Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. júna 2013

Slovensko čaká veľkolepá akcia, privíta dvadsať prezidentovNajväčšia protokolárna akcia v histórii samostatnosti čaká Slovensko 12. a 13. júna 2013, kedy sa v Bratislave počas 18. stredoeurópskeho summitu hláv štátov (Slovakia Summit 2013) zíde dvadsať ...Zdieľať
bratislavsky hrad BRATISLAVA 10. júna (WEBNOVINY) - Najväčšia protokolárna akcia v histórii samostatnosti čaká Slovensko 12. a 13. júna 2013, kedy sa v Bratislave počas 18. stredoeurópskeho summitu hláv štátov (Slovakia Summit 2013) zíde dvadsať európskych prezidentov a predseda Európskej rady Herman Van Rompuy.


"Ide o jedinú pravidelnú platformu ako diskutovať aj s nečlenskými štátmi Európskej únie," vysvetlil dnes novinárom vedúci Kancelárie prezidenta SR Ján Šoth. Témou summitu bude otázka pokrízovej obnovy, preto pozvánku dostalo aj Kosovo.


Čierna diera Kosovo

"Pán prezident si myslí, že región Kosova má v dôsledku krízy rovnaké ekonomické aj sociálne problémy, ako každá iná oblasť Európy. Ak chceme hovoriť o sociálnych a ekonomických problémoch a o možnosti obnovy po kríze, tak nemôžeme vynechať čiernu dieru Kosovo," konštatoval Šoth. Zdôraznil, že zároveň ide o podporu dialógu medzi Prištinou a Belehradom.

"Opakujem, neznamená to uznanie Kosova. Znamená to, že zapájame Kosovo do diskusie o ekonomických a sociálnych problémoch regiónu," dodal. Aby sa Slovensko vyhlo politickým problémom, prezidenti budú rokovať bez vlajok a štátnych symboloch, a nebudú označení ako hlavy štátov ale menovkami.


Atraktivita členstva v únii klesá

Summit sa začína 12. júna večerným slávnostným koncertom a večerou v bratislavskej redute, pred ktorými vystúpi Herman Van Rompuy s prejavom o spolupráci únie so susednými štátmi a o budúcnosti EÚ. Ráno 13. júna pokračuje program neformálnymi raňajkami, na ktorých sa zúčastnia 12 prezidenti členských štátov EÚ a Chorvátska. Potom sa na Bratislavskom hrade uskutočnia dve plenárne zasadnutia všetkých delegácií, po ktorých bude tlačová konferencia.

Popri tom sa očakáva aj množstvo bilaterálnych stretnutí, ktoré si dohodnú medzi sebou jednotlivé delegácie. "Napriek tomu, že vo všeobecnosti klesá atraktivita členstva v únii, tak atraktivita nás ako nových členov pre susedov je stále veľmi vysoká," konštatoval Šoth. Slovensko podľa neho viacerým nečlenským štátom odovzdáva svoje skúsenosti z integračného procesu. "Napríklad pre Moldavsko je Slovensko absolútny vzor," doplnil.

Všetky delegácie budú spať v hoteli Kempinski Hotel River Park, podľa riaditeľa protokolu Petra Priputena je dôležité z bezpečnostného i transportného hľadiska mať všetkých hosťov pod jednou strechou. Na bratislavského letisko priletí 13 delegácií, štyri pôjdu cez rakúsky Schwechat a maďarský a rakúsky prezident dorazia autom. Prezidentská kancelária magistrát hlavného mesta požiadala, aby si prešiel trasy, po ktorých budú chodiť prezidentské kolóny a aby tie cesty opravili. "Aby sme sa nehanbili za výtlky," konštatoval Šoth. Obmedzenia v doprave by podľa hovorcu Ivana Gašparoviča Mareka trubača nemali byť dramatické. Manželky prezidentov navštívia hrad Červený kameň a vinárstvo ELESKO.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Moja trpezlivosť má hranice, varuje turecký premiér Erdogan
<< predchádzajúci článok
Týždeň začne príjemne teplo, hrozia však búrky