30. januára 2006

Slovensko štvrté v medailovej bilancii MS v cyklokrose

Slovensko má za sebou najúspešnejší svetový šampionát v cyklokrose v ére samostatnosti. Ešte nikdy od roku 1993 nezískali Slováci na MS medailu, čakanie prerušil až cez víkend v holandskom Zeddame ...

ZEDDAM 30. januára (WN/SITA) - Slovensko má za sebou najúspešnejší svetový šampionát v cyklokrose v ére samostatnosti. Ešte nikdy od roku 1993 nezískali Slováci na MS medailu, čakanie prerušil až cez víkend v holandskom Zeddame striebrom junior Róbert Gavenda. Slovensko sa tak stalo jednou zo šiestich krajín, ktorá si z holandského mestečka pri nemeckých hraniciach odváža cenný kov a v medailovej bilancii dokonca skončilo na 4. mieste za veľmocami Holandskom, Belgickom a Českom. Úspech slovenských cyklokrosárov ešte zvýraznil 14. miestom v kategórii elite mužov Milan Barényi. Nesklamali ani ďalší jazdci v elitnej kategórii, jazdiaci tréner Róbert Glajza skončil na zamrznutej trati na 27. mieste, Václav Metlička bol o päť priečok nižšie.

"Môžeme byť spokojní, v oboch kategóriách, v ktorých sme napokon štartovali, sme splnili ciele. Medzi juniormi sme dúfali, že by Robo Gavenda mohol vybojovať po úspešnej sezóne medailu, čo sa podarilo. V elite sme chceli, aby aspoň jeden z nás skončil do 20. miesta. Milan Barényi išiel vynikajúco a obsadil veľmi dobrú pozíciu,“ povedal reprezentačný tréner Róbert Glajza, ktorému patrilo doterajšie slovenské maximum v kategórii elite - v roku 2002 bol osemnásty.

V pretekoch elite sa opäť prejavila belgická prevaha. Siedmu medailu z MS a druhú zlatú si vybojoval Erwin Vervecken, druhý prišiel do cieľa Bart Wellens. Belgičania dominujú svetovým terénom už niekoľko sezón. Suverénom je predovšetkým Sven Nijs, ktorý v Zeddame obhajoval titul, ale pád v poslednom kole ho pripravil o medailové umiestnenie. Svet sa síce Belgičanom už pomaly vyrovnáva, ale tí majú ešte stále navrch.

V mládežníckych kategóriách sa už belgická suverenita neprejavuje a na popredné miesta sa dostávajú terenári z iných krajín. V tejto sezóne sa medzi svetovou juniorskou špičkou definitívne usadil aj Slovák Róbert Gavenda. Osemnásťročný Trenčan jazdiaci za ŽP Šport Podbrezová vybojoval pre slovenský cyklokros ďalšiu medailu z majstrovstiev sveta. Naposledy sa z cenného kovu na MS tešil v roku 1992 - tiež medzi juniormi - v anglickom Leedsi Vojtech Bachleda. Gavenda bol pred pretekmi favoritom, v tejto sezóne vyhral európsky šampionát i Svetový pohár, v ktorom z piatich pretekov bol trikrát najlepší. V Zeddame prehral len s domácim Boyom van Poppelom, ktorý využil zľadovatený povrch trate. Gavenda však môže byť so sezónou spokojný. "Keby mi niekto pred sezónou povedal, že sa mi podarí získať striebro na MS, zlato na ME a vyhrať Svetový pohár, asi by som mu ani neveril. Bola to úspešná sezóna, som s ňou veľmi spokojný," tvrdil Gavenda, ktorý o rok už bude jazdiť v kategórii do 23 rokov. V nej vyhral posledné dva šampionáty Čech Zdeněk Štybar, ktorý má na budúcoročnom šampionáte v belgickom Hooglede-Gitse šancu na zlatý hetrik.

Reprezentačný tréner Slovenska Róbert Glajza je v cyklokrosárskych terénoch veteránom. Tridsaťštyriročný jazdec rozmýšľal už vlani po svetovom šampionáte v St. Wendeli o konci kariéry, napokon sa rozhodol v nej pokračovať. Po tejto sezóne je vo svojich výrokoch opatrný a o tom, či bude pokračovať v kariére naďalej, sa rozhodne neskôr. "Ťažko povedať, či to boli pre mňa posledné majstrovstvá sveta. Zatiaľ o tom nepremýšľam," poznamenal Róbert Glajza.