25. januára 2006

Stop Hingisovej na Australian Open, Clijstersová v semifinále

V stredu na grandslamovom Australian Open v Melbourne (dotácia 19,3 mil. AUD) skompletizovali zloženie semifinále dvojhry žien. Po Ruske Marii Šarapovovej a Belgičanke Justine Heninovej-Hardennovej, ...

MELBOURNE 25. januára (WN/SITA) - V stredu na grandslamovom Australian Open v Melbourne (dotácia 19,3 mil. AUD) skompletizovali zloženie semifinále dvojhry žien. Po Ruske Marii Šarapovovej a Belgičanke Justine Heninovej-Hardennovej, ktoré vytvorili prvú semifinálovú dvojicu, sa medzi najlepšie štyri hráčky prebojovali aj Francúzka Amélie Mauresmová a druhá belgická favoritka Kim Clijstersová. Tá si navyše k postupu pribalila aj darček v podobe návratu na post svetovej jednotky po viac než dvoch rokoch. Stane sa ňou už najbližší pondelok, keď na líderskej pozícii vystrieda Američanku Lindsay Davenportovú. Z kvarteta semifinalistiek vyhrala Australian Open iba Heninová-Hardennová, a to v roku 2004 vo finále nad Clijstersovou.

Turnajová trojka a finalistka tohto turnaja z roku 1999 Mauresmová si vo štvrťfinále suverénnym spôsobom poradila so siedmou nasadenou Švajčiarkou Patty Schnyderovou za 52 minút 6:3, 6:0. Francúzka mala od začiatku do konca jasne navrch, švajčiarska ľaváčka robila priveľa chýb (bilancia 28:13) a aj celé stretnutie zakončila pri svojom podaní a mečbale súperky nevynútenou chybou. Dvadsaťšesťročná Mauresmová si v semifinále niektorého z grandslamových turnajov zahrá po šiesty raz. O svojej súčasnej hre má vysokú mienku. "Viem, že práve tu v Melbourne som bola v zatiaľ svojom jedinom grandslamovom finále. Teraz nadišiel čas, aby som ho po siedmich rokoch zopakovala. Určite som lepšou hráčkou ako vtedy. Dnes viem oveľa lepšie využiť zbrane vo svojej hre podľa toho, koho mám proti sebe," povedala Mauresmová. Súperkou sebavedomej Francúzky v semifinále bude Kim Clijstersová. Tá prerušila rozprávkový príbeh návratu bývalej svetovej jednotky Martiny Hingisovej na jej najobľúbenejšom turnaji, ktorý vyhrala v rokoch 1997-99 a v ďalších troch rokoch to ešte dotiahla do finále. Po hladko získanom úvodnom sete 6:2 sa však svetová dvojka poriadne natrápila. Hingisová za stavu 0:2 v II. sete pritvrdila, vyhrala šesť gemov v rade a vyrovnala na 1:1. Dvadsaťpäťročná Švajčiarka prehrávala potom v III. sete už 1:3 a Clijstersová mala brejkbal na 1:4, no jediná nenasadená štvrťfinalistka ešte raz zabojovala a vyrovnala na 3:3. Povestný Tildenov gem však pri svojom podaní nezvládla a Belgičanka si už potom podanie podržala do konca zápasu. Clijstersová vyhrala po boji za 102 minút 6:3, 2:6, 6:4. "Som v pohode a spokojná so sebou. Prehrala som 4:6 v treťom sete proti najlepšej súčasnej hráčke na tvrdom povrchu. Možno som mala v treťom sete aj trochu smoly, ale to patrí k hre. Moje výkony v Melbourne mi dávajú veľké šance do ďalších turnajov, ktoré na mňa čakajú," hodnotila samu seba Hingisová. Clijstersová, ktorá postúpila v Melbourne do semifinále po štvrtý raz v rade (vlani pre zranenie chýbala), na jej adresu poznamenala: "Dlho sme spolu nehrali, ale musím povedať, že sa oproti predchádzajúcemu obdobiu jej kariéry zlepšila. V stretnutí som robila zbytočné chyby, ale k niektorým ma prinútila aj súperka." Clijstersová si postup veľmi váži: "Semifinále je nádherné. Považujem ho za šľahačku na torte po tom, čo som minulý rok nemohla hrať pre zranenie. Ani teraz nie som zdravotne úplne v poriadku, o to viac ma teší toto víťazstvo."