Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. júna 2013

Sudca Paluda neuspel na ústavnom súde proti Harabinovej radeSudca Peter Paluda neuspel na ústavnom súde so sťažnosťou, ktorou reagoval na postup súdnej rady počas jej rokovania 21. mája v Oščadnici. Rada vtedy volila podpredsedu najvyššieho súdu ...Zdieľať
peter paluda BRATISLAVA 25. júna (WEBNOVINY) - Sudca Peter Paluda neuspel na ústavnom súde so sťažnosťou, ktorou reagoval na postup súdnej rady počas jej rokovania 21. mája v Oščadnici.


Rada vtedy volila podpredsedu najvyššieho súdu a Paluda vo voľbe neuspel. Na ústavný súd sa obrátil preto, že súdna rada sa nezaoberala jeho námietkou voči šiestim členom súdnej rady.

Päť členov rady (Štefan Harabin, Igor Burger, Jana Bajánková, Gabriela Šimonová, Mária Bujňáková) sa v septembri 2009 podieľalo na rozhodnutí rady v starom zložení o podaní disciplinárneho návrhu na Paludu a pozastavení jeho výkonu funkcie sudcu.

Dôvodom týchto krokov súdnej rady bol fakt, že Paluda podal trestné oznámenie na Harabina. V návrhu sa mu ďalej vyčíta, že 20. augusta 2009 mediálne publikoval, že k zmene v rozvrhu práce na NS zrejme došlo preto, aby predseda tohto súdu mohol ovplyvňovať rozhodovanie vo veciach inak ako zákonným spôsobom.

Okrem spomenutých piatich členov rady Paluda namietal aj Danu Bystriansku, ktorá je aj predsedníčkou Združenia sudcov Slovenska. V tom čase ju žiadal o pomoc združenia v jeho situácii. Bystrianska mu ponúkla, že združenie by mu mohlo zabezpečiť advokáta, ale on chcel, aby sa za neho združenie postavilo.

Ústavný súd Paludovu sťažnosť 19. júna odmietol ako zjavne neopodstatnenú. Na neverejnom zasadnutí rozhodoval senát zložený z predsedu Milana Ľalíka a sudcov Marianny Mochnáčovej a Petra Brňáka. "Už mi pripadá smiešne, že o všetkých mojich sťažnostiach, ktoré som na ústavný súd podal, rozhoduje senát v tomto zložení napriek tomu, že Ľalík s Brňákom boli pre ich blízky osobný vzťah k Harabinovi neraz vylúčení z konania o veciach, ktoré sa dotýkajú predsedu NS SR," reagoval Paluda s tým, že u sudcu Ľalíka to už bolo aj vylúčenie z vlastnej iniciatívy.

Predseda Súdnej rady Slovenskej republiky Štefan Harabin rešpektuje rozhodnutie Ústavného súdu Slovenskej republiky, ktorý odmietol sťažnosť sudcu Petra Paludu ako zjavne neopodstatnenú. "Verím, že pán Paluda bude mať teraz konečne viac času na súdenie, ako na politické hry," vyhlásil Harabin v stanovisku, ktoré poskytol tlačový referát Kancelárie Súdnej rady Slovenskej republiky. Podľa Harabinových slov sa potvrdilo, že súdna rada postupovala pri voľbe v súlade s platným právnym stavom a ústavou.

Súdnej rade SR sa v máji po troch rokoch podarilo zvoliť podpredsedu Najvyššieho súdu SR - jej kandidátkou sa stala sudkyňa Jarmila Urbancová. Získala 15 hlasov členov rady, Paluda dva hlasy. Prezident vymenoval Urbancovú do funkcie 7. júna.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Japonský cisársky pár ukončil návštevu Spiša na hrade
<< predchádzajúci článok
Leto s očami v bezpečí