Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

10. júla 2010

Študenti prezentujú 10 NAJ svojho kraja a EÚNa webovej stránke Prešovského samosprávneho kraja je zverejnených 22 prezentácií, ktoré predstavujú najkrajšie miesta Prešovského samosprávneho ...Zdieľať
studenti Foto: Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič

PREŠOV 10. júla (WEBNOVINY) - Na webovej stránke Prešovského samosprávneho kraja je zverejnených 22 prezentácií, ktoré predstavujú najkrajšie miesta Prešovského samosprávneho kraja a Európskej únie. Do 11. augusta môže verejnosť hlasovaním vybrať tie najlepšie, ktoré v súťaži 10 NAJ postúpia do finálového kola. Autormi powerpointových prezentácií sú študenti stredných škôl v pôsobnosti krajskej samosprávy v rámci súťaže 10 NAJ. Informovala o tom hovorkyňa kraja Veronika Fitzeková.

Súťaž vyhlásili v apríli. Jej cieľom je budovať pocit hrdosti na prešovský región, spoznávať Európsku úniu a trénovať počítačové zručnosti. Žiaci mali v prezentácii predstaviť desať najkrajších miest z Prešovského kraja a Európskej únie. Tie najlepšie, ktoré postúpia do finále, budú prezentované počas Týždňa európskych miest a regiónov Open Days v Bruseli začiatkom októbra a tiež počas dňa otvorených dverí na Úrade PSK.

Do súťaže prišlo 62 prezentácií z desiatich okresov. Najaktívnejší boli študenti zo Strednej priemyselnej školy v Bardejove, Pedagogickej a sociálnej akadémie v Prešove, Gymnázia v Lipanoch a Spojenej školy vo Svidníku. O tom, ktoré sa dostali do semifinále a teraz možno o nich hlasovať, rozhodla sedemčlenná komisia. Tá hodnotila splnenie podmienok, či účastníci skutočne predstavili päť miest z kraja a päť miest z únie, či okrem slovenčiny pripravili aj cudzojazyčnú verziu, ako sa popasovali s autorskými právami a prihliadalo sa aj na originalitu a kreativitu súťažiacich. „Čakali sme od študentov nové, neošúchané pohľady na svet. Niektorým sa to naozaj podarilo a boli sme prekvapení, s čím študenti prišli,“ zhodnotila súťažné práce Natália Tarasovová, vedúca Zastúpenia PSK v Bruseli. Podľa prezentácií sú žiaci v kraji hrdí najmä na historické pamiatky – hrady, mestá, Tatry, z EÚ viedlo koloseum, Eiffelova veža, Stonehenge či Alpy.

O tom, ktoré prezentácie postúpia, rozhodne verejnosť svojím hlasovaním. Semifinálové kolo potrvá do 11. augusta, po ňom sa do finále dostane desať prezentácií s najvyšším počtom hlasom. Autori najlepších prác získajú zaujímavé ceny – pobyt v Bruseli, týždeň vo Vysokých Tatrách, digitálny fotoaparát, externý disk a USB kľúč. Súťaž prezentácií 10 NAJ sa koná v rámci Open Days 2010. Prešovský kraj už v minulosti v rámci tejto celoeurópskej aktivity pripravil deň otvorených dverí alebo podujatie Tak chutí Európa, tak chutí Prešovský kraj.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Radičová avizuje prepúšťanie
<< predchádzajúci článok
SMK: Vražda Basternáka musí byť rýchlo vyšetrená

Študenti prezentujú 10 NAJ svojho kraja a EÚ - diskusné fórum čitateľov