový čas už išli s jednobodovým náskokom Grékyne.

Zverenkám trénera Miroslava Čadu sa podarilo opäť odskočiť na rozdiel štyroch bodov (13:9) a zdalo sa, že majú dianie vo svojich rukách. Prišla však pasáž, v ktorej bodovali prevažne hostky a v blížiacej sa koncovke zrazu viedli o dva body (20:18). V dramatickom závere dokázali domáce volejbalistky odvrátiť dva setbaly súperiek, ale tretí už nie. Grékyne vyhrali prvý set 27:25 a ujali sa vedenia 1:0.

Slovenský kormidelník už na konci prvého setu stiahol z postu nahrávačky nevýraznú Dudovú a nahradila ju Viestová. Tímy sa na začiatku druhého dejstva naťahovali o každý bod, striedali sa vo vedení. Po technickom time oute sa však hostkám podaril bodový trhák na 11:8. Za stavu 13:11 pre Grékyne Viestová zle doskočila, bolestivo si podvrtla pravý členok a na ihrisko sa opäť vrátila Dudová.

Slovenkám sa stále nedarilo zlikvidovať náskok súperiek. Výkonom vyčnievali Crkoňová a Pereirová Soaresová, zvyšné hráčky mali dobré záblesky, ale celkovo zaostávali. Po perfektnom bloku Crkoňovej sa domácim podarilo vyrovnať na 17:17 a vzápätí vďaka technickej chybe Grékyň po dlhom čase išli do vedenia. Súperky ale opäť ušli o dva body na 20:18. Od toho momentu však už dominovali domáce. Pri podaní Dudovej uzavrela šesťbodovú šnúru perfektným jednoblokom Drobňáková na 25:21 a začínalo sa od začiatku - 1:1.

Prvá polovica tretieho setu patrila hostkám, ktoré si však väčší ako dvojbodový náskok nevypracovali. Prvýkrát išli Slovenky do vedenia až za stavu 14:13 po vtipnej „ulievke“ Crkoňovej. Po niekoľkonásobnej „pretláčanej“ na sieti padla lopta do poľa Grékyň a domáce viedli 18:16. Drobňákovej smeč po čiare a aut volejbalistiek z juhu kontinentu znamenal štvorbodový náskok zvereniek trénera Čadu. Prišiel však sporný verdikt maďarského rozhodcu Szabóa, keď azda iba on videl údajný teč Pereirovej Soaresovej pri gréckom smeči do autu. Slovenky znervózneli a zrazu to bolo iba o bod (22:21). Koncovku však domáce zvládli perfektne. Set ukončil dokonalý dvojblok Kuciakovej s Crkoňovou na 25:21 a bolo 2:1 pre domáce.

Raketový nástup Sloveniek do štvrtého setu znamenal vedenie 7:1 a v rozlete ich nezastavili ani dva oddychové časy v rýchlom slede za sebou a o chvíľu to už bolo 11:2. Na domácu stranu ihriska sa vrátila pohoda, chytili sa smečiarky Kuciaková aj Drobňáková, nahrávačka Dudová a zrazu to išlo. Náskok narastal (15:3, 17:4) a záver už bol malou exhibíciou. Víťazstvom 25:11 uzavreli zápas na 3:1 v svoj prospech a zabezpečili si postup do finálovej tretej fázy kvalifikácie o postup na MS 2014.

Hlasy:

Miroslav Čada (tréner SR): „Bol to v porovnaní so sobotným vydretým víťazstvom nad Rakúskom diametrálne odlišný zápas. Hráčky boli koncentrovanejšie, nastúpili s väčším nasadením. Napriek tomu sme prvý set prehrali. Chýbala tomu rýchlosť, boli tam ďalšie drobné nedostatky. Od druhého setu to bolo už iné, posledný set bol jasne v našej réžii. Kľúčový bol tretí set, v ktorom Grékyne dlho viedli, ale nakoniec sme sa tešili my. Tým sme ich definitívne zlomili.“

Solange Paula Pereirová Soaresová (kapitánka SR): „Po sobotnom vydretom víťazstve nad Rakúskom sme vedeli, že v súboji s Gréckom sa môže stať čokoľvek. Človek sa však nemá vzdávať. Išli sme do zápasu s tým, že musíme urobiť viac ako v sobotu, že nesmieme dovoliť súperkám, aby nás dostali pod tlak. Vnútili sme Grékyniam svoju hru, donútili sme ich k chybám. Pred nami je však ešte dlhá cesta.“

Tatiana Crkoňová (blokárka SR, najviac bodujúca hráčka zápasu): „Vedeli sme že to bude po každej stránke ťažký zápas. Dobre sme sa naň pripravili, sme rady, že sme to takto zvládli. Som šťastná, že mi tento zápas takto vyšiel, ale viem, že sa ešte môžem a musím zlepšovať, aby to bolo také, ako by som naozaj chcela. Grékyne boli nepríjemné, mali výbornú nahrávačku, skvelé smečiarky. Je to povzbudenie pred kvalifikáciou na majstrovstvá Európy s Bieloruskom.“