Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

22. septembra 2021

Sulíkova SaS predloží do parlamentu návrh ústavného zákona o dôchodkovom systémePoslanci Národnej rady SR za stranu SaS predložia do parlamentu ...Zdieľať
richard sulik 676x451 22.9.2021 (Webnoviny.sk) - Poslanci Národnej rady SR za stranu SaS predložia do parlamentu návrh ústavného zákona o dôchodkovom systéme.


Ako na stredajšej konferencii k dôchodkovému systému uviedol poslanec za SaS a predseda parlamentného finančného výboru Marián Viskupič, je nevyhnutné, aby vládna koalícia prijala ústavný zákon o dôchodkovom systéme.

Nejde o liberálny návrh zákona


Poslanec NR SR Tomáš Lehotský (klub SaS) poukázal na to, že v návrhu ústavného zákona sa nachádza veľa bodov, ktoré vychádzajú z návrhu ministra práce a sociálnych vecí Milana Krajniaka (Sme rodina), napríklad naviazanie dôchodkového veku na strednú dĺžku života.

Poslanec NR SR za SaS Peter Cmorej upozornil, že nejde o liberálny návrh ústavného zákona, ale o snahu o široký politický konsenzus. Ako príklad uviedol možnosť odísť do predčasného dôchodku po získaní 40 rokov dôchodkového poistenia.

Návrh ústavného zákona definuje penzijný systém od roku 2023 ako trojpilierový. Ide o prvý, priebežne financovaný pilier, ktorý spravuje Sociálna poisťovňa, druhý dôchodkový pilier spravujúci dôchodkové správcovské spoločnosti a tretí, dobrovoľný penzijný pilier. Štát podľa návrhu podporuje dobrovoľné sporenie na dôchodok, napríklad daňovými úľavami.

Zvyšovanie dôchodkového veku


Vek odchodu do dôchodku sa má naviazať na vývoj strednej dĺžky života, teda s narastajúcou strednou dĺžkou života sa bude dôchodkový vek zvyšovať. Dôchodok však bude možné čerpať aj po dosiahnutí stanoveného počtu rokov účasti v priebežnom systéme.

V roku 2023 by išlo o 40 rokov dôchodkového poistenia. Výška dôchodku by mala spravodlivo zohľadňovať obdobie účasti a sumu uhradených platieb.

Príspevky do druhého pilieira


Druhý dôchodkový pilier by mal dlhodobo zhodnocovať povinné platby. Príspevky do druhého piliera by mali byť najmenej vo výške jednej štvrtiny z celkovej efektívnej sadzby platieb do priebežného systému.

Účasť v druhom pilieri by mala byť pre mladých ľudí automatická od okamihu vzniku účasti v prvom pilieri, s možnosťou vystúpenia z druhého piliera v zákonom určenej lehote. Sporitelia si budú môcť vybrať zo sporiacich stratégií stanovených zákonom.


Zdroj: Webnoviny.sk - Sulíkova SaS predloží do parlamentu návrh ústavného zákona o dôchodkovom systéme © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Klus víta zrušenie obmedzení pre zaočkovaných cestujúcich do USA, pomôže to posilniť biznis spoluprácu
<< predchádzajúci článok
Slovensko má v ochrane novinárov pred sebou dlhú cestu, Heger zdôraznil dôležitosť úcty voči ich profesii

Sulíkova SaS predloží do parlamentu návrh ústavného zákona o dôchodkovom systéme - diskusné fórum čitateľov