30. decembra 2010

Slovnaft extraliga: V derby zápase úspešnejší hráči Zvolena

Juraj Prokop (druhý zľava) z HK 36 Skalica pred brankárom MHC Martin Michalom Dzubinom v zápase 39. kola hokejovej Slovnaft extraligy medzi HK 36 Skalica a MHC Mountfield MartinFoto: SITA/Martin Medňanský BRATISLAVA 30. decembra ...

bez nazvu Juraj Prokop (druhý zľava) z HK 36 Skalica pred brankárom MHC Martin Michalom Dzubinom v zápase 39. kola hokejovej Slovnaft extraligy medzi HK 36 Skalica a MHC Mountfield MartinFoto: SITA/Martin Medňanský

BRATISLAVA 30. decembra (WEBNOVINY) - Hokej - Slovnaft extraliga 2010/2011 - 39. kolo základnej časti:

HC Košice - MsHK DOXXbet Žilina 4:2 (1:1, 1:0, 2:1)
Góly: 12. Dravecký (P. Bartoš), 38. Dravecký (S. Gron), 52. P. Bartoš (Homer, M. Šterbák), 59. Michel Miklík (Vorel, Kristek) - 12. Drevenák (Hájnik, Ďurkech), 45. M. Horský (Heš, Petruška)
Vylúčení: 3:7 na 2 min, navyše: Hájnik na 10 min za filmovanie, M. Kokavec (obaja Žilina) na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Kubuš - T. Orolin, Smrek, 6534 divákov

Košice: J. Hudáček - J. Tabaček, Homer, M. Šterbák, Deyl, Slimák, Šeda, Michal Grman - Michel Miklík, Kristek, Vorel - Dravecký, Jenčík, P. Bartoš - Tomík, Martin Frolík, Andrašovský - Marcel Baláž, S. Gron, Huba - od 33. min Gmitter

Žilina: M. Laco - Krčula, Dlouhý, Ďurkech, Heš, D. Devečka, Rúfus - V. Nemec, Hreus, M. Kokavec - Petruška, M. Horský, Stupka - Hájnik, Vala, Drevenák - Martin Slovák, Troliga, Smotrila

Úvodné minúty patrili domácim. Stanislav Gron vyskúšal postreh Mareka Laca, no Vorel mieril vedľa žilinskej bránky rovnako ako Michel Miklík. Gronov pokus skončil onedlho v Lacovej lapačke. Žilina udrela hneď z prvej vážnejšej príležitosti, keď využila prečíslenie. Na konci gólovej akcie bol Drevenák - 0:1. O 28 sekúnd sa však začínalo odznova. Dravecký sa natlačil do koncovky a bekhendom prekonal hosťujúceho brankára - 1:1. V 14. min v presilovke pálil bez prípravy Michel Miklík, po ňom nezasunul puk do súperovej bránky Jenčík.

V 24. min Marek Laco zachytil strelu Frolíka. Potom prišli možnosti hostí. Heš strieľal od modrej, Slovák jeho puk tečoval, ale skončil tesne vedľa bránky. V 28. min zachránila Košice po strele Hájnika vyrážačka Hudáčka. Ten musel likvidovať aj šancu Troligu. V polovici druhej tretiny sa pred košickým brankárom ocitol osamotený Smotrila, mieril však vedľa rovnako ako krátko po ňom Horský. Na opačnej strane rozozvučal Tomík žŕdku žilinskej bránky. V 31. min mal ďalšiu príležitosť Troliga. V 37. min zblízka zakončoval nad bránku Horský. Domáci sa ujali vedenia v 38. min. Gron našiel spoza bránky Draveckého, a ten skóroval - 2:1. Ešte pred druhou prestávkou trafil Andrašovský žŕdku.

V 45. min Žilina vyrovnala po tom, ako v presilovke vypálil od modrej čiary Heš a Horský puk šikovne tečoval. Tri body zabezpečil majstrovi kapitán P. Bartoš, ktorý v 52. min spomedzi kruhov prestrelil Mareka Laca - 3:2. Krátko na to mohol ešte ten istý hráč pridať gólovú poistku, ale žilinský brankár svoj tím podržal, ale v 59. min už nestačil na opakovaný pokus Michela Miklíka, ktorý upravil na konečných 4:2.

Hlasy:
Pavol Zůbek (asistent trénera Košíc): "Sme spokojní s tým, že sme v poslednom zápase roka bodovali naplno. Nevyužili sme veľké množstvo šancí, v koncovke sme boli málo dôrazní, a tak súper stále žil. Za stavu 2:2 sa ukázala sila nášho mužstva, zapli sme a rozhodli o našom víťazstve."

Anton Tomko (tréner Žiliny): "Za stavu 2:2 sa ukázali skúsenosti Košíc. Využili naše malé zaváhanie a dostali sa do vedenia. Keď sme sa chystali na power-play, domáci pridali štvrtý gól. Napriek prehre musím povedať, že sme podali výborný výkon. Škoda, že sme nezískali aspoň ten bod."

HC Slovan Bratislava - HK Nitra 3:5 (2:1, 1:2, 0:2)
Góly: 14. Richard Huna (Kapuš), 19. M. Bakoš, 29. Cartelli (Jackman, Hujsa) - 5. Korhoň (Šumichrast, Polák), 21. T. Chrenko (Michal Novák, Korhoň), 32. S. Saliji (H. Ručkay), 47. H. Ručkay (Spilar, Rais), 48. Michal Novák (T. Chrenko)
Vylúčení: 6:7 na 2 min, navyše Jackman (Slovan) na 10 min za zhodenie rukavíc, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík - M. Novák, Stano, 2683 divákov.

Slovan: Konrád - Cartelli, Hájek, Jackman, Bohunický, J. Kováčik, Štajnoch, Janík, Jendek - L. Hudáček, Bulík, M. Bakoš - Kuľha, Hujsa, Demel - Róbert Huna, Kapuš, Richard Huna - D. Skokan, J. Cíger, D. Buc

Nitra: Čiliak - Fabian, Rais, Ďurák, Peter König, Michal Novák, J. Polák, L. Gabriš - Spilar, M. Štefanka, H. Ručkay - Čaládi, Marek Slovák, S. Saliji - Korhoň, T. Chrenko, Šumichrast - Štumpf, Uhnák, Podstavek

Nitra začala v Bratislave odvážne a už v 4. min Korhoň kľučkou na útočnej modrej čiare obišiel obranu a z ľavej strany z ťažkého uhla nie príliš prudkou ranou obstrelil nešťastného Konráda - 0:1. V polovici úvodnej tretiny "urobil" Ručkay obrancu Bohunického a sám zoči-voči Konrádovi namieril len do domáceho gólmana. Domáci sa dostali späť do hry pri vylúčení Samira Salijiho, nitriansky gólman Čiliak však predviedol niekoľko dobrých zákrokov. Tesne po návrate Salijiho na ľad sa však nestačila nitrianska defenzíva preskupiť a Richard Huna spomedzi kruhov na dvakrát prekonal Čiliaka, ktorý mal zakrytý výhľad - 1:1. V 16. min zabudla obrana Slovana na Slováka, ktorý po dlhom pase na útočnú modrú čiaru sám korčuľoval na Konráda. Jeho strela však skončila v lapačke domáceho gólmana. Že platí "nedáš-dostaneš", dokázal dve minúty pred prvou sirénou Martin Bakoš, ktorý sám potiahol puk do útočného pásma, obišiel bránku a sám pred Čiliakom na trikrát dopravil puk za jeho chrbát - 2:1.

Úvod druhej tretiny ponúkol dramatický hokej. Už po niekoľkých sekundách sa pred bránku Nitry prekľučkoval Kuľha, no Čiliak bol namieste. Vzápätí pri mantineli neudržal nervy na uzde Jackman a pri jeho vylúčení stačilo hosťom na vyrovnanie len 12 sekúnd. Od modrej vypálil sprava Novák, puk sa odrazil za bránkou a do odkrytej Konrádovej svätyne ho zľava vrátil T. Chrenko - 2:2. Vzápätí hra upadla do priemeru, z ktorého ju vytrhlo v 29. min až vylúčenie strelca úvodného gólu Korhoňa. Domácim stačilo na využitie početnej výhody 10 sekúnd, keď od modrej čiary nechytatelne strieľal Cartelli - 3:2. Slovan gól naštartoval, pritlačil Nitru a vytvoril si niekoľko sľubných príležitostí. Po pár minútach však tempo hry opäť upadlo. V 32. min sa úplne nečakane dostal k strele zdiaľky Samir Saliji a jeho delovka vymietla pavučinu nad Konrádovou vyrážačkou - 3:3.

V treťom dejstve oba tímy cítili, že kto dá prvý gól, víťazstvo mu už ťažko unikne. Prvú šancu mali hostia, keď v 44. min Chrenko trafil spojnicu Konrádovej bránky. O tri minúty to však Nitranom pri signalizovanom treste pre jedného z domácich hráčov vyšlo. Spilar našiel pred bránkou Ručkaya, ktorý prepasíroval puk cez Konráda do siete - 3:4. O ďalších 47 sekúnd Chrenko nádherne prihral cez celé útočné pásmo Michalovi Novákovi, ktorý puk zasunul do odkrytej bránky - 3:5. To už bolo aj trénerovi domácich Zdenovi Cígerovi jasné, že ako pred Vianocami proti Košiciam, tak ani pred Silvestrom proti Nitre jeho zverenci fanúšikom neurobia radosť. Slovan napriek tomu ešte zvieral Nitru pri vylúčení Samira Salijiho, no hostia v obrane bojovali a Čiliak bol na mieste. Domáci sa snažili, ale do konca zápasu už nič nevymysleli ani v záverečnej takmer minútovej hre bez brankára a s divákmi na ružinovskom zimnom štadióne sa v roku 2010 rozlúčili prehrou.

Hlasy:
Zdeno Cíger (tréner HC Slovan Bratislava): "Dnes vládne veľká nespokojnosť. Mužstvo pristúpilo k zápasu veľmi zle. Robili sme individuálne chyby, chýbalo nasadenie. Už sme sa dostávali do zápasov, ktoré sme dokázali odohrať s disciplínou, efektivitou aj dobrým výsledkom. Tieto vianočné duely nám však nejdú. Dnes to bolo úplne zlé. Som veľmi sklamaný, ale musíme pracovať ďalej."

Branislav Okuliar (tréner HK Nitra): "Videli sme vyrovnaný zápas. Dve tretiny sa hralo hore-dole, úplne vyrovnane. Na začiatku tretej tretiny sme dali dva rýchle góly, čo nás posunulo trochu dopredu. V závere sme súpera ubránili. Gratulujem chlapcom k predvedenému výkonu. Takto sa bojuje o záchranu."

HK 36 Skalica - MHC Mountfield 3:2 (0:1, 3:0, 0:1)
Góly: 22. T. Višňovský (Gründling, Zálešák), 29. R. Školiak (Zálešák, M. Školiak), 39. P. Kumstát (Zálešák, R. Školiak) - 8. M. Beran (Uram, Jabrocký), 50. Markovič (Macejka)
Vylúčení: 3:6 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Rudý - Bundil, Výleta, 1664 divákov

Skalica: Lakosil - Gula, Gründling, I. Jankovič, M. Školiak, P. Kumstát, Magušin, A. Kolník - T. Višňovský, R. Jarolín, Šátek - Zálešák, R. Školiak, Lušňák - Kutálek, J. Prokop, Mikušovič - Štepán, Filip Novák, J. Jurík

MHC Mountfield: Dzubina - Perniš, I. Ďatelinka, P. Klepáč, Danko, Hriňa, Brcko, Obuch - Uram, M. Beran, Jabrocký - Markovič, Murček, Macejka - Appel, Galamboš, Važan - Themár, Zeliska

Posledné tohtoročné stretnutie sa začalo takmer v tréningovom tempe. Ani jeden z tímov sa príliš nehrnul do útoku. Vedenia sa ujali hostia z Martina, keď Uram dostal až priveľa voľného priestoru na ľavej strane, miesto strely však volil prihrávku na osamoteného Berana, pre ktorého nebol ani najmenší problém usmerniť puk do prázdnej bránky - 0:1. Onedlho mal druhý gól na hokejke Markovič, pri prečíslení dvoch na jedného dostal ideálnu prihrávku, no tentoraz sa Lakosil vyznamenal pri jeho šanci. Ďalšiu príležitosť hostí mal aktívny Beran, ale jeho strela spomedzi kruhov mierila mimo priestoru domácej bránky. Vyrovnať z ojedinelej šance mohol domáci Lušňák, ale jeho strelecký pokus z otočky skončil iba na žŕdke.

Skalica vyrovnala hneď v úvode druhej tretiny, keď osamotený Višňovský presne mierenou strelou prekonal Dzubinu. Hostia mohli ísť do vedenia zásluhou Markoviča, no jeho pokus skončil len v lapačke domáceho brankára. V 29. min sa puk dostal k osamotenému Renému Školiakovi, a ten pomedzi betóny prekonal druhýkrát brankára hostí. Skaličania mohli vzápätí streliť aj tretí gól. Hneď po buly sa dostal do samostatného úniku Kutálek, ktorý to skúšal strelou, tá však minula bránku hostí. Zaujímavá situácia sa odohrala dve minúty pred koncom druhého dejstva, keď Zálešák tvrdou strelou zostrelil hosťujúceho Perniša. Ten zostal ležať na ľade. Puk získali martinskí hráči, ktorí podnikli rýchly protiútok, Uramova strela však skončila len na Lakosilovej výstroji. Následne sa puk dostal k Zálešákovi, ktorý našiel na modrej čiare Kumstáta, a ten nedal brankárovi hostí najmenšiu šancu - 3:1. Hostia sa však dožadovali neuznania gólu, keďže na ľade stále ležal zranený Perniš. Napokon rozhodca nepripustil žiadne diskusie a Skalica viedla rozdielom dvoch gólov.

Tretia tretina sa začala obojstranne opatrnejšie a ojedinelá šanca Zálešáka skončila na žŕdke hosťujúcej bránky. Martinčanom sa podarilo znížiť desať minút pred koncom v oslabení, keď si Lakosil nerozumel s Michalom Školiakom. Puk sa dostal k Markovičovi, ktorý ho bleskovou strelou poslal do skalickej bránky a vykresal tak nádej pre MHC. Hostia po kontaktnom góle vrhli všetky sily do útoku, no zabrzdili ich dve vylúčenia tesne pred záverom stretnutia. Skaličanom sa v týchto dvoch presilových hrách ďalší gól nepodarilo pridať. Neuspeli ani hostia pri krátkej záverečnej power-play, a tak sa z troch bodov tešili domáci.

Hlasy:
Martin Pešout (asistent trénera Skalice): "Prvá tretina nám nevyšla podľa našich predstáv, chýbal najmä pohyb hráčov. V druhej tretine sme zlepšili hru, súpera sme prevýšili a dali sme tri góly. V tretej tretine sme z čistých šancí nedokázali dať štvrtý gól, naopak, inkasovali sme a zvyšok zápasu sa strachovali o výsledok. Vďaka bojovnosti sme však víťazstvo udržali."

Jaroslav Husár (tréner MHC Mountfield): "Do dnešného zápasu sme mali dobrý vstup. Dokázali sme pokryť útočnú silu súpera a dostali sa aj do vedenia 1:0. Nevyšla nám však druhá tretina, inkasovali sme tri góly po hrubých individuálnych chybách, čo sa ukázalo ako rozhodujúce. V závere stretnutia sme znížili, ale vyrovnať sme už nedokázali. Gratulujem súperovi k víťazstvu."

Dukla Trenčín - HK Poprad 1:3 (1:1, 0:0, 0:2)
Góly: 3. R. Tvrdoň (Gašparovič) - 7. Rapáč (Klouda), 50. S. Jasečko (J. Kopecký, P. Svitana), 58. Lundberg (J. Kasík, R. Suchý)
Vylúčení: 8:4 na 2 min, navyše Klouda (Poprad) 10 min za nešportové správanie, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Jonák - J. Jankovič, Horínek, 2120 divákov

Trenčín: V. Kováč - Sekeráš, Imrich, Martin Chovan, M. Hruška, Bolf, S. Tomko, od 35. min J. Jarábek - Pardavý, Ölvecký, T. Melichárek - Tybor, Gašparovič, R. Tvrdoň - Naurov, Jánoš, Koložváry

Poprad: Melicherčík - J. Kasík, R. Suchý, S. Jasečko, D. Brejčák, Kledrowetz, Kramár, Nádašdi, Malina - P. Svitana, Lundberg, T. Jaško - Mlynarovič, Kmiť, A. Lapšanský - J. Kopecký, Klouda, Rapáč - Paločko, S. Takáč

Počiatočná nekoncentrovanosť priniesla na oboch stranách rýchle góly. V 3. min otvoril gólový účet domáci Tvrdoň strelou pomedzi brankárove betóny, v 7. min chybu trenčianskej obrany potrestal Rapáč. Vyrovnané bolo nielen skóre, ale aj hra, ktorej však chýbala iskra a vyššie tempo.

V 25. min mali hostia jedinečnú príležitosť na získanie náskoku, keď hrali 81 sekúnd v početnej výhode o dvoch hráčov, no keď Lundberg zblízka trafil len žŕdku odkrytej bránky, stav sa nezmenil. Oba tímy mali problémy s dôrazom v zakončovaní, ako aj s nepresnosťami v hre, takže diváci museli na ďalší presný zásah do siete čakať dlhšie.

Ten prišiel až v 50. min, keď zápasový stereotyp prerušila popradská presilovka, ktorú nádhernou delovkou od modrej čiary pod hornú žŕdku využil Jasečko - 1:2. Domáci namiesto pádnej odpovede znervózneli a začali kopiť ďalšie chyby. V 53. min po zaváhaní trenčianskej defenzívy Kopecký z veľkej diaľky trafil žŕdku prázdnej bránky a v 58. min v presilovke Lundberg dorážkou definitívne poistil triumf hostí - 1:3. V priemernom zápase Poprad prevýšil súpera väčšou vôľou po víťazstve.

Hlasy:
Juraj Jakubík (asistent trénera Trenčína): "Mali sme síce do zápasu dobrý vstup a viedli sme, ale Poprad trpezlivou hrou postupne nepriaznivý stav dokázal otočiť. V tretej tretine sme sa po zbytočných vylúčeniach a vlastných chybách dostali pod tlak, z ktorého sme inkasovali góly, čo nás stálo stratu bodov v tomto zápase."

Róbert Spišák (asistent trénera Popradu): "Nezačali sme zápas najlepšie, pretože sme dostali rýchly gól a vôbec celá prvá tretina nebola z našej strany dobrá. Až od druhej časti začala mať naša hra svoju tvár, boli sme agresívnejší v hre smerom dopredu, rýchlejší v pohybe a vypracovávali sme si aj dobré príležitosti. Napokon sme v záverečnej tretine súpera prestrieľali a dali sme mu rozhodujúce dva góly."

HC'05 Banská Bystrica - HKm Zvolen 2:3 po sam. nájazdoch (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 13. Ján Sýkora (M. Hudec, Cebák), 56. Kolba (M. Hudec, Tománek) - 26. Otčenáš (Marek Haščák, L. Čierny), 50. Michal Chovan (L. Čierny, Juraško), rozhod. sam. nájazd L. Jurík
Vylúčení: 6:8 na 2 min, navyše: Cebák na 5 min + DKZ za hrubosť - Hranáč na 10 min za napadnutie zozadu, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Ország - Korba, Marušin, 3117 divákov

Banská Bystrica: Šimonovič - Cebák, Cuník, Kolba, Biro, Bambúch, Kubka, Vantroba, Vizváry - Tománek, M. Hudec, Ján Sýkora - Paľov, Šechný, Hvila - Rumpel, Miroslav Hlinka, Kútny - Vartovník, Heizer, Hamrák

Zvolen: Kristín (od druhej série sam. nájazdov Škrečko) - L. Čierny, Hranáč, Ďaloga (do 46. min), T. Bokroš, J. Valach, Juraško - P. Barinka, P. Pucher, Michal Chovan - V. Baláž, M. Trochta, L. Jurík - V. Škoda, Kovář, Záhorovský - Leskovjanský, Marek Haščák, Otčenáš

Už v 50. sekunde mohol skóre otvoriť Hvila, ktorý sa preštrikoval pred Kristína, ale neprekonal ho. Potom nevyužili domáci "barani" takmer 1,5-minútovú presilovku o dvoch hráčov. Naopak hostia mohli v početnej výhode o jedného hráča skórovať, keď si vytvorili v 5. min obrovský tlak. Po strele Čierneho z dorážky neprekonal Šimonoviča Pucher, následne Chovan úplne voľný zbytočne prihrával Ďalogovi do šance, ktorý si však nerozumel s pukom a o minútu na to v presilovke pálil spoza kruhu ešte Čierny do žŕdky. Banskobystričania si "pobabranú" presilovku z úvodu vynahradili v 13. min. V početnej výhode o jedného hráča sa ujala prihrávka Hudeca z pravého kraja pred bránku, kde puk tečoval pohotový Sýkora - 1:0. V závere tretiny sa dostali domáci do ďalšej vyloženej šance, keď sa najprv prepracoval pred Kristína Tománek a z dorážky mal gól na hokejke Sýkora, nenadvihol však puk.

V druhej tretine sa hrali iný hokej než v prvej, viac taktický, prevládala bojovnosť na úkor hokejového umenia. Zvolenčanom sa podarilo vyrovnať v 26. min. Otčenáš si nakorčuľoval do ľavého kruhu, odkiaľ presne vystrelil k ľavej žrdi - 1:1. Oba tímy nevyužili presilové hry, v nich najväčšiu príležitosť mal v 35. min Valach, ktorý nebezpečne strieľal asi zo štyroch metrov na Šimonoviča.

V tretej tretine pribudlo šancí. Banskú Bystricu mohol dostať do vedenia Kútny, ktorý v 42. min trafil puk do Kristína, ten sa položil na ľad a nevedel, kde má puk. Pribudlo však tvrdosti, čo si odniesol Ďaloga po Cebákoej hrubosti. Zvolenčania hrali päťminútovú presilovku, počas ktorej sa dostali do veľkej príležitosti. Kovář však neprehodil puk cez nohu ležiaceho Šimonoviča, Bambuch pri tom posunul bránku a išiel na trestnú lavicu. V následnej početnej výhode Zvolena o dvoch hráčov sa presadil Michal Chovan: po strele L. Čierneho sa puk odrazil od mantinelu a zvolenský útočník ho poslal pod hornú žŕdku - 1:2. Bystričania sa však nepoddali a ich aktivita vyústila do vyrovnávajúceho gólu v 56. min, keď M. Hudec spoza bránky poslal puk pred Kristína, kde ho zblízka Kolba poslal do vinkľa - 2:2.

V predĺžení boli útočnejší domáci a v 62. min sa ocitol v dvoch vyložených šanciach Hvila. Najmä v druhej si môže spytovať svedomie, keď si položil na ľad Kristína, ale neprehodil ho. Rozhodovalo sa napokon až v samostatných nájazdoch. V úvodnej sérii boli úspešní Pucher i Ján Sýkora, no do druhej série poslal tréner Bokroš do bránky Zvolena Škrečka, ktorého Šechný ani Tománek neprekonali. Na opačnej strane bol úspešný L. Jurík, ktorý rozhodol o dvoch bodoch pre Zvolen.