Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. júla 2013

Slovensko podporuje zrýchlenie súdov, tvrdil Harabin v HaaguSlovenská republika podporuje všetky návrhy na zrýchlenie súdnych procesov a zlepšenie vymožiteľnosti práva. Na dnešnom stretnutí s prezidentom Medzinárodného trestného súdu Song ...Zdieľať
stefan harabin BRATISLAVA 8. júla (WEBNOVINY) - Slovenská republika podporuje všetky návrhy na zrýchlenie súdnych procesov a zlepšenie vymožiteľnosti práva.


Na dnešnom stretnutí s prezidentom Medzinárodného trestného súdu Song Sang-Hyunom v holandskom Haagu to uviedol predseda Najvyššieho súdu Slovenskej republiky (NS SR) Štefan Harabin.

"Potrestanie páchateľov, ktorí sa dopúšťajú zločinov proti ľudskosti, genocídy a vojnových zločinov musí patriť medzi priority všetkých demokratických a právnych štátov," konštatoval Harabin na stretnutí v sídle Medzinárodného trestného súdu. Ako ďalej agentúru SITA informovalo tlačové oddelenie NS SR, témou rozhovorov Song Sang-Hyuna so Štefanom Harabinom boli aktuálne otázky v oblasti trestného práva a legislatívy a aj dodržiavanie ľudských práv.

Počas rozhovorov padla aj otázka riešenia námietok zaujatosti voči jednotlivým sudcom zo strany obžalovaných. O námietkach rozhodujú všetci sudcovia, s výnimkou namietaného sudcu hlasovaním. V prípade, že sa s námietkou zaujatosti stotožní väčšina z 18 sudcov, predmetný sudca je z konania vylúčený.

Ako ďalej uviedlo tlačové oddelenie Najvyššieho súdu SR, prezident Song Sang-Hyun informoval o činnosti súdu a problémoch pri súdnych procesoch, ktoré spôsobuje napríklad jazyková bariéra v prípade obžalovaných, ktorí ovládajú iba jazyky rôznych menších kmeňov. Rovnako slabá je právomoc medzinárodného súdu v prípade predvolávania svedkov, zatýkanie podozrivých komplikujú obštrukcie a tým sa predlžujú procesy. V tejto oblasti pripravili viacero legislatívnych návrhov.

Prezident Song Sang-Hyun tiež informoval svojho hosťa o medzinárodných aktivitách s USA, Ruskou federáciou a Čínou. Tieto štáty doposiaľ neratifikovali Rímsky štatút Medzinárodného trestného súdu. Slovenská republika patrí medzi 122 štátov, ktoré podpísali a ratifikovali Rímsky štatút Medzinárodného trestného súdu, dodáva sa v tlačovej správe z Najvyššieho súdu SR.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Španielsku havaroval autobus, mŕtvych by bolo viac
<< predchádzajúci článok
Lisabon sa bude držať plánovaných reforiem, tvrdí Nemecko

Slovensko podporuje zrýchlenie súdov, tvrdil Harabin v Haagu - diskusné fórum čitateľov