20. novembra 2010

Slovenskí bežci na lyžiach sa na SP nepresadili

V pretekoch mužov na 15 km voľnou technikou, ktorými sa vo švédskom Gällivare začal boj o Svetový pohár v behu na lyžiach v sezóne 2010/11, triumfoval domáci Marcus ...

marcus hellner Marcus HellnerFoto: SITA/APGÄLLIVARE 20. novembra (WEBNOVINY) - V pretekoch mužov na 15 km voľnou technikou, ktorými sa vo švédskom Gällivare začal boj o Svetový pohár v behu na lyžiach v sezóne 2010/11, triumfoval domáci Marcus Hellner. Pre 25-ročného dvojnásobného olympijského víťaza z Vancouveru to bolo iba druhé prvenstvo v pretekoch o krištáľový glóbus v kariére. Tri päťkilometrové okruhy s celkovým prevýšením 546 m zvládol za 32:26,0 min. Na druhom mieste skončil olympijský víťaz z Vancouveru v tejto disciplíne Švajčiar Dario Cologna, ktorý za víťazom zaostal o 11,4 s, na bronzový stupienok vystúpil ďalší švédsky bežec Daniel Rickardsson.

Z trojice Slovákov v 104-člennom štartovom poli bol najrýchlejší Ivan Bátory, ktorý skončil štyridsiaty prvý. Za víťazným Hellnerom zaostal o 1:30,1 min. Martina Bajčičáka, ktorý bol do Bátoryho o takmer trištvrte minúty pomalší, klasifikovali na 71. priečke, Peter Mlynár figuruje vo výsledkovej listine na 92. pozícii, keď mal o tri a pol minúty slabší čas ako víťaz. Ani jeden tak do celkovej klasifikácie SP nezískal žiadny bod.
V nedeľu sú v Gällivare na programe preteky štafiet žien na 4x5 km a mužov na 4x10 km. Slovensko v nich nebude mať zastúpenie.

Výsledky - 10 km voľnou technikou:
1. Marcus Hellner (Švéd.) 32:26,0 min, 2. Dario Cologna (Švajč.) +11,4 s, 3. Daniel Rickardsson (Švéd.) +20,1, 4. Chris Andre Jespersen (Nór.) +22,0, 5. Piotr Sedov (Rus.) +24,7, 6. Alexander Legkov (Rus.) +30,4, 7. Sjur Röthe (Nór.) +38,5, 8. Lukáš Bauer (ČR) +42,8, 9. Kris Freeman (USA) +43,1, 10. Martin Johnsrud Sundby (Nór.) +46,3, ... 41. Ivan Bátory +1:30,1 min, 71. Martin Bajčičák +2:14,6 92. Peter Mlynár (všetci SR) +3:30,9.