Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. novembra 2009

Štrajk štátnych zamestnancov v Írsku ochromil krajinuRecesiou zasiahnuté Írsko ochromil v utorok štrajk asi 250 tisíc zamestnancov verejného sektoru, ktorí na jeden deň zastavili svoju prácu na protest proti plánovaným výrazným škrtom v rozpočte. V ...Zdieľať
DUBLIN 24. novembra (WEBNOVINY) - Recesiou zasiahnuté Írsko ochromil v utorok štrajk asi 250 tisíc zamestnancov verejného sektoru, ktorí na jeden deň zastavili svoju prácu na protest proti plánovaným výrazným škrtom v rozpočte. V školách bude zastavené vyučovanie, v nemocniciach sa nebudú vykonávať zákroky, ktoré nie sú nevyhnutné, ambulancie zaoberajúce sa prípadmi prasacej chrípky zostanú zatvorené a nebude fungovať ani žiaden úrad sociálnej starostlivosti. Podľa odborov ich členovia budú pracovať normálne iba v oblastiach, ktoré ťažko postihli nedávne povodne.


Odborové organizácie zamestnancov verejného sektora nesúhlasia s tým, že osem mesiacov po znižovaní ich miezd asi o sedem percent vláda plánuje ďalšie škrty v rámci núdzového rozpočtu v ich platoch vo výške 1,3 miliardy eur. "Táto (štrajková) činnosť má prinútiť vládu vzdať sa svojej politiky škrtov a úspor, ktorá iba predĺži a prehĺbi ekonomickú krízu," uviedol Jimmy Kelly, regionálny tajomník odborovej organizácie UNITE. "Uznávame, že štrajk spôsobí ochromenie (krajiny), ale nemali sme na výber," dodal. Bernard Harbor, líder odborov IMPACT, pre verejnoprávny rozhlas RTE uviedol, že štrajk bol starostlivo naplánovaný a niektoré štrajkové hliadky boli na svojich miestach už od polnoci.

Združenie zamestnávateľov IBEC vyhlásilo, že štrajk môže spôsobiť "zmätok". "Dúfame, že odbory sa skôr zapoja do konštruktívnych rozhovorov s vládou o svojich podmienkach, ako by mali vyjsť do ulíc," povedal generálny riaditeľ združenia Danny McCoy.

Írske združenie malých a stredných podnikov (ISME) odsúdilo štrajk ako "nezmysel" a "hanbu". "Realita, bez ohľadu na to, či na to odborárski predáci prídu alebo nie, je, že míňame viac ako vyrábame... S touto jednoznačnou skutočnosťou vláda nemá inú možnosť ako obmedziť výdavky určené pre fungovanie verejného sektoru. Alternatívou je bankrot," vyhlásil šéf ISME Mark Fielding.

"Keltský tiger" po desaťročí ekonomického rastu sa stalo prvou krajinou eurozóny, ktorá sa dostala do recesie v súvislosti s globálnou finančnou krízou. Príjem z daní v Írsku klesol na úroveň z roku 2003 a každý týždeň sa krajina zadlžuje vo výške 400 miliónov eur v snahe prekonať zväčšujúcu sa priepasť vo verejných výdavkoch.

SITA/AFP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vladimír Bajan podal oznámenie na neznámeho páchateľa
<< predchádzajúci článok
Jeden poslanecký mandát v Bratislavskom kraji neplatný