Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. októbra 2020

Slovensko sa pridalo k deklarácii za vybudovanie európskeho cloudu, pôjdu naň miliardy eurSlovensko sa pripojilo k deklarácii za vybudovanie cloudového úložiska Európskej únie (EÚ). Európske veľkokapacitné úložisko budúcnosti má ...Zdieľať
gettyimages 1165760291 676x451 17.10.2020 (Webnoviny.sk) - Slovensko sa pripojilo k deklarácii za vybudovanie cloudového úložiska Európskej únie (EÚ). Európske veľkokapacitné úložisko budúcnosti má spĺňať najvyššie štandardy pokiaľ ide o ochranu údajov, kybernetickú bezpečnosť, prenos údajov, transparentnosť, otvorenosť, výkon a spoľahlivosť.


Dátová stratégia EÚ vyzýva členské štáty a priemysel, aby spolu s Európskou komisiu (EK) investovali do európskej cloudovej federácie a spoločných dátových priestorov.

Bezpečné zdieľanie a ukladanie dát


„Je životne dôležité, aby EÚ mala svoje dáta plne pod kontrolou, a aby jej verejný sektor, podniky i občania mali k dátam rýchly a bezpečný prístup,“ podotkla vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová.

Ako ďalej informoval Andrej Ďuríček z odboru komunikácie rezortu, komisia plánuje v nadchádzajúcom programovom období 2021 až 2027 investovať do cloudu viac ako dve miliardy eur, pričom z nového Mechanizmu na obnovu a odolnosť sa ešte očakávajú dodatočné zdroje.

Celkové financovanie v oblasti cloudu a dát by tak mohlo dosiahnuť až 10 miliárd eur. Pre digitálnu transformáciu EÚ je kľúčové podľa ministerstva bezpečné zdieľanie a ukladanie obrovských objemov dát.

Pri využívaní tzv. cloudových služieb je EÚ do vysokej miery odkázaná na štáty mimo únie, kde sa dnes väčšina veľkokapacitných úložísk nachádza.

Potreby priemyslu a jeho dáta


S tým sa môže spájať podľa rezortu informatizácie množstvo problémov a bezpečnostných rizík. Členské štáty preto prijali deklaráciu, v ktorej sa zaviazali spojiť sily a vybudovať európske cloudové úložisko novej generácie.

Odborníci sa zhodujú, že ďalšiu veľkú vlnu digitálnej transformácie spoločnosti a ekonomiky budú poháňať najmä potreby priemyslu a jeho dáta.

Aby únia obstála v globálnej konkurencii a zároveň zaistila bezpečnosť svojich údajov, potrebuje vybudovať svoj vlastný cloudový systém.

„Našou zodpovednosťou je zabezpečiť pre európske podniky vhodné podmienky na rozvoj cloudových kapacít s globálnym dosahom, ktoré uspokoja budúce potreby zdieľania a ukladania priemyselných údajov,“ zhodujú sa signatári európskej cloudovej deklarácie.


Zdroj: Webnoviny.sk - Slovensko sa pridalo k deklarácii za vybudovanie európskeho cloudu, pôjdu naň miliardy eur © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
EUROJACKPOT padol prvýkrát na Slovensku - víťaz si na konto pripíše 59 miliónov EUR!
<< predchádzajúci článok
Mladík z USA sa koronavírusom nakazil dvakrát. Jeho prípad mal nečakaný priebeh aj pre lekárov

Slovensko sa pridalo k deklarácii za vybudovanie európskeho cloudu, pôjdu naň miliardy eur - diskusné fórum čitateľov