Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

19. mája 2010

Španielsko sa pomaly vynorilo z recesieŠpanielsko sa v prvom kvartáli tohto roka dostalo z recesie vďaka zlepšeniu exportu. Podľa oficiálnych údajov, ktoré zverejnili v stredu, hrubý domáci produkt krajiny sa v prvom štvrťroku ...Zdieľať
spanielsko Foto: SITA MADRID 19. mája (WEBNOVINY) - Španielsko sa v prvom kvartáli tohto roka dostalo z recesie vďaka zlepšeniu exportu. Podľa oficiálnych údajov, ktoré zverejnili v stredu, hrubý domáci produkt krajiny sa v prvom štvrťroku medzikvartálne zväčšil o 0,1 % po tom, ako sedem štvrťrokov klesal. Vo štvrtom kvartáli minulého roka španielska ekonomika sa o 0,1 % zmenšila.


Rast v prvom kvartáli je v súlade s predbežným odhadom, pričom k nemu došlo vďaka tomu, že oživenie exportu vykompenzovalo slabý dopyt zo strany spotrebiteľov. Export vzrástol prvýkrát od polovice roka 2008 a medziročne sa zväčšil o 8 %. V poslednom kvartáli minulého roka export o 2,9 % klesol. Výdavky domácnosti, ktoré narušila 20-percentná nezamestnanosť, však v prvom kvartáli klesali už siedmy štvrťrok, hoci tempo poklesu sa spomalilo.

Niektorí ekonómovia sa obávajú, že v Španielsku bude iba veľmi slabý hospodársky rast. "Nadchádzajúce úsporné opatrenia a zvýšenie dane z pridanej hodnoty poškodia zotavovanie súkromnej spotreby, takže by som nebol prekvapený, keby sme sa vrátili do recesie, možno nie v druhom štvrťroku ale v treťom alebo štvrtom," povedal José García Zarate zo spoločnosti 4Cast.

SITA, Reuters

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Finančné uzavretie 1. balíka PPP závisí od Bruselu
<< predchádzajúci článok
Na MS vo varení halušiek aj súťaž v pití žinčice