31. mája 2014

Slovenskí volejbalisti zdolali Grécko 3:0 a postúpili na ME

Radosť slovenských volejbalistov

Radosť slovenských volejbalistov Foto: TASR/ Oliver Ondráš
Rentis 31. mája (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti postúpili piatykrát v rade a ôsmy celkovo na majstrovstvá Európy. Priamu účasť si zabezpečili sobotňajším víťazstvom v treťom zápase na 2. kvalifikačnom turnaji v gréckom Rentise nad domácim výberom 3:0.

Zverencom trénera Flavia Gulinelliho pritom stačilo na prvenstvo v skupine a priamy postup na ME získať jediný set. To sa im podarilo už v úvodnom, ktorý vyhrali 25:22. Celkový triumf podčiarkli v ďalších dvoch setoch (21, 23).

Slováci sa zúčastnia už na svojich 8. majstrovstvách Európy. Prvýkrát sa medzi európskou elitou predstavili v roku 1997, nasledovali šampionáty v rokoch 2001, 2003, 2007, 2009, 2011, 2013, na budúci rok sa európsky šampionát uskutoční v Bulharsku a v Taliansku. Doposiaľ najlepší výsledok dosiahli v roku 2011, keď na ME v Česku a v Rakúsku obsadili 5. miesto.

Gréci sa hneď v úvode ujali vedenia 2:0, ale Kohút dvoma útokmi a esom vyrovnal na 3:3. Oba tímy potom pokračovali bod po bode, Slováci prvýkrát v zápase viedli po bloku Masného - 8:7. Prvý brejk v zápase získali po ese Janušeka a viedli 13:11. Potom dali Gréci aut a bolo 15:12. Na druhom technickom timeoute vyhrávali Slováci po Kohútovom útoku stredom 16:13. Domáci volejbalisti po ese Armenakisa znížili na 15:16. Potom Bencz na dvakrát vybojoval pre Slovákov bod po dlhej výmene a upravil na 19:17. Gréci riskovali servis, ale Slováci si s prihrávkou dali rady, Paták priblížil Slovákov k zisku dôležitého setu a upravil z hlavného kolíka na 22:20. Víťazstvo v prvom sete a tým pádom postup na majstrovstvá Európy spečatil esom Kohút a Slováci vyhrali 25:22. Zisk setu im stačil na prvé miesto v skupine a priamy postup na ME.

Aj napriek tomu, že mali postup vo vrecku, tak nepoľavili a výbornou hrou mierili za víťazstvom. Celý čas mali na vrch a na druhom technickom timeoute viedli po Janušekovom útoku 16:11. Gréci potrebovali nutne získať tri body aspoň na druhé miesto, znamenajúce baráž, ale Slováci boli proti a vyhrali druhý set 25:21. Tým pádom stratili Gréci šancu aj na druhé miesto a do baráže pôjdu z druhého miesta Estónci.

V treťom sete už tréner Gulinelli vystriedal, napriek tomu Slováci viedli 15:13 a potom 19:17. Gréci v koncovke vyrovnali, ale slovenskí volejbalisti nakoniec vyhrali aj tretí set 25:23.