Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

17. apríla 2006

Verdikt v kauze kyselinári by mal padnúť 3. májaSenát Špeciálneho súdu (ŠS) v Pezinku by mal vyniesť verdikt v kauze kyselinári v stredu, 3. mája. Deň predtým prednesú záverečné reči prokurátor, obhajcovia a obžalovaní. Agentúru SITA o tom ...Zdieľať

BRATISLAVA 17. apríla (WN/SITA) - Senát Špeciálneho súdu (ŠS) v Pezinku by mal vyniesť verdikt v kauze kyselinári v stredu, 3. mája. Deň predtým prednesú záverečné reči prokurátor, obhajcovia a obžalovaní. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa ŠS Katarína Kudjáková.
Dokazovanie v tejto kaze súd ukončil ešte v marci. Nemohol však pristúpiť k záverečným rečiam, pretože obžalovaní Rastislav Š., Jozef K. a Dušan P. podali sťažnosť proti rozhodnutiu senátu, ktorý zamietol ich žiadosť o prepustenie z väzby. O sťažnosti preto musel rozhodnúť Najvyšší súd (NS) SR. Ten jej nevyhovel, obžalovaní teda zostali vo väzbe.

Súd sa v tomto konaní zaoberá tromi vraždami tzv. bielych koní - Mareka Novotného, Mariána Cibíčka a Vladislava Sihelníka, ktorých po smrti páchatelia rozpustili v kyseline. Vraždu Františka Mikera, ktorý bol spočiatku hlavou zločineckej skupiny, a ekonomickú trestnú činnosť vylúčili na samostatné konanie.

Z vrážd sú obžalovaní Rastislav Š., Jozef K. a Dušan P. Pomáhal im podľa obžaloby Peter L. Na začiatku procesu súd vypočul všetkých obžalovaných. Rastislav Š., Jozef K. i Dušan P. popreli, že by mali s vraždami podnikateľov niečo spoločné a všetci sa cítia byť nevinnými. Výpoveď spoluobžalovaného Petra L., ktorý ich v prípravnom konaní ako aj pred súdom z vrážd usvedčil, považujú za klamstvo. Peter L. však zotrval na svojom a potvrdil, že Rastislav Š. a Jozef K. vraždili zo zištných dôvodov na objednávku Františka Mikera. Toho podľa obžaloby tiež zavraždili a rozpustili v kyseline pre nezhody pri delení peňazí z podvodov so softvérom.
Celý podvod podľa obžaloby vymyslel v roku 2000 František Miker, spočiatku hlava skupiny, neskôr obeť brutálnych vrahov. Spolu s ďalšími 13 ľuďmi vymyslel a založil sieť približne 50 firiem nielen na Slovensku, ale aj na Ukrajine, Chorvátsku a v Česku, ktoré medzi sebou obchodovali s bezcenným softvérom - zbierkou zákonov z 90. rokov, na ktorý si pri vývoze uplatňovali nárok na odpočet DPH. Štát takto podviedli o takmer 122 miliónov korún. Keď sa o daňové podvody začala zaujímať polícia, začali sa vraždy.

FOTO : SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Súťaž pre mladých návrhárov
<< predchádzajúci článok
Sopka Merapi sa v Indonézii prebúdza k životu

Verdikt v kauze kyselinári by mal padnúť 3. mája - diskusné fórum čitateľov

Každénu iným metrom17.4. 13:20:42