Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

05. apríla 2010

SR si predplatilo rozvojovú pomoc pre tento rokSlovensko si predplatilo rok 2010 v príspevkoch do medzinárodných organizácií. "Pre posilnenie výdavkov na rozvojovú pomoc v roku 2010 rezort v roku 2009 realizoval väčšiu ...Zdieľať
euro peniaze ilustracka Ilustračná Foto: SITABRATISLAVA 5. apríla (WEBNOVINY) - Slovensko si predplatilo rok 2010 v príspevkoch do medzinárodných organizácií. "Pre posilnenie výdavkov na rozvojovú pomoc v roku 2010 rezort v roku 2009 realizoval väčšiu časť platieb príspevkov Slovenska do medzinárodných organizácií súvisiacich s rokom 2010, čím sa v rozpočte roku 2010 uvoľnili zdroje, ktoré budú použité na nové projekty," objasnil hovorca Ministerstva zahraničných vecí SR Peter Stano. Výdavky na projekty rozvojovej pomoci sú v porovnaní s predchádzajúcim rokom v schválenom rozpočte znížené o takmer 60 percent. Slovensko nesplní záväzok Európskej rade, aby oficiálna rozvojová pomoc bola v tomto roku na úrovni 0,17 percenta hrubého národného dôchodku. Znamenalo by to totiž vyčleniť na rozvojovú pomoc 130 miliónov eur, kým v tohtoročnom rozpočte vláda počíta na túto položku len s viac ako 53,6 milióna eur. Minister Miroslav Lajčák sa po schválení návrhu rozpočtu zaviazal nájsť dostatok prostriedkov v zdrojoch ministerstva, okrem predplatenia si príspevkov to chce dosiahnuť napríklad aj znížením počtu krajín, kam pomoc pôjde.


Pre rok 2010 má Ministerstvo zahraničných vecí SR v rozpočte na výdavky pridelených takmer 108 miliónov eur, z toho bezmála 52 miliónov eur na mzdy a takmer 4,5 milióna eur na kapitálové výdavky. Do štátneho rozpočtu musí ministerstvo zase odviesť príjmy v sume vyše 5,5 milióna eur. V porovnaní s predchádzajúcim rokom je rozpočet výdavkov kapitoly nižší o 23,8 milióna eur, čo predstavuje asi 18 percent. Prevádzkové výdavky s výnimkou povinných a zmluvných výdavkov boli krátené v porovnaní s minulým rokom až o pätinu. "Nebude sa v potrebnom rozsahu realizovať nákup zariadení, výpočtovej techniky, obmedzili sa výdavky na cestovné," vysvetlil Stano.

Krátenie rozpočtu sa okrem toho dotklo aj zastupiteľských úradov. Skutočné výdavky úradov za rok 2009 boli s výnimkou zazmluvnených výdavkov, ako je nájomné, krátené o pätinu. Výnimku tvoria úrady, kde boli zohľadnené špecifické výdavky. Išlo o výdavky na zabezpečenie Zimných olympijských hier vo Vancouveri pre veľvyslanectvo v Ottawe, zabezpečenie výstavy Expo 2010 v Šanghaji pre veľvyslanectvo v Pekingu, výdavky súvisiace so zabezpečením slovenských delegácií v predsedníckej krajine EÚ pre zastupiteľský úrad v Madride a zvýšené výdavky súvisiace s personálnym posilnením úradov v Addis Abebe a Istanbule. "Zatvorenie úradu v zahraničí je z krátko- a strednodobého hľadiska nákladnejšie ako jeho ponechanie, pretože zatvorenie úradu niečo stojí a istý čas trvá, jeho prípadné znovuotvorenie je tiež veľmi nákladné. Veľa závisí od toho, či pozemok a nehnuteľnosť patria Slovenskej republike alebo nie, takže zatváranie často iba pridá náklady a nedosiahne sa ním želaná úspora," odpovedal Stano na otázku, či by nebolo predsa len lacnejšie znížiť počet krajín, kde má Slovensko zastúpenie.

Ministerstvu zahraničných vecí veľmi pomohlo prijatie eura. "Euro pomohlo - menej prácnosti pri prepočtoch kurzových rozdielov, v pokladni nižšie, respektíve menej poplatkov, v súvislosti so zavedením eura bola vypracovaná jednoduchšia metóda stanovenia zahraničného platu," podotkol Stano.

SITA

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Po 3 mesiacoch deti v Haiti opäť chodia do školy
<< predchádzajúci článok
STaRZ pripravuje kúpaliská na letnú sezónu