Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

18. júla 2017

Štát do pár mesiacov obnoví 41 svojich budov za 17,7 milióna eurV najbližšom období plánuje štát obnoviť 41 budov ústredných štátnych orgánov. Ich obnova by mala stáť viac ako 17,7 milióna eur. Vyplýva to z Plánu obnovy ...Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
Bratislava 18. júla (TASR) – V najbližšom období plánuje štát obnoviť 41 budov ústredných štátnych orgánov. Ich obnova by mala stáť viac ako 17,7 milióna eur. Vyplýva to z Plánu obnovy relevantných budov 2017, ktorý ministerstvo dopravy a výstavby predložilo na rokovanie vlády.


Povinnosť obnovy tohto typu budov ustanovila európska smernica o energetickej efektívnosti. Od členského štátu EÚ sa vyžaduje, aby od 1. januára 2014 každoročne obnovil 3 % z celkovej podlahovej plochy vykurovaných alebo chladených budov, ktoré vlastnia a využívajú ústredné orgány štátnej správy. Dosiahnuť tak majú aspoň minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť.

"Vypracovanie plánu obnovy je príležitosťou uplatniť efektívne opatrenia a výrazne prispieť k požadovaným celkovým úsporám energie a hlavne potrebnému zníženiu emisií oxisu uhličitého (CO2). Hĺbkovou obnovou budov sa okrem zníženia spotreby energie a emisií CO2 zabezpečí predĺženie životnosti budov, užívateľskej bezpečnosti a zlepšenie hygienických podmienok pri užívaní budov," uvádza rezort výstavby v predkladacej správe.

Materiál obsahuje zoznam budov ústredných štátnych orgánov, ktoré nespĺňajú minimálne požiadavky na energetickú hospodárnosť a zoznam budov v ich vlastníctve, ktoré budú obnovené z prostriedkov vyčlenených zo štátneho rozpočtu a Operačného programu (OP) Kvalita životného prostredia (KŽP).

Do zoznamu budov určených na obnovu bolo zaradených 41 budov ústredných štátnych orgánov s podlahovou plochou väčšou ako 250 štvorcových metrov(m2). Ich celková podlahová plocha je 112.008,6 m2. Ide o budovy ministerstiev spravodlivosti, financií a obrany.

Predpokladaný objem investícií určených na obnovu predstavuje 17.743.494,04 eura. Zo štátneho rozpočtu by sa malo obnoviť 38 budov s odhadovanou výškou nákladov 16.595.092,04 eura a pomocou eurofondov v rámci OP KŽP tri budovy pri nákladoch zhruba 1.148.402 eur.

Všetky budovy už majú spracovanú projektovú dokumentáciu a vyčíslené predpokladané investičné náklady, ale nie všetky majú vydané stavebné povolenie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
IFO: Zákaz áut so spaľovacími motormi by ohrozil veľa pracovných miest
<< predchádzajúci článok
V Afganistane značne stúpol počet náletov USA na ciele Talibanu a IS

Štát do pár mesiacov obnoví 41 svojich budov za 17,7 milióna eur - diskusné fórum čitateľov