Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. augusta 2006

Stiahnutie podania na ÚS SR o Tvaroškovi inicioval premiérPrípravu podkladov pre stiahnutie návrhu na začatie konania na Ústavnom súde (ÚS) SR o nevymenovanom viceguvernérovi Národnej banky Slovenska (NBS) Vladimírovi Tvaroškovi inicioval premiér Robert ...Zdieľať

BRATISLAVA 19. augusta (WEBNOVINY) - Prípravu podkladov pre stiahnutie návrhu na začatie konania na Ústavnom súde (ÚS) SR o nevymenovanom viceguvernérovi Národnej banky Slovenska (NBS) Vladimírovi Tvaroškovi inicioval premiér Robert Fico. Agentúre SITA to potvrdila jeho hovorkyňa Silvia Glendová. Predseda vlády je totiž na rozdiel od predchádzajúceho kabinetu presvedčený o tom, že rozhodnutie prezidenta SR Ivana Gašparoviča vo veci nevymenovania Tvarošku bolo vecne opodstatnené a právne nespochybniteľné. Návrh na späťvzatie návrhu na začatie konania na ÚS SR je medzi materiálmi, ktoré čakajú na zaradenie do programu rokovania vlády. Kedy sa tak stane, je otázne. Glendová sa k tomu nevyjadrila.

Hovorkyňa rovnako neodpovedala ani na otázku, či vláda pripravuje návrh na zmenu uznesenia svojej predchodkyne, v ktorom Tvarošku odsúhlasila ako kandidáta na viceguvernérsky post. Zároveň by mala požiadať aj parlament, aby zmenil svoje pôvodné rozhodnutie. Počas bývalého volebného obdobia totiž plénum s Tvaroškom súhlasilo. Zrušenie pôvodných uznesení vlády i parlamentu je jediné riešenie, ako sa vyhnúť prípadnej patovej situácii, myslí si šéfka legislatívy prezidentskej kancelárie Mária Dreninová, podľa ktorej samotný návrh na späťvzatie návrhu na začatie konania na ÚS SR nič nerieši. Teoreticky by stačilo, ak by len parlament zrušil svoj pôvodný súhlas s menovaním Tvarošku, ale podľa Dreninovej by ťažko takéto rozhodnutie odôvodnil. Bolo by problematické, keby ako dôvod napísal, že sa pôvodne pomýlil alebo niečo podobné.

Predseda ÚS SR Ján Mazák pre agentúru SITA potvrdil, že vláda je oprávnená vziať späť návrh na začatie konania. Bude však na uvážení pléna, či pripustí späťvzatie návrhu alebo bude pokračovať v konaní vo veci samej. "Keďže ide o prvý prípad svojho druhu, treba počkať, aký postoj plénum zaujme po doručení žiadosti vlády na späťvzatie," dodal a zdôraznil, že plénum rozhodne bez zbytočných odkladov.

Tvarošku ako kandidáta na viceguvernéra centrálnej banky odsúhlasila vláda Mikuláša Dzurindu 8. marca tohto roku. Následne 16. marca s ním súhlasila aj národná rada. Prezident ho však odmietol na tento post vymenovať. Začiatkom júna oznámil svoje definitívne stanovisko. Hlava štátu tvrdí, že Tvaroška nespĺňa všetky zákonné podmienky na obsadenie tejto funkcie. Bývalý kabinet preto schválil podanie na ÚS SR, ktorý by mal preskúmať, či prezident týmto rozhodnutím neprekročil svoje ústavné právomoci. NBS je bez viceguvernéra pre menovú oblasť od 27. marca tohto roka, kedy uplynulo funkčné obdobie Elene Kohútikovej.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zatkli podozrivého z prípravy bombových útokov
<< predchádzajúci článok
Počet obetí tajfúnu Saomai stúpol na 436

Stiahnutie podania na ÚS SR o Tvaroškovi inicioval premiér - diskusné fórum čitateľov