Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

13. októbra 2006

SPP očakáva zníženie cien zemného plynu pre veľkoodberateľovSlovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) očakáva vďaka pozitívnemu vývoju kľúčových trhových faktorov v najbližších mesiacoch pokles cien zemného plynu pre veľkých a stredných ...Zdieľať

BRATISLAVA 13. októbra (WN/PR) - Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) očakáva vďaka pozitívnemu vývoju kľúčových trhových faktorov v najbližších mesiacoch pokles cien zemného plynu pre veľkých a stredných odberateľov. „Očakávame, že aktuálny pozitívny vývoj – pokles ceny ropy a posilňovanie slovenskej koruny sa zachová. Vďaka tomu SPP momentálne neplánuje od 1. januára 2007 ďalšie zvýšenie cien zemného plynu pre domácnosti a maloodberateľov,“ vyhlásil predseda predstavenstva SPP, a.s. Ing. Jan Massmann.

Cena zemného plynu pre všetky kategórie zákazníkov vychádza zo skutočných nákladov spojených s jeho nákupom a dodávkou. Obidva hlavné faktory ovplyvňujúce nákupné ceny zemného plynu – cena ropy a kurz slovenskej koruny voči americkému doláru – poskytujú na základe aktuálnych prognóz optimistické očakávania. Podľa viacerých najnovších analýz by sa cena ropy, ktorá v uplynulom období najviac ovplyvňovala ceny zemného plynu, mala po výraznom poklese z rekordných hodnôt (dosiahnutých v lete tohto roka) stabilizovať. Slovenská koruna momentálne posilňuje svoju pozíciu, pričom v týchto dňoch dosiahla rekordnú hodnotu voči euru; a voči americkému doláru, ktorý vstupuje do nákupnej ceny, si koruna zachováva stabilnú úroveň.

Prví zákazníci, ktorí už v najbližšom období pocítia dopad aktuálneho priaznivého vývoja trhových faktorov na ceny zemného plynu, sú veľkoodberatelia, ktorí na rozdiel od domácností a maloodberateľov platia aktuálne ceny zemného plynu zodpovedajúce reálnemu vývoju vstupných parametrov každý mesiac.

„Cenová politika SPP je transparentná, postavená na korektnej alokácii nákladov a je kontrolovaná rešpektovanými nezávislými inštitúciami,“ vyhlásil J. Massmann. Ako dokazujú analýzy Európskeho štatistického úradu EUROSTAT, cena zemného plynu na Slovensku vo všeobecnosti patrí medzi najnižšie spomedzi krajín EU 25.

Kontakt:

Dana Kršáková, hovorkyňa SPP, tel.: 02/5869 2725, fax: 02/5869 2717, e-mail: dana.krsakova@spp.sk

SPP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
ŠFRB by mal budúci rok poskytnúť úvery za 3,883 mld. Sk
<< predchádzajúci článok
Produkcia obilnín na Slovensku klesla o 11,3 %

SPP očakáva zníženie cien zemného plynu pre veľkoodberateľov - diskusné fórum čitateľov