16. júna 2007

Slovenskí volejbalisti vyhrali v Turecku

Slovenskí volejbaloví reprezentanti zvíťazili v sobotňajšom prvom zápase 4. kola Európskej ligy v Istanbule nad domácim Tureckom 3:2 a potvrdili svoje prvé miesto v tabuľke C-skupiny. Vo vyrovnanom ...

ISTANBUL 16. júna (WEBNOVINY) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti zvíťazili v sobotňajšom prvom zápase 4. kola Európskej ligy v Istanbule nad domácim Tureckom 3:2 a potvrdili svoje prvé miesto v tabuľke C-skupiny. Vo vyrovnanom stretnutí síce zverenci trénerskej dvojice Vladimír Přidal, Miroslav Palgut vyhrali prvý set, ďalšie dva sa však stali korisťou domácich. Vo štvrtom dejstve uspeli Slováci v dramatickej koncovke 27:25, keď odvrátili dokonca mečbal súpera. Tajbrejk už bol v ich réžii a Slovensko vrátilo Turecku prehru z minulotýždňového prvého z dvoch zápasov v Poprade. Druhý súboj v Istanbule sa hrá v nedeľu o 17.00 h.

"Bolo to víťazstvo vôle, moji zverenci podali výborný kolektívny výkon. Prvý set bol o chybách Turkov. Bola iba otázka času, kedy sa Turci chytia. Od druhého pridali na podaní a zlepšili sa na prihrávke a vývoj otočili na 2:1. Ďalšie sety však boli vyrovnané, najviac sme tŕpli, keď Turci podávali plachtiaci servis. Zranil sa nám Ogurčák, šancu najskôr na jeho mieste dostal Nemec, ale príchod Sopka st. znamenal náš tlak na podaní. Uhral dôležité série na podaní a nakoniec sme zvládli aj tajbrejkovú drámu," povedal po zápase tréner Slovenska Vladimír Přidal.

Výsledok - Európska liga vo volejbale mužov:
C-skupina - 4. kolo:
Turecko - Slovensko 2:3 (-19, 21, 23, -25, -12)
123 minút, rozhodovali: Meľnik, Feldštejn (obaja Ukr.), 250 divákov

Turecko: Kiyak, Tocoglu, Ulusoy, Tanik, Güc, Kurtar (libero Sahin, Keskin, Elgaz, Cayir)
Slovensko: Masný, Bartík, Kohút, Hupka, Ogurčák, Červeň (libero Pipa, B. Skladaný, Sopko st., M. Nemec, Kmeť).

V porovnaní so zápasmi 3. kola v Poprade došlo v tureckej dvanástke k jednej zmene, keď Cina nahradil Cayir. Slováci nastúpili s totožným kádrom. A začali výborne a smelo. Pri Masného podaní ušli na 8:5, pričom kapitán si "vypýtal" technický oddychový čas esom. Za stavu 11:6 pre Slovensko si bral domáci tréner Menkuer prvý oddychový čas. Slovenskí hráči však naďalej hrali koncentrovane, po druhom Masného ese na 19:12 si turecký kouč pýtal time-out znova. Pri prvom setbale za stavu 24:18 Hupka pokazil podanie, ale Bartík sa po následnom útoku nemýlil.
Aj do druhého setu vykročili rezkejšie Slováci, Turkov donútili robiť chyby a vytvorili si náskok 8:4. Štvorbodový odstup si udržali až do 14:10, Turci však stratu stiahli na 14:15. Od stavu 16:14 si Slováci neodpustili tri lacné chyby, keď ich súper zatlačil servisom (16:17). Pri Tanikovom podaní domáci ušli zo 17:17 na 21:17 a akoby pokropení živou už šancu na vyrovnanie z rúk nepustili.
Turci mali navrch aj v treťom sete, Ogurčák síce vyrovnal na 13:13, ale po smeči dopadol tak zle, že sa s boľavým kolenom musel nechať vystriedať. Turci znova odskočili na 16:13 a po vyrovnaní na 16:16 znova na 17:15. Pri Nemcovom podaní Slováci tretí set ešte zdramatizovali, keď otočili na 18:17 a do 20:19 o bod trikrát aj viedli. Domáci však využili hneď prvý setbal za stavu 24:23, keď kapitán Tanik dal eso.
Keď Kohút esom upravil na 8:4, zdalo sa, že volejbalisti spod Tatier vykročia minimálne za tajbrejkom. Ďalšou sériou chýb však pustili z rúk náskok 10:6. Tureckí reprezentanti piatimi bodmi za sebou upravili na 11:10, neskôr viedli 14:11 a 16:13. Zverenci Vladimíra Přidala však opäť zdvihli bojovú zástavu. Pri podaní Sopka st. a jeho troch es za sebou (!) otočili z 13:16 na 18:16. Náskok 20:17 domáci zlikvidovali, keď na 20:20 zaúradovali dovtedy korektní ukrajinskí rozhodcovia. Tí uznali turecký servis do autu za eso. Dráma vrcholila, Slováci za stavu 24:22 nevyužili dva setbaly, pri tureckom mečbale Guc pokazil podanie. Masný esom vybojoval tretí setbal a ten Kohút útokom stredom siete a smečom do "debla" využil.
Rovnako ako v prvom vzájomnom zápase v Poprade nasledoval tajbrejk. Sopko st. ho začal esom, po dobrých blokoch viedlo Slovensko 2:0. Bartík prestrelil bloky na 3:1, Tanik pokazil ulievku - 4:1 a turecký oddychový čas. Turci znížili na 3:6, mužstvá si menili strany za stavu 8:6 pre Slovensko. Kohút zvýšil na 9:6, ale zaúradovali domáce bloky (10:9). Bartík vyrovnal na 10:10, Sopko st. pridal ďalšie dve esá na 13:10. Nakoniec Slováci premenili druhý mečbal a Turkom tak vrátili prehru z Popradu.