06. júna 2009

Slovenský štvorkajak na 1000 m štvrtý

Slovenský štvorkajak s posádkou Richard a Michal Riszdorferovci, Erik Vlček, Juraj Tarr obsadil vo finále K4 mužov na 1000 m na pretekoch III. kola Svetového pohára v rýchlostnej kanoistike v maďarskom ...

SZEGED 6. júna (WEBNOVINY) - Slovenský štvorkajak s posádkou Richard a Michal Riszdorferovci, Erik Vlček, Juraj Tarr obsadil vo finále K4 mužov na 1000 m na pretekoch III. kola Svetového pohára v rýchlostnej kanoistike v maďarskom Szegede štvrté miesto. Na tej istej trati skončil v C1 Marián Ostrčil šiesty. V oboch týchto kategóriách, v ktorých malo Slovensko zastúpenie, triumfovali favorizovaní domáci reprezentanti. Maďari si celkovo v sobotu vybojovali v deviatich kategóriách päť zlatých medailí a potvrdili pozíciu svetovej rýchlostno-kanoistickej jednotky.

Ako prvý z dvojice slovenských zástupcov v sobotnom finále sa predstavil singlkanoista Marián Ostrčil. Po pomalšom štarte bol po štvrtine trate na predposlednej ôsmej pozícii, v polovici bol už šiesty a na tejto pozícii dopádloval až do cieľa. Bolo to jeho vôbec prvé vystúpenie na medzinárodnej scéne od minuloročných Hier XXIX. olympiády v Pekingu. Na konci uplynulej sezóny potom absolvoval operáciu ramena. Vzhľadom k týmto skutočnostiam je jeho výsledok veľmi dobrý. Víťazstvo si vybojoval jeho tréningový partner, olympijský víťaz a úradujúci majster sveta na tejto trati Maďar Attila Vajda, ktorý bol o takmer 6 sekúnd rýchlejší.

"Musím Mariána pochváliť, šieste miesto v tejto konkurencii je naozaj veľmi dobré. Išiel veľmi pekne, po tej náročnej operácii to nie je pre neho jednoduché. Vo vedľajšej dráhe pri ňom štartoval Vajda, ten mu hneď po štarte ušiel. Škoda, lebo keby sa ho bol chytil, mohlo to byť ešte lepšie. Opakujem však, že tento výsledok je veľmi dobrý. Mohlo by ho to povzbudiť do ďalšej sezóny," zhodnotil jeho výkon a výsledok ústredný tréner slovenskej reprezentácie Pavel Blaho.

Komárňanský štvorkajak odštartoval vo finále K4 pomalšie ako zvyčajne. Na prvom medzičase po 250 m boli zverenci trénera Tibora Soósa až na šiestej pozícii. V polovici trate sa však posunuli druhé miesto a zdalo sa, že strieborní medailisti na tejto trati z minuloročnej olympiády v Pekingu sa pobijú o pozície na pódiu pre najlepších. V závere však nedokázali odraziť nástup nemeckej posádky a druhého maďarského štvorkajaka a museli sa uspokojiť s prvou nemedailovou priečkou. Bronz im unikol o tri stotiny sekundy. "Išlo sa v silnom protivetre. Dokazujú to aj časy o pätnásť - sedemnásť sekúnd pomalšie ako obyčajne. Chlapcom v závere evidentne došli sily. Od približne tristo metrov až takmer do záveru boli na druhom mieste, ale vo finiši nevládali. Nemám im však čo vyčítať. Urobili to, na čo momentálne majú. Je poolympijská sezóna, majú právo na krátkodobý výpadok. Nie je to žiadna tragédia, Svetový pohár sa síce už končí, ale tie najdôležitejšie preteky - majstrovstvá Európy a sveta sú ešte len pred nami," uzavrel Pavel Blaho.

V nedeľu III. kolo SP v Szegede vyvrcholí finále na 500 a 200 m.

Súhrn výsledkov sobotných A-finále na pretekoch III. kola Svetového pohára v rýchlostnej kanoistike v maďarskom Szegede:

500 m:
K4 ženy: 1. Maďarsko (Danuta Kozáková, Natasa Janičová, Timea Paksyová, Dalma Benedeková) 1:45,612