Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. júna 2010

SMK chce vedieť o výnimkách v dvojakom občianstveStrana maďarskej koalície (SMK) chce vedieť viac o možných výnimkách, ktoré umožnia nestratiť občianstvo SR, ak občan prijme štátne občianstvo iného štátu. Na ...Zdieľať
smk Foto: SITA/Peter Žákovič

BRATISLAVA 1. júna (WEBNOVINY) - Strana maďarskej koalície (SMK) chce vedieť viac o možných výnimkách, ktoré umožnia nestratiť občianstvo SR, ak občan prijme štátne občianstvo iného štátu. Na základe medializovaných informácií sa dnes podpredseda SMK József Berényi "obrátil na predsedu Národnej rady SR Pavla Pašku písomnou interpeláciou, ktorá bola adresovaná na podpredsedu vlády a ministra vnútra SR Roberta Kaliňáka vo veci výnimky znamenajúcej možnosť dvojakého občianstva", informovala agentúru SITA hovorkyňa SMK Eva Dunajská. Strana pritom argumentuje medializovanými informáciami o tom, že s Českou republikou sa rokuje o výnimke, ktorá povolí dvojaké občianstvo. Podľa týchto informácií ministerstvo vnútra zároveň nevylučuje, že ak si to vyžiadajú potreby občanov, sú možné podobné bilaterálne dohody aj s inými krajinami.

SMK pripomína, že novelizovaný zákon o štátnom občianstve Slovenskej republiky stanovuje, že štátne občianstvo Slovenskej republiky možno stratiť - prepustením zo štátneho zväzku Slovenskej republiky na vlastnú žiadosť alebo nadobudnutím cudzieho štátneho občianstva na základe výslovného prejavu vôle.

Berényi preto ministra Kaliňáka žiada o odpovede na otázky - na základe akej právnej normy sa dá získať výnimka a čo presne výnimka obsahuje. Zaujíma ho tiež, s ktorými štátmi sa v súčasnosti o nej rokuje a s ktorými plánuje rokovať v budúcnosti, ako aj aké sú očakávané výsledky týchto rokovaní. Chce vedieť i to, čo bráni v tom, aby rokovania prebiehali aj s Maďarskou republikou a čo by mali občania Slovenskej republiky maďarskej národnosti splniť na to, aby získali takúto výnimku.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Za haváriu môžu asi piloti. Hovoria čierne skrinky
<< predchádzajúci článok
V podielových fondoch pribudli štyri milióny eur

SMK chce vedieť o výnimkách v dvojakom občianstve - diskusné fórum čitateľov