Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. septembra 2006

Slovensku nehrozí rezolúcia Európskeho parlamentuSlovenská republika sa podľa europoslanca Petra Šťastného (SDKÚ-DS) nemusí obávať rezolúcie zo strany Európskeho parlamentu (EP) kritizujúcej prejavy národnostnej neznášanlivosti. Nemyslí si ...Zdieľať
BRATISLAVA 23. septembra (WEBNOVINY) - Slovenská republika sa podľa europoslanca Petra Šťastného (SDKÚ-DS) nemusí obávať rezolúcie zo strany Európskeho parlamentu (EP) kritizujúcej prejavy národnostnej neznášanlivosti. Nemyslí si ani, že sa zhoršené slovensko-maďarské vzťahy dostanú na rokovanie pléna EP. V diskusnej relácii SRo Sobotné dialógy zdôraznil, že Slovensko je funkčnou demokraciou, ktorá plne rešpektuje ľudské a menšinové práva. Podľa Šťastného sa preceňujú možné dôsledky návrhu deklarácie, ktorú k situácii na Slovensku pripravuje medziskupina EP pre práva národnostných menšín. "To sú bezvýznamné malé skupinky, tak ako sú priatelia dobrého piva, priatelia dobrého vína, priatelia čerstvého vzduchu, také intergrupy tu máme", poznamenal.

Šťastný tiež nevidí dôvod, aby EP monitoroval dianie na Slovensku. Vlastný návrh na monitoring, ktorý po zostavení vlády v Európskej ľudovej strane inicioval, sa podľa neho mal realizovať len v prípade, že by na Slovensku dochádzalo k porušovaniu ľudských práv alebo narúšaniu demokratických inštitútov. Skonštatoval, že nič z toho sa zatiaľ nedeje.
Robiť z toho veľkú tému je v tomto momente zbytočné, myslí si europoslankyňa Edit Bauer (SMK). Situácia považuje za zmenenú, pretože došlo k ukončeniu vyšetrovania niektorých incidentov. Považuje však za predčasné hovoriť, že deklarácia nebude prijatá. Ako dodala Slovensko sa nedostalo "na program dňa" pre jednotlivé incidenty, ale pre "klímu", ktorú vytvorilo zloženie vlády.
Europoslanec Smeru-DS Vladimír Maňka chce pozvať zástupcov EP na Slovensko, aby sa mohli pozrieť aké postavenie majú tu žijúce menšiny. Skonštatoval, že niektorí poslanci EP dezinterpretujú dianie na Slovensku pokiaľ ide o vzťah k maďarskej menšine alebo rómskemu etniku.
Európu musíme presvedčiť, že sme schopný "upratať si veci doma", povedala europoslynkyňa Irena Belohorská (ĽS-HZDS). Za iniciatívou na deklaráciu, ktorá by sa zaoberala Slovenskom vidí dobre pripravenú akciu "určitých kruhov", ktoré však nešpecifikovala. Ako dodala aj v prípade prijatia by deklarácia nebola vyjadrením názoru EP, len určitej skupiny jeho poslancov.
SITA


© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Novým prezidentom bude bývalý minister zahraničia Ilves
<< predchádzajúci článok
Žena vyhrala na súde nižší trest za fajčenie marihuany

Slovensku nehrozí rezolúcia Európskeho parlamentu - diskusné fórum čitateľov