Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

Denník - Správy
Pridajte sa
Ste na Facebooku?
Ste na Twitteri?
Pridajte sa.

 Mobilná verzia


 24hod.sk    Ekonomika

08. júna 2012

Španielsko údajne požiada o finančnú pomoc už v sobotuŠpanielsko by malo cez víkend požiadať európskych partnerov o finančnú pomoc pre svoj bankový sektor. Uviedli to pre agentúru Reuters nemenované zdroje z Nemecka a EÚ. Išlo by tak o štvrtú ...Zdieľať
spanielsko MADRID 8. júna (WEBNOVINY) - Španielsko by malo cez víkend požiadať európskych partnerov o finančnú pomoc pre svoj bankový sektor. Uviedli to pre agentúru Reuters nemenované zdroje z Nemecka a EÚ.


Išlo by tak o štvrtú krajinu eurozóny, ktorá od začiatku dlhovej krízy požiadala zahraničie o pomoc. Dvaja vyšší predstavitelia EÚ uviedli, že ministri financií 17-členného bloku budú v sobotu telefonicky rokovať o balíku pomoci pre Španielsko, hoci konkrétne čísla ešte nie sú známe.

Eurogroup po rokovaní zverejní oficiálne stanovisko, uvádzajú zdroje. "Očakáva sa, že rozhodnutie padne v sobotu popoludní,“ povedal jeden zo zdrojov.

Španielsko sa tak má obrátiť na zahraničie o pomoc po tom, ako mu ratingová agentúra Fitch Ratings znížila vo štvrtok rating o tri stupne na BBB zo stupňa A. Zároveň uviedla, že zníženie ratingu odzrkadľuje nutnosť väčších nákladov na rekapitalizáciu španielskych bánk, ako sa očakávalo.

Fitch predpokladá, že tieto náklady budú v sume zhruba 60 mld. eur alebo až 100 mld. eur v prípade horšieho stresového scenára. "Španielska vláda si uvedomuje závažnosť svojho problému,“ povedal vyšší vládny predstaviteľ z Nemecka.

Zároveň dodal, že na pomoci Španielsku sa musí dohodnúť ešte pred gréckymi voľbami, ktoré sú na pláne 17. júna. Ak by totiž vo voľbách vyhrali strany odmietajúce podmienky úverového programu EÚ a Medzinárodného menového fondu (MMF), Atény by mohli opustiť eurozónu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Afgánski väzni ušli cez dieru v stene, oslobodil ich Taliban
<< predchádzajúci článok
Súd vypočuje malú Susanu, ktorú matka uniesla zo Španielska

Španielsko údajne požiada o finančnú pomoc už v sobotu - diskusné fórum čitateľov