Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

29. apríla 2013

Slovnaft zaplatí deväťmiliónovú pokutu, zneužil postavenieNajvyšší súd (NS) SR potvrdil pokutu pre Slovnaft vo výške 9 mil. eur. Tú Slovnaftu udelil Protimonopolný úrad (PMÚ) SR za zneužívanie dominantného postavenia formou diskriminácie pri ...Zdieľať
slovnaft BRATISLAVA 29. apríla (WEBNOVINY) - Najvyšší súd (NS) SR potvrdil pokutu pre Slovnaft vo výške 9 mil. eur.


Tú Slovnaftu udelil Protimonopolný úrad (PMÚ) SR za zneužívanie dominantného postavenia formou diskriminácie pri veľkoobchodnom predaji benzínu na území SR v období od 1. januára 2006 do 31. decembra 2006 a pri veľkoobchodnom predaji nafty v období od 1. januára 2005 do 31. decembra 2006.

NS SR zmenil rozsudok Krajského súdu v Bratislave, ktorý v marci 2012 zrušil rozhodnutie Rady úradu spolu s prvostupňovým rozhodnutím úradu.

Po napadnutí rozsudku Najvyšší súd SR preskúmal rozsudok krajského súdu a potvrdil rozhodnutie PMÚ. Proti rozhodnutiu NS nie je možné podať riadny opravný prostriedok. Informoval o tom protimonopolný úrad.

Ako ďalej uviedla hovorkyňa PMÚ Alena Sedláková, Slovnaft podľa rozhodnutia úradu zneužil dominantné postavenie netransparentnou cenovou politikou, v rámci ktorej stanovoval individuálne ceny pre odberateľov podľa ich ochoty platiť a odísť ku konkurencii.

Slovnaft mal podľa PMÚ dostatočné informácie o preferenciách odberateľov a ich atraktivite pre konkurenciu. Preto vedel každému odberateľovi stanoviť individuálnu cenu, respektíve zľavu.

"Zľavy boli u jednotlivých odberateľov rozdielne a tieto rozdiely nebolo možné objektívne odôvodniť, čím došlo k diskriminácii niektorých odberateľov," uviedla Sedláková. Cieľom praktík Slovnaftu mal byť majetkový prospech, ktorý PMÚ vyčíslil na 6,75 mil. eur.

Sedláková dodala, že vyššie ceny mali dostať tí odberatelia (predajcovia pohonných hmôt, obchodníci, siete maloobchodných čerpacích staníc a spotrebitelia), ktorí neboli dostatočne atraktívni pre konkurenciu a boli teda viac závislí na dodávkach od spoločnosti Slovnaft. PMÚ sa podľa Sedlákovej pri svojich rozhodnutiach opieral o ekonomické modely, ktoré používa Európska komisia a ostatné členské štáty.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Študenti zubného lekárstva naučia Slovákov starať sa o chrup
<< predchádzajúci článok
Euro v pondelok vzrástlo voči doláru