23. novembra 2011

Slovenskí volejbalisti vybojovali so Španielmi semifinále

Slovenskí volejbaloví reprezentanti zvíťazili aj vo svojom druhom vystúpení v A-skupine I. turnaja olympijskej predkvalifikácie európskej zóny v Poprade nad Španielskom 3:1. V repríze ...

volejbal POPRAD 23. novembra (WEBNOVINY) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti zvíťazili aj vo svojom druhom vystúpení v A-skupine I. turnaja olympijskej predkvalifikácie európskej zóny v Poprade nad Španielskom 3:1.

V repríze finále tohtoročnej Európskej ligy sa v skvelej atmosfére takmer vypredanej haly obojstranne hral vynikajúci volejbal.

Prvý set prehrali zverenci trénera Štefana Chrtianskeho po dramatickej koncovke 26:28, ale v ďalších troch už diktovali oni. Vyhrali ich 25:18, 25:23 a 25:14. Už teraz sú istými víťazmi A-skupiny a v piatok o 18.00 h ich čaká semifinále s druhým tímom B-skupiny, v ktorej hralú Estónsko, Turecko a Čierna Hora. Do hlavnej fázy kvalifikácie o účasť na olympijskom turnaji v Londýne postúpi iba celkový víťaz turnaja.

Španielsko - Slovensko 1:3 (26, -18, -23, -14)
125 min, rozhodovali: Di Giacomo (Bel.), Seifried (Slovin.), 2500 divákov

Španielsko: Pérez, Noda, Fernández Valcarcel, Hernán Ruperez, Delgado Escribano, Altayó, libero Llenas (Sugraňes Matinez, Sevillano, Rocamora, Arranz, Palharini)

Slovensko: Lukáš Diviš st., Kmeť, M. Nemec, Martin Sopko st., Kohút, Skladaný, libero Ondrušek (Hupka, Bencz, Zaťko, Štefan Chrtiansky ml.)

Španielom sa v úvode podarili dve bodové šnúry, ktorými odskočili z 2:2 na 5:2 a potom zo 6:4 na 9:4 a zdalo sa, že to budú oni, kto bude držať taktovku tohto setu. Pri podaní Kmeťa sa však Slovákom podarilo vyrovnať na 11:11 a začínalo sa od začiatku. Prvýkrát sa domáci ujali vedenia po smeči Skladaného na 14:13, o chvíľu po fantastickom bloku Kmeťa to bolo už o dva body (17:15) a po smeči Martina Nemca o tri (19:16). Opäť však prišli chvíle hostí, ktorí sa najmä vďaka perfektne zvládnutému podaniu a niekoľkým geniálnym obranným zákrokom dostali opäť do vedenia (20:19). Koncovka setu bola strhujúca, posledný bod patril Španielom po smeči Martina Nemca do autu. Vyhrali set 28:26 a viedli 1:0.

Prvý bod druhého dejstva síce získali hostia, ale na prvý technický oddychový čas išli družstvá za stavu 8:4 pre domácich. Zverenci trénera Štefana Chrtianskeho boli "v laufe“ a nezastavili ich ani dva oddychové časy, ktoré si vyžiadal španielsky tréner Muňoz v rýchlom slede za sebou. Ich náskok postupne narastal, od stavu 12:6 si udržiavali šesťbodový odstup. V závere si mohli dovoliť aj niekoľko exhibičných prvkov, takmer vypredaná Poprad Aréna ich ocenila skandovaným potleskom. Ich víťazstvo 25: 18 znamenalo vyrovnanie stavu na 1:1.
Slováci zostali na úspešnej vlne aj na začiatku tretieho setu. Po niekoľkých pekných akciách viedli 5:2, ale potom sa zrazu zasekli a body pribúdali iba na strane Španielov. Za stavu 5:9 prišli na ihrisko Zaťko a Bencz, tréner Chrtiansky otočil postavenie nahrávača, ale bodovú šnúru Španielov prerušil až príchod Štefana Chrtianskeho mladšieho za stavu 5:10.

Domáci znížili na 11:12, ale súper im po školáckych chybách nahrávača Zaťka zase ušiel na rozdiel štyroch bodov (12:16). Dvakrát v rade zahviezdili Martin Nemec s Kohútom na bloku, ale Španieli sa náskoku nemienili vzdať. Slováci bojovali a po delovom podaní Martina Nemca sa ujali vedenia 18:17 a ďalšie dva dokonalé bloky Kohúta znamenali zvýšenie náskoku na tri body. Za stavu 22:22 sa však šance oboch tímov vyrovnali. Koncovka patrila domácim, ktorí vyhrali najtesnejším rozdielom 25:23 a ujali sa vedenia 2:1.

Obojstranne vynikajúci volejbal pokračoval aj vo štvrtej hre. Jej začiatok patril Slovákom. Po prvom technickom oddychovom čase viedli 9:5, po skvelom smeči Martina Nemca a vynikajúcom dvojbloku mladého Chrtianskeho s Kohútom to bolo už 13:7. Krásu volejbalu predviedol nechytateľným útokom spoza čiary Lukáš Diviš, na druhý time out už išli tímy za stavu 16:8. Exhibícia Slovákov pokračovala, Španieli rezignovali. Domáci zožali búrlivé ovácie divákov za presvedčivé víťazstvo 25:14 a triumf v zápase 3:1.