Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

19. apríla 2010

SR dostane z eurofondov navyše 138 mil. eur


Tagy: Eurofondy

Slovensko dostane zo štrukturálnych fondov v nasledujúcich troch rokoch navyše 138 mil. eur, Česká republika 237 mil. ...Zdieľať
janusz lewandowski class="vlavo obrazokvclanku">

Janusz Lewandowski
Foto: SITA/AP BRATISLAVA 19. apríla (WEBNOVINY) - Slovensko dostane zo štrukturálnych fondov v nasledujúcich troch rokoch navyše 138 mil. eur, Česká republika 237 mil. eur a Poľsko 633 mil. eur. Toto navýšenie je priamym dôsledkom silnejšieho hospodárskeho rastu, než s akým sa počítalo v prognózach pre tieto krajiny počas rokov 2007 až 2009. V pondelok o tom agentúru SITA informovalo Zastupiteľstvo Európskej komisie na Slovensku. Hospodársky rast Slovenska bol v uvedenom období o 10,8 % vyšší ako sa očakávalo, Českej republiky o 7,5 % a Poľska o 8 % vyšší. "Blahoželáme týmto krajinám, že sa im napriek zložitým podmienkam podarilo tak presvedčivo prekonať prognózy rastu vypracované v roku 2005. Tieto finančné zdroje im pomôžu modernizovať ich hospodárstva a pripraviť sa na budúcnosť," komentoval rozhodnutie komisár pre finančné plánovanie a rozpočet Janusz Lewandowski.

Komisár zodpovedný za regionálnu politiku Johannes Hahn uviedol, že vyššia miera rastu, než sa očakávala pre Poľsko, Českú republiku a Slovensko, bola rozhodne sčasti dosiahnutá vďaka prideleným prostriedkom zo štrukturálnych fondov a z Kohézneho fondu týmto trom členským štátom. "Z toho jasne vyplýva, že politika súdržnosti Európskej únie prispieva k hospodárskemu rastu v krajinách, ktorým boli tieto prostriedky pridelené. Som presvedčený, že tieto prostriedky navyše, ktoré tieto krajiny budú dostávať počas nasledujúcich troch rokov, budú využité v rovnakom duchu a s rovnakou účinnosťou," dodal Hahn.

Sumy pridelené týmto trom krajinám sa pripočítajú k súčasným stropom v rámci podokruhu 1b finančného rámca, čím sa zvýši celková suma pre tento podokruh z 347,407 mld. eur na 348,415 mld. eur na obdobie 2007 - 2013. Táto automatická úprava si nevyžaduje súhlas Rady ani Európskeho parlamentu.

V medziinštitucionálnej dohode o finančnom rámci na obdobie rokov 2007 až 2013 medzi Európskym parlamentom, Radou a Európskou komisiou sa predpokladali automatické úpravy pre krajiny, ktorých hrubý domáci produkt sa počas obdobia 2007 až 2009 kumulatívne odchýlil o 5 % v porovnaní s prognózami počas prípravy návrhu rámca.

SITA

Tagy: Eurofondy
   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SaS tvrdí, že jej opatrenia prinesú 2,6 mil. eur do rozpočtu
<< predchádzajúci článok
VŠ ešte berú prihlášky najmä na technické smery