23. januára 2009

Slovenskí hádzanári si splnili sen a rozdelia si aj prémiu 26 555 eur

Slovenskí hádzanárski reprezentanti to dokázali. Pri svojej historickej premiére na majstrovstvách sveta si hneď vybojovali účasť v hlavnej fáze turnaja, v ktorej bude hrať už len absolútna svetová ...

OSIJEK 23. januára (WEBNOVINY) - Slovenskí hádzanárski reprezentanti to dokázali. Pri svojej historickej premiére na majstrovstvách sveta si hneď vybojovali účasť v hlavnej fáze turnaja, v ktorej bude hrať už len absolútna svetová elita. O postupe medzi dvanásť najlepších tímov snívali už pred odchodom na XXI. svetový šampionát do Chorvátska a štvrtkovým víťazstvom nad Rumunskom (28:23), nad ktorým vyhrali len po štvrtý raz z doterajších štrnástich vzájomných duelov, si sen splnili.

"Pre nás bolo veľmi dôležité, že sa do bránky vrátil Rišo Štochl a napriek horúčke nastúpil. A aj keď s bolesťami, ale zápas dochytal. Jeho prítomnosť na palubovke znamenala istotu a veľkú podporu pre ostatných. Minútu a pol pred koncom, keď sme viedli o štyri góly, som si povedal, že toto už nemôžeme stratiť. Naopak najťažšie mi bolo, keď sa súper necelých päť minút pred záverom dotiahol na tri góly. Vtedy sa to lámalo. Ešte mali Rumuni dosť času na obrat, preto som tŕpol, aby sme nespravili nejakú chybičku, po ktorej by sme znervózneli. Chalani však hrali koncentrovane a zvládli sme to. Pochváliť treba celé mužstvo," spokojne odpovedal na otázky v mixzóne kormidelník SR Zoltán Heister, ktorý v minulosti dosiahol s mládežníckymi reprezentáciami aj 6. miesto na ME: "S mužmi je to môj najväčší úspech, ale ešte máme čo robiť, aby sme sa vyrovnali tým z mládežníckych kategórii."

Význam postupu zo základnej A-skupiny, v ktorej Slováci napokon pri zhodnom počte bodov i rozdiele v skóre s Maďarskom obsadili vďaka vyššiemu počtu strelených gólov senzačné 2. miesto za suverénnymi olympijskými víťazmi Francúzmi, vyjadril jeden z najskúsenejších hráčov František Šulc: "Dosiahli sme vynikajúci úspech. Tajne sme snívali o postupe medzi dvanásť najlepších. Mali sme skupinu, v ktorej bola šanca si ho vybojovať. Okrem zápasu s Francúzskom, kde nám chýbali dvaja kľúčoví hráči, sme odohrali štyri výborné stretnutia. Náš postup je zaslúžený. Rumuni nie sú slabí, nečakal som až päťgólové víťazstvo, ale vietor z plachiet im bral náš výborný brankár."

Richard Štochl, ktorý medzi troma žrďami bojoval nielen so strelami súperov, ale aj s bolesťami narazeného hrudníka, vyzdvihol nepoddajnosť slovenského tímu: "Myslím si, že opäť rozhodol poctivý kolektívny výkon, bojovnosť a morálna sila tohto družstva. V druhom polčase ma zranenie začalo viac bolieť, ale chcel som dohrať. V takýchto chvíľach treba zaťať zuby ísť aj cez bolesť. Toto je môj najväčší úspech v reprezentačnej kariére."

Ďalší maród Daniel Valo dva dni ležal v posteli na hoteli so zvýšenou teplotou. Ľavoruký kanonier si napokon tiež nenechal ujsť možnosť prispieť k tretiemu víťazstvu na MS. "V stredu som mal horúčku 39 stupňov a pravdupovediac som veľmi neveril, že mi teplota klesne. Nemal som veľa sily, ale chcel som chalanom pomôcť prítomnosťou na palubovke. Hoci som sa v prvom polčase len motal, potom to našťastie prišlo a som šťastný, že som pomohol aj gólmi. Podržal nás Rišo Štochl, ktorý pochytal vynikajúce lopty a vlastne on akoby zavelil do útoku. Keď sme sa dostali do vedenia, už sme verili v úspešný výsledok a išli rázne za postupom. Toto nebol najťažší, ale najkrajší zápas v kariére. Byť v najlepšej dvanástke na svetovom šampionáte hneď pri prvej účasti, tak to je fantázia. Nemám slov, ale som na toto mužstvo hrdý."

Za najlepšie hráča štvrtkového stretnutia s Rumunskom vyhlásili špílmachra slovenského tímu Petra Kukučku, ktorý bol nielen režisérom hry "heisterovcov", ale mužstvo ťahal aj strelecky. S ôsmimi gólmi bol najúspešnejším strelcom duelu: "Bolo to náročné. Opäť sme mali problémy v prvom polčase, nevedeli sme sa dostať do tempa. V druhom dejstve sa to našťastie otočilo. Ušli sme im o tri - štyri góly, čo bolo rozhodujúce. Potom sme si víťazstvo a postup už nenechali ujsť. Rumuni odpadli podobne ako proti Maďarom po fyzickej stránke." Slovenská výprava mohla ísť vo štvrtok večer s pocitom dobre vykonanej práce oslavovať, lebo od piatkového rána už musí myslieť na prípravu na zápasy s elitnými svetovými tímami - Chorvátskom, Švédskom i Kórejskou republikou - v záhrebskej štvrťfinálovej skupine. Členovia reprezentačného tímu si za postup zo základnej skupiny rozdelia finančnú odmenu 26 555 eur z prostriedkov od Slovenského zväzu hádzanej a reklamných partnerov.