27. januára 2010

Súperom Federera v semifinále Tsonga

Súperom švajčiarskeho lídra svetového rebríčka ATP Rogera Federera v semifinále dvojhry na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne (18. - 31. ...

MELBOURNE 27. januára (WEBNOVINY) - Súperom švajčiarskeho lídra svetového rebríčka ATP Rogera Federera v semifinále dvojhry na úvodnom grandslamovom turnaji sezóny Australian Open v Melbourne (18. - 31. januára, celková dotácia 24,094 milióna AUD, tvrdý povrch Plexicushion) v hornej polovici "pavúka" v piatok nie pred 9.40 h SEČ bude francúzsky tenista Jo-Wilfried Tsonga nasadený ako desiaty. Predvlaňajší finalista tohto podujatia zdolal v stredajšom druhom štvrťfinále singlovej súťaže, dovedna záverečnom štvrtom, Novaka Djokoviča za 232 minút 7:6 (8), 6:7 (5), 1:6, 6:3, 6:1.

Mariánom Vajdom tentoraz iba na diaľku koučovanému Srbovi, tretiemu v renkingu, sa 24-ročný zavalitý Tsonga revanšoval v Aréne Roda Lavera za prehru z miestneho súboja o titul v sezóne 2008 i vlaňajšieho štvrťfinále v Miami a upravil skóre zo vzájomných duelov na 5:2. Charizmatický francúzsky šoumen hral iba druhý päťsetový zápas v kariére, rovnako ako v pondelok v osemfinále proti Španielovi Nicolasovi Almagrovi uspel.

Favorizovaný "Nole" Djokovič podobne ako vlani medzi najlepšími ôsmimi na južnej pologuli doplatil na vyčerpanosť. Po druhom geme štvrtej časti si vyžiadal zdravotnú prestávku a vo zvyšku stretnutia pod vplyvom indispozície zjavne nepredvádzal plnohodnotný výkon. Aspoň čiastočnou útechou pre Belehradčana môže byť fakt, že k 1. februáru sa posunie v počítačovom poradí pred Španiela Rafaela Nadala. Obhajca trofeje dohral vo štvrťfinále už v utorok, keď v treťom sete odstúpil pre obnovené ťažkosti s pravým kolenom z duelu proti Andymu Murrayovi. Brita vo štvrtkovom semifinále vyzve chorvátsky debutant medzi najlepšou štvoricou na úrovni "veľkej štvorky" Marin Čilič.

Djokovič pred začiatkom stredajšieho programu mal šancu stať sa na tomto turnaji lídrom hodnotenia ATP, ale zobralo mu ju už Federerovo štvrťfinálové víťazstvo nad Rusom Nikolajom Davydenkom za 156 minút 2:6, 6:3, 6:0, 7:5 z priebežného kritického skóre 2:6, 1:3 a 15:40 na podaní. Švajčiar má proti Tsongovi bilanciu 1:1, vlani mu v kanadskom Montreale šokujúco podľahol z náskoku 5:1 v rozhodujúcom sete.

Dvojhra mužov - štvrťfinále - streda - súhrn výsledkov:
Roger Federer (1-Švajč.) - Nikolaj Davydenko (6-Rus.) 2:6, 6:3, 6:0, 7:5 za 156 minút
Jo-Wilfried Tsonga (10-Fr.) - Novak Djokovič (3-Srb.) 7:6 (8), 6:7 (5), 1:6, 6:3, 6:1 za 232 minút