Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

11. decembra 2018

Sonda Voyager 2 opustila našu slnečnú sústavuVoyager, ilustračná snímka.Zdieľať
Voyager, ilustračná snímka. Foto: TASR/AP Photo
 
Washington 11. decembra (TASR) - Americká sonda Voyager 2, ktorá vyštartovala zo Zeme v roku 1977, opustila našu slnečnú sústavu ako druhý človekom zostrojený objekt.


Informovala o tom v pondelok stanica BBC s odvolením sa na vedcov z Americkej geofyzikálnej únie (AGU), ktorí sa stretli na konferencii vo Washingtone.

Sondu vypustili o 16 dní skôr ako jej "dvojča" Voyager 1, avšak rýchlejšia trajektória tejto sondy znamená, že sa dostala do "priestoru medzi hviezdami" o šesť rokov skôr ako Voyager 2.

Obe sondy sa teraz nachádzajú v "medzihviezdnom priestore", pričom Voyager 2 sa dostal mimo našu slnečnú sústavu 5. novembra. Sonda má podľa odborníkov z NASA na svojej palube zariadenie, vďaka ktorému bude možné uskutočniť pozorovanie "brány do medzihviezdneho priestoru" - prvé svojho druhu.

Súčasná poloha sondy je približne 18 miliárd kilometrov od Zeme. Voyager 2 sa pohybuje rýchlosťou zhruba 54.000 kilometrov za hodinu. Voyager 1 je ešte ďalej a pohybuje sa rýchlejšie - od Zeme ho delí 22 miliárd kilometrov a letí rýchlosťou 61.000 kilometrov za hodinu.

Obe sondy boli primárne vyslané do vesmíru, aby skúmali planéty Saturn, Urán a Neptún. Túto úlohu splnili v roku 1989 a odvtedy pokračujú v ceste do hlbín vesmíru.

Projektová manažérka sond Voyager Suzanne Doddová pre BBC uviedla, že by bola rada, ak by obe sondy pokračovali vo svojej ceste až do roku 2027.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Highlighty týždňa: IMT Smile predstavili nový videoklip. Americký herec sa vzdal moderovania Oscarov. Kuly sa zapojil do pomoci deťom.
<< predchádzajúci článok
Pred 100 rokmi sa narodil autor Súostrovia Gulag A. Solženicyn

Sonda Voyager 2 opustila našu slnečnú sústavu - diskusné fórum čitateľov