Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. marca 2007

Správu o prepúšťaní štátnych úradníkov budú musieť prerobiťMinisterstvo financií bude musieť správu o navrhovanom prepúšťaní v štátnej správe prerobiť. Zo stredajšieho rokovania vládneho kabinetu ju totiž kvôli nespokojnosti predsedu vlády stiahli. Zo ...Zdieľať

BRATISLAVA 7. marca (WEBNOVINY) - Ministerstvo financií bude musieť správu o navrhovanom prepúšťaní v štátnej správe prerobiť. Zo stredajšieho rokovania vládneho kabinetu ju totiž kvôli nespokojnosti predsedu vlády stiahli. Zo správy pritom vyplývalo, že väčšina rezortov považuje zámer prepustiť 20 % zamestnancov za nereálny. "Vo všeobecnosti sa predstavy premiéra nenaplnili, takže ten materiál sa bude musieť úplne prepracovať," konštatoval po rokovaní vlády predkladateľ správy minister financií Ján Počiatek.

Expremiér Mikuláš Dzurinda v stredu na tlačovej konferencii práve avizovaný zámer 20-percentného prepúšťania v štátnej správe kritizoval a označil ho rovnako za nereálny. Podľa neho si bude môcť predseda vlády Robert Fico gratulovať, keď sa mu podarí počet zamestnancov štátnej správy znížiť aspoň o dve percentá. "Nebol by som až taký pesimista. Uvidíme, koľko to percento nakoniec bude," reagoval na výroky Dzurzindu Počiatek. Podľa neho je totiž v konečnom dôsledku reálna aj pôvodná ambícia, aj keď treba zobrať do úvahy množstvo faktorov.

Minister pripustil že napríklad pri administrácii čerpania eurofondov úradníkmi šetriť nemôžme. Rovnako veľké rezervy však nevidí ani na vlastnom ministerstve. "Ministerstvo financií je jedným z mála, ktoré prešlo kompletnou reštrukturalizáciou. Čiže naša pozícia v tomto je sťažená, čo sa týka samotného ministerstva," konštatoval Počiatek. Určité rezervy sa však podľa neho v pôsobnosti jeho rezortu dajú nájsť v colnej a daňovej správe.

V správe, ktorú stiahli zo stredajšieho rokovania kabinetu, jednotlivé ministerstvá pristupovali k zámeru zoštíhlenia štátnej správy rôznorodo. Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR alebo Slovenská akadémia vied navrhovali ponechať súčasný stav zamestnancov resp. ich počet zvyšovať, pričom argumentujú poddimenzovaným stavom pracovníkov. Ďalšie rezorty, ako napríklad ministerstvá pôdohospodárstva a spravodlivosti už teraz navrhujú vyčísľovanie úspor, ale pri znížení počtu zamestnancov hlboko pod úrovňou 20 %. Z rezortov, ktoré vo svojich akčných plánoch predkladajú harmonogram znižovania počtu zamestnancov, podľa ministerstva financií viaceré neakceptujú, že vláda chce dokončiť prepúšťanie do konca tohto roka.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Temelíne opäť unikla rádioaktívna voda
<< predchádzajúci článok
S Austrian Airlines bude už vyjednávať minister financií

Správu o prepúšťaní štátnych úradníkov budú musieť prerobiť - diskusné fórum čitateľov

Šetriť za každú cenu?8.3. 8:25:13