05. júna 2009

Slovenskí volejbalisti deklasovali Portugalcov

Slovenskí volejbaloví reprezentanti zvíťazili vo svojom úvodnom vystúpení v VI. ročníku prestížnej Európskej ligy v Poprade v základnej C-skupine nad Portugalskom za 81 minút presvedčivo 3:0 (16, 20, ...

POPRAD 5. júna (WEBNOVINY) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti zvíťazili vo svojom úvodnom vystúpení v VI. ročníku prestížnej Európskej ligy v Poprade v základnej C-skupine nad Portugalskom za 81 minút presvedčivo 3:0 (16, 20, 23). Prevýšili súpera vo všetkých činnostiach, na víťazstvo im stačilo chvíľami len tréningové tempo. Portugalci ich počas celého zápasu neprinútili k vyšším obrátkam. Ako obhajcovia minuloročného prvenstva v tejto súťaži Slováci vykročili za obhajobou tou správnou nohou. Odvetný zápas je na programe v Poprade v sobotu opäť o 20.00 h.

V druhom piatkovom zápase C-skupiny Rakúsko prekvapujúco zvíťazilo nad Bieloruskom 3:1 (-22, 18, 20, 21).

Slovensko - Portugalsko 3:0 (16, 20, 23)
81 minút, rozhodovali: Herbik (Poľ.), Melnyk (Ukr.), 800 divákov

Slováci akoby v úvode testovali svojho súpera a zisťovali, čoho je schopný. Na prvý technický oddychový čas išli s náskokom hostia, domáci sa ujali prvýkrát vedenia až za stavu 11:10. Odvtedy však už svojho súpera doslova valcovali. Boli evidentne lepší ako Portugalci a už v úvodnom dejstve si dovolili exhibičné kúsky. Vyžarovala z nich obrovská pohoda a súper naopak pôsobil školácky bezradne. Keď v závere setu nastúpil na ihrisko po prvý raz vo svojej kariére v reprezentačnom drese 21-ročný Matej Kubš, uviedol sa bodom priamo z podania. To už sa aj na tvári inokedy vždy nesmierne vážneho a prísneho trénera Emanueleho Zaniniho objavil úsmev. Jeho zverenci v pohodovom tempe dotiahli set do konca, vyhrali 25:16 a ujali sa vedenia 1:0. Záverečný bod získali po ľahko prehodenej lopte na súperovu stranu, na ktorú sa šestica v červeno-zelených dresoch iba pozerala, až kým pomaly nepadla na zem.

Aj v úvode druhej hry držali Portugalci krok s domácimi. Ale iba do chvíle, keď sa na podanie dostal univerzál Martin Nemec. Ten tromi esami v rade obrátil skóre z 5:6 na 8:6. „Zaniniovci“ sa evidentne na ihrisku volejbalom bavili, výborná atmosféra sa preniesla aj do hľadiska. Vyzeralo to na hru mačky s myšou. Bodový rozdiel nenarastal ako v prvom sete, ale bolo zrejmé, že domáci hrajú v tréningovom tempe a nasadení. Ukázalo sa to v koncovke, keď od stavu 20:20 "pritlačili na plyn" a už pri podaní Emanuela Kohúta nedopriali súperovi ani bod.
Tretí set bol kópiou predchádzajúcich dvoch. Volejbalisti v dresoch s dvojkrížom hrali toľko, koľko potrebovali na to, aby si nenarobili problémy. Ich smeče boli dostatočne razantné a presné, perfektne postavenými blokmi nedovolili Portugalcom poriadne zaútočiť a keď už lopty prešli cez sieť, blysol sa niekoľkými unikátnymi zákrokmi v poli najmä libero Martin Pipa. O záverečný bod setu a zápasu sa postaral bezchybným smečom Milan Bencz.

Hlasy po stretnutí:
Štefan Chrtiansky (asistent trénera): "Tri - nula vyhrať s Portugalskom bolo dôležité. Bol to prvý zápas po tej náročnej kvalifikácii o postup na majstrovstvá sveta, potrebovali sme sa dostať do takého adrenalínového zápasového rytmu. Nezačali sme dostatočne agresívne, ale postupne sa chlapci rozohrali k veľmi dobrému výkonu. My sme mali v pláne odohrať prvé zápasy Európskej ligy v najsilnejšej zostave, aj keď nám vypadli Martin Sopko a František Ogurčák, náhradníci ich perfektne zastúpili. Štart nám teda vyšiel, verím, že zajtra to budeme schopní zopakovať.

Michal Masný (kapitán družstva): "Čakali sme od Portugalcov lepší výkon. Na druhej strane treba povedať aj to, že hrali toľko, koľko sme im dovolili. Hrali sme dobre či už v útoku, alebo v obrane, perfektne nám vychádzali bloky aj servis. Určite to bol aj z našej strany veľmi dobrý výkon. Každý z nás išiel naplno. Vieme, že keby sme povolili, mohli by sme si skomplikovať situáciu."

Lukáš Diviš (smečiar): "Nie, celkom jednoduché to nebolo, ale jednoznačne sme boli o pár ´levelov´ vyššie. Uvedomovali sme si to počas celého zápasu. Na Portugalcoch vidno, že nie sú zohratí, robia veľa chýb. Mladý rozohrávač to s nimi nevie. Proti nám nemajú s takýmto výkonom žiadnu šancu. Hrali sme to a toľko, koľko sme potrebovali. Dôležitý je výsledok 3:0."