Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

17. apríla 2006

Sopka Merapi sa v Indonézii prebúdza k životuIndonézia začala pripravovať evakuáciu tisícok dedinčanov, ktorý žijú v najbližšom okolí sopky Merapi na Jáve. Podľa pondelkového vyhlásenia vulkanológov sa prebúdza k životu. "Sme v stave ...Zdieľať

DŽAKARTA 17. apríla (WN/SITA/AP) - Indonézia začala pripravovať evakuáciu tisícok dedinčanov, ktorý žijú v najbližšom okolí sopky Merapi na Jáve. Podľa pondelkového vyhlásenia vulkanológov sa prebúdza k životu. "Sme v stave pohotovosti, pretože Merapi môže vybuchnúť a potom bude treba okamžite evakuovať tisíce ľudí," povedal v telefonickom rozhovore vládny vulkanológ Heru Suparwoko. V súčasnosti je na pozorovacej stanici na úbočí 2 968 metrov vysokej sopky.

Miestne úrady už do oblasti presunuli väčšie množstvo nákladných áut a dostatočné zásoby zdravotníckeho materiálu. Sopka, ktorá už niekoľko týždňov vyvrhuje z krátera kamene a v najbližšom okolí cítiť otrasy zeme ohrozuje asi 29 tisíc ľudí. Merapi je v súčasnosti najaktívnejšia zo 129 činných sopiek v Indonézii. Pri jej poslednej erupcii v roku 1994 zahynulo 43 ľudí.

FOTO : SITA/AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Verdikt v kauze kyselinári by mal padnúť 3. mája
<< predchádzajúci článok
Pekná a jasná Veľká noc sľubuje bohatú úrodu