24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2010

16. mája 2010

Švajčiari zdolali Čechov po štyroch rokoch

Českí hokejisti rovnako ako Slováci nezačali dobre svoje účinkovanie v osemfinálovej skupine svetového šampionátu v Nemecku. Neprehrali síce so Švajčiarmi hanebne 0:6, ako Slováci s ...

ceskosvajciarsko Foto: SITA/AP

MANNHEIM 16. mája (WEBNOVINY) - Českí hokejisti rovnako ako Slováci nezačali dobre svoje účinkovanie v osemfinálovej skupine svetového šampionátu v Nemecku. Neprehrali síce so Švajčiarmi hanebne 0:6, ako Slováci s Dánmi. Útočník Jan Marek si však myslí, že po slabej prvej tretine tých 0:6 mohlo byť, keby v bránke nestál Tomáš Vokoun. Švajčiari v úvodnej dvadsaťminútovke prestrieľali súpera 13:6, dosiahli dva góly a položili základ neskoršiemu víťazstvu 3:2. “Prvá tretina nám prehrala zápas. Neskôr sme sa síce zlepšili, ale už nám to bolo figu platné,” cituje idnes.cz Jana Mareka. “Išli po nás tvrdo a rýchlo a my sme robili chyby. Boli dôrazní, silní v súbojoch a lepší v kombináciách,” priznal český tréner Vladimír Růžička.

Švajčiari zdolali Čechov na vrcholnom podujatí po štyroch rokoch, na ZOH v Turíne zvíťazili rovnakým rozdielom 3:2. Aktuálny triumf ich posunul na čelo F-skupiny a takmer s istotou im už v predstihu zabezpečil postup do štvrťfinále. “Boli sme maximálne nabudení a výborne pripravení na tento zápas. Na súpera sme vleteli a vydarený úvod rozhodol,” podotkol švajčiarsky obranca Félicien du Bois. Hokejisti z krajiny spod Álp majú na konte už štyri víťazstvá, z toho dve "päťhviezdičkové" nad Kanadou a Českom, a pomaly začínajú uvažovať o medaile. Tú poslednú - bronzovú získali na MS ešte v roku 1953. “Toto víťazstvo nad Českom nam dodalo ďalšie sebavedomie. Po výbornom úvode sme sa dostali v druhej tretine pod súperov tlak, ale prečkali sme aj oslabenie o dvoch hráčov a to nás veľmi povzbudilo,” cituje Blick švajčiarskeho trénera Seana Simpsona. Na rozdiel od Švajčiarov, ktorí potrebujú na istotu štvrťfinále jeden bod, Česi musia oba zostávajúce súboje v F-skupine vyhrať. “Nezostáva nám nič iné, len zdolať oboch najbližších súperov. Najbližšie to budú v pondelok Lotyši a ja verím, že to dokážeme,” zakončil český útočník Jan Marek.