13. novembra 2011

Slovenskí hokejisti vyhrali na Nemeckom pohári aj tretíkrát

Zverenci Vladimíra Vůjtka st. potvrdili výhrou nad Švajčiarskom, že sa stali víťazmi Nemeckého pohára zaslúžene.

hokejka MNÍCHOV 13. novembra Slovenská hokejová reprezentácia nedeľňajším víťazstvom nad výberom Švajčiarska 2:1 potvrdila celkový triumf na medzinárodnom turnaji o Nemecký pohár 2011 v Mníchove.

Slováci prehrávali s húževnatým súperom 0:1, ale v záverečnej tretine dokázali otočiť nepriaznivé skóre. Slovenský tím získal Nemecký pohár tretíkrát v histórii, predtým sa mu to podarilo v rokoch 1997 a 2006. Cennú trofej prevzal po zápase kapitán tímu SR Dominik Graňák.

Švajčiari boli v úvodnej časti aktívnejší a svoju snahu korunovali v 12. min gólom Pestoniho. Zverenci trénera Vladimíra Vůjtka v I. tretine nevyužili dve presilovky, sami sa dvakrát dokázali ubrániť početnej výhode súpera. V druhej časti sa nepodarilo skórovať ani jednému zo súperov, aj keď šancí si vytvorili obe mužstvá niekoľko. Brankári sa nemohli sťažovať na nedostatok práce, gól však neinkasovali. V tretej tretine hráči tímu SR dokázali strhnúť víťazstvo na svoju stranu, keď najprv v 44. min vyrovnal Marcel Hossa a v 50. min rozhodol L. Hudáček.

Turnaj vyvrcholí od 17.15 h duelom medzi domácim Nemeckom a výberom USA.

I. tretina

Po "zoznamovacej“ úvodnej päťminútovke sa v 6. min Švajčiari usadili pred Hamerlíkom, ale slovenský brankár si so strelami súpera poradil. Vzápätí hrali Slováci dve presilovky, výraznejšie sa však nepresadili. V 10. min sa opäť previedol gólman Hamerlík, ktorý zneškodnil pokus švajčiarskeho mužstva. V závere 12. min to bol opäť slovenský brankár Třinca, ktorý zlikvidoval puk z hokejky súpera prilbou. O necelú minút neskôr však už kapituloval po strele Pestoniho z prvého kruhu. V 15. min sa do obrovskej šance dostal Bartovič, pri zakončení ho obrana súpera faulovala a slovenský útočník v páde zranil brankára Manzata, ktorého musel nahradiť Berra. V tej istej minúte uspel výborný Hamerlík pri rýchlej šanci Švajčiarov. Ešte v úvodnom dejstve slovenského brankára pri tlaku súpera zachránila žŕdka.

II. tretina

V 24. min mal vyrovnanie na hokejke Marcel Hossa, ale Berra bol proti. Švajčiarsky brankár v druhom dejstve vynikajúco zasiahol aj pri dvoch šanciach Bartoviča v 27. a 34. min, v závere II. tretiny Berra zlikvidoval aj stopercentnú šancu Marcela Haščáka.

III. tretina

Začiatok tretej dvadsaťminútovky začali Slováci dobre. V 44. min vnikol do útočného pásma J. Mikúš, medzi kruhmi našiel Marcela Hossu a ten tiesnený popri Berrovi vyrovnal na 1:1. O dve minúty neskôr neuspel pred švajčiarskym brankárom Michel Miklík a vzápätí nepochodil ani "smoliar zápasu“ Milan Bartovič.

Stupňujúci tlak Slovákov korunoval v 50. min svojim premiérovým gólom v reprezentácii L. Hudáček, ktorý zakončil akciu M. Hovorku s Michelom Miklíkom. V závere duelu sa Švajčiari snažili vyrovnať, ale Hamerlík vychytal B. Plüssa a po chybe v rozohrávke aj s pomocou Deja zachránil pred ďalším Švajčiarom. Necelých sto sekúnd pred treťou sirénou tréner Sean Simpson stiahol na striedačku brankára Berru, ale švajčiarsky tím veľký tlak nevyužil.

Nedeľňajšie výsledky z Nemeckého pohára v hokeji v Mníchove:

Slovensko - Švajčiarsko 2:1 (0:1, 0:0, 2:0)

Góly: 44. Marcel Hossa (J. Mikúš), 50. L. Hudáček (M. Hovorka, Michel Miklík) - 12. Pestoni (Chiesa)
Vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Bauer, Jablukov - Hurtik, Iwert (všetci Nem.)

Slovensko: Hamerlík - Sersen, Graňák, Baranka, Starosta, V. Mihálik, Kudroč, P. Mikuš - Bartovič, Kukumberg, M. Bakoš - Tybor, J. Mikúš, Marcel Hossa - Michel Miklík, Bližňák, Marcel Haščák - L. Hudáček, Dej, Lušňák - M. Hovorka

Švajčiarsko: Manzato (15. Berra) - Chiesa, Von Gunten, Ramholt, Grossmann, Loeffel, Wellinger - Bodenmann, Pestoni, Monnet - B. Plüss, A. Bykov, Sprunger - Rubin, Trachsler, Wieser - Walker, Berger, Brunner - Suri, Schnyder